Mária Čírová v otvorenom rozhovore: Opísala, ako sa pripravujú na bábätko

05. 05 2020 15:30 | kf
Rodina sa už nevie bábätka dočkať
Rodina sa už nevie bábätka dočkať Foto: Instagram/mariacirova

Obľúbená speváčka si nečakané voľno užíva s rodinou. Najviac jej chýba spoločenský život.

Mária Čírová si dala od práce oddych a venuje sa naplno svojej rodine. Ako sama priznáva, byť doma a riadiť domácnosť nebolo zo začiatku ľahké, ale vymyslela skvelý spôsob, ako všetko skĺbiť do jedného fungujúceho celku. V rozhovore prezradila, ako vyzerajú jej dni a ako sa pripravujú na nový prírastok do rodiny.

Ako vnímaš zmenu v tvojom živote, ktorú priniesla práve pandémia?

Pandémia nás všetkých posadila na zadok. Mnohí možno o takých „prázdninách" roky snívali, chceli zvoľniť, byť so svojimi rodinami, venovať sa činnostiam, na ktoré počas roka nie je čas. Ja sama som pociťovala už niekoľko rokov, že sa cítim ako otrok tejto doby. Stále niekde, stále niečo. Dobrovoľne sme si teda s manželom robievali voľno. Celý január a oba letné mesiace. Začali sme s týmto experimentom dva roky dozadu a hoci toto rozhodnutie nebolo spočiatku vôbec jednoduché, prinieslo nám to iba pozitíva, úžasnú energiu a chuť do ďalšieho náročného pracovného nasadenia. Možno sme sa ako rodina na toto obdobie pandémie nechtiac vlastne pripravovali a ani sme netušili, že takéto niečo onedlho príde na neurčité obdobie. Byť doma s manželom a deťmi ma teší a neprekáža mi to. My sme na seba zvyknutí a je nám spolu dobre. Ale tak ako všetkým, aj mne pandémia priniesla negatívne následky, ktoré veľmi pociťujem. Sú to tie akoby bežné veci, ktoré sme predtým ani nevnímali, ale teraz nám všetky neskutočne chýbajú. Objatie svojich blízkych, rodičov, súrodencov, neterky či synovcov, posedenia s priateľmi, veľké rodinné oslavy, samozrejme, moja práca a koncerty, ktoré sú úplne pozastavené a taký ten obyčajný spoločenský život. Snažím sa myslieť čo najviac pozitívne, nesťažovať sa a vnímať to šťastie, že sme všetci zdraví.

TIP na článok: Úprimná spoveď Lucky Mokráňovej. Čo jej prináša nový život?

Ako vyzerajú tvoje dni? Máš vytvorený nejaký režim, podľa čoho sa doma riadite?

Hneď po prvých dňoch karantény som pochopila, že bez režimu sa doma existovať nedá. Prvý týždeň na nás z každej strany vyskakovali učivá pre naše deti, učili sme na striedačku prvý a štvrtý ročník, do toho celodenné varenie, pečenie domáceho pečiva a upratovanie. Zaspávala som v posteli ako zbitý pes bez najmenšieho oddychu a ďalšie ráno znova, doslova kolotoč neodkladných povinností. Povedala som si po niekoľkých dňoch takejto životnej skúšky, že takto to ďalej nemôže pokračovať. Vytvorila som deťom a vlastne aj nám režim, kedy je domáca škola, kedy pôjdu von, kedy majú priestor na hru, na cvičenie na klavíri či skype s kamarátom. Veci sa upokojili, deti režim dodržiavali a ja som dosiahla priestor na také nadýchnutie, aj keď napríklad ku svojej rozčítanej knižke som sa ešte stále nedostala.

zdroj: Instagram/mariacirova

Ako vnímajú tvoje deti to, že zrazu trávia čas len doma?

Môj pocit je taký, že sú radi, že sú doma a nevnímajú toto obdobie nejako negatívne, ale chýbajú im kamaráti a naša veľká rodina. Online škola je tiež veľkou novinkou, čo ešte donedávna zažívali naživo, teraz len cez internet. To isté platí aj pre niektoré poobedné krúžky, ktoré navštevovali - klavír, výtvarná, tanečná. Niekedy nám je ich aj ľúto, že musia toľko hodín denne presedieť pred počítačom. Keď napríklad vidím na našej sedemročnej Zoe únavu z toľkého online vyučovania, na druhý deň jej dám voľno a doberiem s ňou sama, čo je potrebné.

Pre prísne opatrenia muselo mnoho ľudí zrušiť osobné návštevy rodičov a starých rodičov. Vy ste na tom podobne?

Máme to rovnako, ako všetci. Snažili sme sa všetky nariadenia poctivo dodržiavať a v podstate dva mesiace sme boli iba doma. Teraz, keď sa už obmedzenia postupne uvoľňujú, sa nám podarilo stretnúť sa aspoň s rodičmi. Samozrejme, vonku, s rúškami a aj v potrebnej vzdialenosti. Máme pred touto situáciou veľký rešpekt.

Ako udržiavate kontakt so svojimi priateľmi?

Len telefonicky. Ale ani na to telefonovanie nie je príliš veľa času počas dňa. Mám pocit, že mám milión povinností doma aj okolo domu a deň ubehne veľmi rýchlo. Ja však celkovo nie som na takýto virtuálny typ komunikácie, ja mám rada osobné stretnutia. Takže pre človeka, ako som ja, je toto obdobie veľmi zložité.

zdroj: Instagram/mariacirova

Hudba je súčasťou tvojho života a určite je prítomná aj teraz. Vytváraš doma aj niečo nové (novú pesničku, alebo melódiu)?

Hudba sa nedá vymazať a vždy bude mojou súčasťou. Je to vášeň, niečo, čo ma dokonca aj úzko spája s mojím manželom. Doma je u nás stále prítomná, keďže s deťmi cvičíme nové skladby, alebo si iba tak hráme. Mám dokonca aj pripravené nové pesničky, čakajú iba na nahratie a následné spracovanie. Uvidíme, kedy sa k tomu dostaneme. Živé koncerty mi však chýbajú najviac. Ťažko sa mi k tejto téme vyjadruje, lebo nikto z nás momentálne nevie, kedy sa budeme môcť stretávať na kultúrnych podujatiach a aká bude atmosféra medzi ľuďmi aj po úplnom uvoľnení obmedzení.

Tým, že väčšinu času trávime teraz doma, tak máme čas aj na veci, ktoré sme predtým vôbec nerobili (napr. cvičenie, pečenie, čítanie kníh). Čo tebe priniesla domáca karanténa?

Dosť nečakane sa zo mňa stala verejná pekárka domáceho kváskového chleba (smiech). Vždy som môjmu manželovi a našim deťom rada varila aj piekla, ale nikdy som to neprezentovala na sociálnych sieťach. Bola to taká časť môjho súkromia, o ktorej málokto tušil. Do kváskovej výzvy, ktorú som ponúkla ľuďom počas prvých dní karantény na svojom Instagrame, sa zapojilo niekoľko stoviek sledovateľov a dnes sú to už tisícky ľudí, ktorí sa pridali a naučili sa aj vďaka mojim videám, ako si založiť svoj vlastný kvások. Na mojom YouTube kanáli následne nájdu videorecept, ako si upiecť svoj úžasný kváskový chlebík normálne v elektrickej rúre. Keď vidím to nadšenie ľudí z ich vlastných nádherných výtvorov, robí mi to obrovskú radosť.

zdroj: Instagram/mariacirova

Teba ako budúcu mamičku určite potešil neplánovaný oddych, ktorý si môžeš užiť doma s rodinou. Ako sa cítiš, aký priebeh má tvoje tehotenstvo?

Cítim sa veľmi dobre. Na oddych nie je veľa času, ale prijímam to. Je to život. Neustále sa meniaci a pulzujúci. Celá rodina sa na naše bábätko veľmi tešíme a nevieme sa dočkať, keď už bude s nami. Deti mu vyberajú meno, pripravujú izbičku, vybaľujú s nami každú jednu krabicu a tešia sa z každej jednej vecičky pre svojho malého súrodenca. Vnímam to ako veľké požehnanie, že si môžeme týmto čarovným obdobím spolu prejsť, že nám to bolo dopriate.

Komentáre ( 0)