Legendárna rozprávka Bol raz jeden kráľ. Všetko mohlo byť inak

06. 07 2020 16:30 | markiza.sk
Kráľ Ja I. so svojimi dcérami
Kráľ Ja I. so svojimi dcérami Foto: Československý státní film

Česká klasika nemala byť vôbec humorná.

Rozprávku na motívy klasického príbehu o tom, že soľ je nad zlato, natočil v roku 1954 renomovaný režisér Bořivoj Zeman. Film v hlavnej úlohe s Janom Werichom sa stal komerčným trhákom, v kinách ho videlo takmer šesť miliónov ľudí a dodnes patrí do zlatého fondu československej kinematografie. Stačilo však málo a všetko mohlo byť inak.

Byl jednou jeden král
Foto: Československý státní film
 

Podnetom k výrobe rozprávky Byl jednou jeden král bol mimoriadny úspech Pyšnej princeznej a na Barrandove sa chceli na rozprávkovej vlne ešte zviesť. Scenárista Jiří Brdečka si zohnal všetky možné variácie známeho príbehu z rôznych krajín a vytvoril z nich vlastnú verziu. Keď bol scenár na svete, začalo sa s obsadzovaním rolí.

Kráľa mal pôvodne hrať František Smolík, no prišlo k zmene a hlavnú úlohu získal Jan Werich. Za rolu sa mohol poďakovať predovšetkým úspechu filmu Císařův pekař - Pekařův císař. Werichovým príchodom sa začali diať zmeny. A to poriadne veľké!

Byl jednou jeden král
Foto: Československý státní film
 

Rozprávka pôvodne nemala byť vôbec humorná, čo sa legendárnemu hercovi vôbec nepáčilo. Presadil, aby sa scenár prepísal a všade, kde sa dalo, vsunul humorné dialógy. Tiež sa mu podarilo vpašovať do filmu mnoho skrytých narážok na politický elitu a dianie vo vtedajšom Československu.

Vďaka Werichovi sa vo filme objavil aj ďalší legendárny komik Vlasta Burian. Werich cítil  vinu a chcel mu vynahradiť to, že po II. svetovej vojne sa spolu s kolegom Voskovcom pridali k tým, ktorí Buriana obvinili s kolaborácie z Nemcami. Hercovo meno však nakoniec očistili. Byl jednou jeden král bol prvým a zároveň posledným farebným filmom, v ktorom si Vlasta Burian zahral.

Bol raz jeden kráľ už teraz na VOYO.sk!

Byl jednou jeden král
Foto: Československý státní film
 

Werich spolu s režisérom Zemanom majú na svedomí aj postavu babky korenárky (Terezie Brzková). V pôvodnom scenári mali Marušku (Milena Dvorská) ukryť permoníci v soľných jaskyniach, ale to sa Werichovi nepozdávalo, s režisérom dali hlavy dokopy a vymysleli milú, tajomnú babičku a romantickú chalúpku v lese.

Keď už sme pri Milene Dvorskej, úloha najmladšej kráľovskej dcéry z nej okamžite spravila hviezdu. A to mala v tom čase iba 15 rokov a bola absolútne neskúsená. Vyhliadol si ju sám Werich, keď si po jednom jeho predstavení prišla mladá študentka zdravotníckej školy vypýtať autogram.

(Zdroj informácií: Československý státní film, ČSFD, FD)

Komentáre ( 0)