Ollivander má konkurenciu! Kanaďan žijúci na Slovensku vyrába tie najčarovnejšie prútiky na svete

18. 09 2020 08:15 | David Grich
Brian Brown vyrába tie najčarovnejšie prútiky
Brian Brown vyrába tie najčarovnejšie prútiky Foto: Brown and Lobban
Brian Brown vyrába tie najčarovnejšie prútiky na svete
Brian Brown vyrába tie najčarovnejšie prútiky na svete
Brian Brown vyrába tie najčarovnejšie prútiky na svete

Článok otvorte len v prípade, že ste čarodejník. Muklovia nebudú tušiť, o čom je reč.

Brian Brown je Kanaďan. Kanaďan žijúci na Slovensku, konkrétne vo Vyhniach. Do našej krajiny ho zaviala jeho manželka Anna a syn James, aby mohol pokračovať jeho magický príbeh. A to doslova. 

Z Kanady do Holandska. Z Holandska do Vyhní

Narodil sa v mestečku Owen Sound (Ontário, Kanada), kde žil do svojich ôsmich rokov. Odtiaľ sa presťahoval do Holandska. V júli toho roku sa však on, jeho manželka, Slovenka (Anna pochádza z Banskej Bystrice), a ich spoločný syn rozhodli presťahovať sa do obce Vyhne, ktorá leží na začiatku chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov. A dôvod? Aby mohli byť bližšie k Anninej rodine a vyrábať ďalšie prútiky. Áno, čítate správne. Brian vyrába čarodejnícke prútiky na motívy Harryho Pottera.

Brian Brown vyrába prútiky
Foto: Brown and Lobban
 

Prvý prútik si vyrobil v otcovej dielni

A práve čarodejnícka sága, ktorá zmenila celú jednu generáciu, ho inšpirovala k tomu, aby si vybral toto jedinečné povolanie. „S výrobou prútikov som začal po tom, čo som si v decembri 1998 prvýkrát prečítal Harryho Pottera a Kameň mudrcov. Knihu som dostal na Vianoce a okamžite som sa zamiloval do sveta čarodejníkov,“ hovorí. „Keďže som v jedenástich nedostal list z Rokfortu a nemohol som bežať k Ollivanderovi v Šikmej uličke, tak som urobil druhú najlepšiu vec a utekal som do drevárskej dielne svojho otca a vyrobil si vlastný prútik,“ pokračuje vtipne Brian. Nasledujúci rok vyrábal prútiky pre svoju rodinu a priateľov. Naplno začal s biznisom až v roku 2017.

„Som obrovský fanúšik Harryho Pottera a hrdý Bifľomorčan,“ hovorí s úsmevom a zároveň dodáva, že jeho najbližší priatelia takisto patria k nadšencom „Chlapca, ktorý prežil“. Niektorí z nich sa svetom Harryho Pottera aj živia.

Tajomstvo dokonalosti spočíva v akrylovej živici

Prútiky vyrába sám, manažment firmy prenecháva svojej manželke, ktorá má všetko pod palcom, zatiaľ čo on je zatvorený v dielni a vyrába prútiky. „Samotná výroba prútikov je náročná, najmä keď na rukoväť používam akrylovú živicu, ktorá je veľmi krehká a pri väčšej sile môže puknúť,“ opisuje proces výroby. 

Na rukoväť prútika využíva Brian akrylovú živicu
Foto: Brown and Lobban
 

Tým, ktorým by výroba prútikov učarovala, Brian odkazuje, že naučiť sa vyrábať prútiky dokáže každý, len je potrebné sa tomu venovať. Nie je to však pre tých, ktorým trpezlivosť nič nehovorí. „Výroba prútika trvá od štyroch do 40 hodín v závislosti od materiálu a dizajnu prútika. S drevom sa pracuje jednoduchšie ako so živicou,“ vysvetľuje Brian.

Keď vyhodené drevo dostane druhú šancu na život

Jedna veľmi dôležitá zaujímavosť nielen pre tých, u ktorých je slovo recyklácia v dennodennej slovnej zásobe - Brianova firma zužitkúva na výrobu prútikov použité drevo, ktoré už predtým na niečo slúžilo. „Využívame buď drevo alebo nábytok, ktorý niekto vyhodil a dávame mu tak druhý dych,“ hovorí.

Brian Brown vyrába tie najčarovnejšie prútiky na svete
Foto: Brown and Lobban
 

Manažér sociálnych sietí? Kdeže!

Čo sa týka sociálnych sietí, tie má na starosti on sám. „Vždy ma zaujímala fotografia a kinematografia, rád experimentujem s novinkami, akou je napríklad Reels na Instagrame,“ hovorí. (Pre vysvetlenie – funkcia je konkurenciou obľúbeného TikToku a umožňuje používateľom vytvárať 15-sekundové videá použitím rôznych efektov, filtrov či hudby.)

Niet sa preto čomu čudovať, že pohľad na jeho konto na Instagrame vyráža dych. Vyrobené prútiky sa doslova vynímajú v prostredí posiatom rekvizitami z Harryho Pottera, či už ide o cestovný lístok z Rytierskeho autobusu, lístok na Rokfortský expres, výtlačok Denného Proroka, čokoládovú žabku a mnohé ďalšie, ktorými dotvára dokonalú magickú atmosféru.