Markíza urobila veľký krok: Kedysi to bolo tabu, dnes to uvidíte v televízii

20. 09 2021 10:00 | zv
Nový diel Pána profesora
Nový diel Pána profesora Foto: TV Markíza

A to rovno v jednom z najpopulárnejších seriálov.

Kedysi tých, ktorí boli „iní“, schovávali pred svetom a narodiť sa s hendikepom znamenalo byť odpísaný na celý život. Či už malo dieťa hendikep mentálny alebo fyzický, možnosť priblížiť sa k ako-takému normálnemu životu nedostalo.

Hovoriť o začlenení detí, ktoré boli „iné“ do kolektívu zdravých detí, bolo jednoznačne tabu. Nie to, že by sa také dieťa objavilo v hlavnom vysielacom čase v jednom z najpopulárnejších seriálov na televíznych obrazovkách.

TIP: Vďaka Pánovi profesorovi sa Patrikovi splnil sen: Zahral si hlavnú úlohu

Zdroj: Instagram/tvmarkizaofficial

Kým vo svete skloňujú slovné spojenia „integrácia“ a „inkluzívne vzdelávanie“ už nejaký ten čas u nás je táto téma stále v plienkach. Avšak hýbeme sa vpred. A aj vďaka televízii Markíza sa možno o šanci začleniť dieťa, ktoré sa narodilo s hendikepom, no má schopnosti fungovať v normálnom svete a malo by dostať šancu na vzdelávanie a na rozvíjanie svojich schopností, bude rozprávať viac.

Už dnes totiž bude inkluzívnemu vzdelávaniu venovaná celá časť populárneho seriálu Pán profesor, v ktorej uvidíte príbeh bratov, z ktorého jeden sa narodil s hendikepom.

Zdroj: Instagram/panprofesor.markiza

Aj známe tváre pomohli

Nie je to prvýkrát, kedy sa Markíza zapája do podpory tejto témy. Posledné ročníky Plesu v opere sa venovali práve inkluzívnemu vzdelávaniu a vyzbierané peniaze išli na podporu detí so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za kvalitnejším vzdelaním a aj redaktori našej televízie sa snažili ich príspevkami dostať túto tému do povedomia ľudí.

Dobročinný Ples v opere prispel za uplynulé dva roky na podporu inkluzívneho vzdelávania dovedna sumou viac ako pol milióna eur. Inkluzívne vzdelávanie na slovenských školách je však stále problém, ktorého riešenie si vyžaduje aj veľa trpezlivosti a čas.

JNnW.pf_n5573_a_jpg.jpg
Foto: Ples v opere