Fashion Revolution Week oslovil už 275 miliónov ľudí na celom svete

18. 04 2019 10:05 | ts
Barbara Jagušák a Michal Sabo
Barbara Jagušák a Michal Sabo Foto: fashion revolution

Krásna myšlienka si získala priaznivcov vo viac ako 100 krajinách.

Od katastrofálneho pádu textilnej továrne Rana Plaza v Dhake v Bangladéši ubehne 24. apríla šesť rokov. Táto nešťastná udalosť sa stala katalyzátorom pre vznik celosvetového hnutia Fashion Revolution, ktorého cieľom je dosiahnuť systémovú reformu v módnom priemysle na základe troch hlavných pilierov - udržateľnosti, transparentnosti a etickosti.

Krásna myšlienka si získala priaznivcov vo viac ako 100 krajinách, ktoré počas Fashion Revolution Weeku diskutujú o otázkach týkajúcich sa nehumánnych podmienok na pracovisku, klimatických zmien, znečisťovania životného prostredia a rovnosti pohlaví.

Sima Necasova Michal Sabo Martina Marekova Kuipers.jpg
Foto: fashion revolution
 

Kto vyrobil moje oblečenie? Práve táto otázka bude podľa odhadov rezonovať medzi 275 miliónmi ľudí od Austrálie, Brazílie, Uruguaju až po Vietnam či Slovensko. Haštag #whomademyclothes sa stal synonymom hnutia Fashion Revolution a vyjadruje angažovanosť ľudí dozvedieť sa čo najviac informácií o pôvode ich oblečenia a podmienkach, v akých bolo vyrobené. Medzi tisíckou podujatí, ktoré sa uskutočnia po celom svete, zastáva dôležitú úlohu aj Slovensko. Fashion Revolutuion Week štartuje tento rok symbolicky na Svetový deň Zeme 22. apríla a potrvá do 28. apríla 2019.

Medzi kľúčové témy šiesteho ročníka patrí globálne otepľovanie a ľudské práva. Fashion Revolution Week opäť otvorí dialóg medzi výrobcami, farmármi, odevnými továrňami a spotrebiteľmi, aby spoločne hľadali riešenia, ako znížiť uhlíkovú stopu, eliminovať diskrimináciu na pracovisku a v neposlednom rade, ako ukázať ľuďom, čo znamená uvedomelý konzum.

Fashion Revolution Week na Slovensku odštartuje panelovou diskusiou v Berlinke v utorok 23. apríla o 18:00. Pozvanie do Fashion Revolution Talku Barbary Jagušák prijali dizajnérka udržateľných svadobných šiat Zuzana Kedroňová z Yoora Studio, Richard Wohlstein, marketingový a obchodný manažér odevnej firmy Alain Delon, Juraj Kunák, predstaviteľ slovenskej firmy Ekocharita a Zuzana Ryšavá, koordinátorka Fashion Revolution pre Českú republiku.

FASH_REV_18-7.jpg
Foto: fashion revolution
 

Vo štvrtok 25. apríla sa v priestoroch tlačiarní Svornosť o 18:00 uskutoční študentská módna prehliadka upcyklovaných modelov. Módna prehliadka študentov z ôsmich stredných škôl je slávnostným vyvrcholením polročného projektu Young & Eco, ktorý organizuje Žiacka školská rada #INAK. Zakľadateľky projektu Michaela Suchá, Henrieta Zezulová a Karin Tóthová, stredoškoláčky masmediálnych a informačných štúdií, pripravili komplexnú dramaturgiu, ktorá počas šiestich mesiacov priblížila mladým ľuďom princípy etickej módy.

„Teší nás záujem stredoškolákov o problematiku súčasného módneho priemyslu. V programe vidíme veľký potenciál, preto sme sa ho rozhodli priamo podporiť. Pevne verím, že takýmto spôsobom im vieme ukázať, že aj oni majú silu zmeniť svet. Už len tým, že sa zúčastnia tohto programu, dokazujú svoj smäd po lepšej, etickejšej a ekologickejšej spoločnosti," hovorí Martina Mareková Kuipers, koordinátorka Fashion Revolution Slovakia a zakladateľka slow fashion značky Bartinki. Po prehliadke sa bude Barbara Jagušák rozprávať o princípoch udržateľnej módy so vzácnymi hosťami Alžbetou Irhovou a Zuzanou Dutkovou, zakladateľkami Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy- IPRUM, Petrou Csefalvayovou z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky a Katarínou Peterovou, slow fashion blogerkou tvoriacou pod menom La Florita.

Fashion Revolution Week tento rok zavíta aj do Banskej Bystrice, Popradu a Košíc. Organizátori košického Fashion Revolution Weeku si pre návštevníkov pripravili premietanie filmov v kine Úsmev, diskusiu s módnymi návrhármi, pop-up obchod s udržateľnými značkami, workshopy pre deti a dospelých a SWAP, v rámci ktorého si môžu zúčastnení vzájomne vymieňať svoje oblečenie. V závere týždňa, 26. apríla predstaví svoju novú kolekciu Efemerida o 18:00 v štúdiu Bless v Bratislave módna dizajnérka Andrea Pojezdálová za hudobného doprovodu Romana Samotného.

Čo môže urobiť každý z nás?

Počas Fashion Revolution Weeku budú sociálnym sieťam dominovať haštagy #milovanykusok a #fashionrevolutionslovakia. Stačí sa odfotiť v obľúbenom kúsku a demonštrovať, že netreba mať plné skrine zbytočných a lacných vecí. V prípade, že chcú priaznivci Fashion Revolution Weeku sledovať aj celosvetové aktivity hnutia, je potrebné vyhľadať si haštagy #WhoMadeMyClothes
#IMadeYourClothes #FashionRevolution.

Komentáre ( 0)