Zomrela herečka Dalma Špitzerová († 97), ktorá prežila holokaust

21. 01 2021 17:30 | tvnoviny.sk
Dalma Špitzerová pri preberaní Radu Ľudovíta Štúra II. triedy, ktoré je v roku 2016 udelil vtedajší prezident Andrej Kiska.
Dalma Špitzerová pri preberaní Radu Ľudovíta Štúra II. triedy, ktoré je v roku 2016 udelil vtedajší prezident Andrej Kiska. Foto: TASR

Zamimoriadne zásluhy odemokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd dostala aj štátne vyznamenanie.

Vo veku 97 rokov zomrela vo štvrtok (21. 1.) herečka Dalma Špitzerová, ktorá prežila holokaust. Hrala na Novej scéne a neskôr v kabarete Tatra revue, kde pôsobila až do jeho zrušenia na začiatku sedemdesiatych rokov. O jej skone informoval na sociálnej sieti jej vnuk Michael Szatmary.

Najprv som myslel, že to oznámim svetu až po nedeli ale vraj sa to patrí a treba. Dnes v noci v spánku vo vlastnej...

Uverejnil používateľ Michael Szatmary Štvrtok 21. januára 2021

Zdroj: Facebook/Michael Szatmary

Dalma Holanová-Špitzerová sa narodila 5. februára 1925 v Piešťanoch. Spolu s rodičmi a súrodencami žila v Liptovskom Mikuláši. V marci 1942, keď sa začali deportácie, ju otec presvedčil, aby odcestovala z Liptovského Mikuláša do Budapešti.

Podarilo sa jej tam nájsť ubytovanie aj prácu, stretla sa tam s obidvomi sestrami, ale napokon ich predsa len chytili. Ju deportovali do Užhorodu a neskôr sa dostala do zberného tábora v Novákoch. Dvadsiateho deviateho augusta 1944 sa pridala k Slovenskému národnému povstaniu, pracovala v tlačovom oddelení partizánskeho hnutia. Jej rodičov s bratom zastrelili pár týždňov pred oslobodením.

Dalma Špitzerová preberá Rad Ľudovíta Štúra II. triedy z rúk prezidenta Andreja Kisku. (7. januára 2016)
Foto: TASR
 

Po vojne sa vydala za známeho slovenského spisovateľa a novinára Juraja Špitzera, s ktorým sa zoznámila v Novákoch. Počas normalizácie mal jej manžel Juraj Špitzer zákaz publikovať, ona pracovala v Slovenskej televízii ako asistentka réžie. Začiatkom deväťdesiatych rokov založila súkromné štúdio hereckej výchovy, s týmto štúdiom mala veľké úspechy, keď štúdio získalo aj medzinárodnú cenu v Paríži.

V januári 2016 jej prezident Andrej Kiska udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd.

Pozrite si reportáž o Dalme Špitzerovej, ktorú sme odvysielali v magazíne Reflex.

 

Informácie o jej živote sme čepali zo stránky pametnaroda.cz.

Komentáre (0)