Nový album Mira Žbirku je vonku. Dokončil ho jeho syn David

21. 05 2022 10:00 | tlačová správa
Miro Žbirka - august 2021
Miro Žbirka - august 2021 Foto: Profimedia.sk

Album uzatvára jeho viac ako päťdesiatročnú autorskú cestu.

Nový album Mira Žbirku s názvom Posledné veci, ktorý uzatvára jeho viac ako päťdesiatročnú autorskú cestu, vyšiel v piatok (20. mája). Je na ňom dvanásť nových autorských piesní Mira Žbirku, ktoré napísal v priebehu posledných dvoch rokov a naspieval krátko pred svojim odchodom. Štyri z nich sú zhudobnenými textami básnikov Joža Urbana, Václava Hrabě a Daniela Heviera. Krátka báseň Posledné veci z Hevierovej rannej zbierky poézie Vták pije z koľaje (1977), dala názov celému albumu. V rádiách z neho úspešne boduje duet otca so synom v skladbe Nejsi sám.

Miro Žbirka - Posledné veci
Foto: Universal Music
 

David Žbirka bol Mekym poverený dokončením a produkciou albumu. Spolu s anglickým producentom Patrickom Jamesom Fitzroyom ho nahrali v londýnskom štúdiu KONK, ktoré sídli v londýnskej štvrti Musswell Hill, odkiaľ pochádzala Mekyho mama a patrí lídrovi Mekyho obľúbenej skupiny The Kinks, Rayovi Daviesovi. Na aranžovaní sa okrem Patricka s Davidom podieľali aj Oliver Torr (Posledné veci, Ríša snov) a Petr Marek zo skupiny MIDI LIDI (Len sa neuraz). V jednotlivých skladbách albumu sa objavujú aj ďalší hudobníci: Maximillian Kinghorn-Mills, Axel Øksby (basgitara), Tom Andrews (piano), Petr Marek (gitara), Oliver Torr (synths & programming), Steve Goddard (gitara), Jamie Hanson (basgitara), Honza Horáček (synth), Jamie Staples (bicie), Sam Bedford (gitara) a sláčikový orchester sCore Orchestra s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou, v aranžmánoch Daniela Wunscha a Patricka Jamesa Fitzroya. O mastering albumu sa v londýnskom Abbey Road postaral Christian Wright. Na obale albumu je fotka Mekyho priateľa a úspešného slovenského fotografa Petra Župníka, ktorú graficky spracoval Jiří Troskov.

Album Posledné veci uviedli do života v stredu (18. mája) v pražskej galérii Lucerna za účasti autorov obalu, básnika Daniela Heviera a ďalších významných hostí, krstná mama Katarína Knechtová a producenti albumu David Žbirka a Patrick James Fitzroy.

Vydanie albumu Posledné veci na LP je naplánované na jeseň 2022, v čase keď budú vrcholiť tohtoročné oslavy nedožitej sedemdesiatky československej hudobnej legendy veľkými koncertami Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislave (17. október), v Prahe (21. október) a v Londýne (24. september). Nezištnú účasť na spomienkových koncertoch už potvrdili David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Peter Nagy, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Marta Jandová, Peter Bič Project, Martha a ďalší, zatiaľ nezverejnení umelci.