Zomrela hollywoodska legenda. Herec podľahol rakovine pľúc

17. 08 2019 08:30 | nb
Jack Nicholson a Peter Fonda
Jack Nicholson a Peter Fonda Foto: TV Markíza (koláž)
Peter Fonda a Jack Nicholson
So sestrou Jane Fonda
Peter Fonda

O smutnej udalosti informovala jeho rodina.

Herec Peter Fonda, syn slávneho Petra Fondu a brat herečky Jane Fonda, podľahol vo veku 79 rokov zákernej chorobe. Jeho rodina to potvrdila pre americký portál People. Príčinou bolo zlyhanie pľúc v dôsledku rakoviny pľúc, s ktorou dlhšie bojoval.

„Peter zomrel v pokoji vo svojom losangelskom dome, obklopený rodinou, ráno v piatok 16. augusta. V tomto ťažkom momente nie sme schopní nájsť vhodné slová, ktoré by opísali túto stratu. Smútime, takže prosíme médiá, aby rešpektovali naše súkromie,“  vyjadrila sa rodina, ktorá vyzvala fanúšikov, aby si na neho pripili a oslávili život.

Peter Fonda sa rozhodol ísť v otcových šľapajách a dal sa na štúdium herectva. Ako 13-ročný inscenoval svoje vlastné dielo Stalag 17 1/2. Filmový debut absolvoval ako 24-ročný v úlohe obdivovateľa motoriek vo filme The Wild Angels (1963).

Skutočnú slávu mu však priniesol až film Bezstarostná jazda (Easy Rider). Ako producent a spoluautor scenára (v roku 1970 bol nominovaný na Oscara) do filmu investoval 350.000 dolárov a po jeho uvedení sa tešil zo zisku prevyšujúceho 80 miliónov dolárov. Zároveň spolu s Dennisom Hopperom, ktorý obsadil ďalšiu hlavnú úlohu a snímku režíroval, založil nový žáner - roadmovie. 

V sedemdesiatych rokoch si ešte Peter Fonda zahral v pomerne úspešnej dráme Väzenské blues (1977) a v akčnom filme Hazardná hra (1978).

Po senzačnom úspechu Bezstarostnej jazdy žil Peter Fonda v súkromí ako postava, ktorú stvárnil. Štrnásť rokov býval na lodi v trópoch a občas sa "strácal vo svete drog a sladkého ničnerobenia", ako sa píše v jeho životopise. Fondov režisérsky debut Námezdná sila (1971) vyvolal zhovievavé kritiky, ale aj hlasy o jeho nudnosti.

Ďalších niekoľko jeho režijných prác tiež nedosiahlo očakávaný úspech, medzi nimi Wanda Nevada (1979), jediný film, kde účinkuje spolu so svojím otcom. O problematickom vzťahu k nemu píše Peter Fonda v autobiografii Don't tell Dad (Nepovedzte to otcovi, 1998). On a jeho o dva roky staršia sestra - oscarová herečka a mierová aktivistka Jane Fondová - trpeli uzavretosťou Henryho Fondu.

Súrodenci so slávnym priezviskom mali ťažké detstvo, ich mama Frances totiž trpela psychickými problémami a spáchala samovraždu. Peter mal vtedy 10 a Jane 12 rokov a s otcom síce nemali dobrý vzťah, no so sestrou si boli vždy veľmi blízki.

V 80. rokoch prijal Peter Fonda úlohu vo filme nemeckej produkcie Mier s pepermintovou príchuťou (1982), kde hral amerického vojaka z konca druhej svetovej vojny. V americkej dráme Ružová záhrada (1989) z čias nacistickej diktatúry si zasa zahral po boku európskych hviezd Liv Ullmannovej a Maximiliana Schella.

Do roku 2013 sa Fonda vydal vo vedeckofantastickom filme Útek z N.Y. (1982), ktorý nadväzoval na snímku Štrkáč (1981). Potom nasledovala rola v snímke Uleeovo zlato (Ulee's Gold), ktorú mal pôvodne obsadiť Nick Nolte. Za úlohu čudáckeho chovateľa včiel, ktorému sa podarí dostať zo svojej izolácie, dostal v roku 1998 Zlatý glóbus a opäť bol nominovaný na Oscara.

V roku 2004 si Peter Fonda zahral menšiu úlohu v úspešnej komédii režiséra Stevena Soderbergha Dannyho dvanástka, v ktorom exceloval George Clooney, a spolu s ním aj Brad Pitt, Matt Damon či Julia Roberts.

Posledným filmom, v ktorom diváci Petra Fondu uvidia, bude vojnová dráma The Last Full Measure režiséra Todda Robinsona. Film by sa mal do distribúcie dostať 25. októbra tohto roku.

Herec bol ženatý a mal dve deti, Bridget a Justina, prvé manželstvo ale nezvládol. Neskôr sa oženil  druhýkrát, tiež bez úspechu. Oženil sa aj do tretice, a to tesne po druhom rozvode.

Fotky nájdete v galérii.

Komentáre ( 0)