Najprv hrdina, vzápätí hlavný podozrivý: Film Richard Jewell nemožno v kine obísť

23. 01 2020 17:45 | David Grich
Sam Rockwell, Kathy Bates a Paul Walter Hauser vo filme Richard Jewell
Sam Rockwell, Kathy Bates a Paul Walter Hauser vo filme Richard Jewell Foto: Profimedia.sk
Záber z filmu Richard Jewell
Záber z filmu Richard Jewell
Jon Hamm ako vyšetrovateľ FBI Tom Shaw

Najnovšia snímka režiséra Clinta Eastwooda je v slovenských kinách od 23. januára.

„V Centennial parku je bomba. Máte tridsať minút.“ – veta, ktorá Richardovi Jewellovi obrátila život naruby.

Keď sa na začiatku filmu objaví upozornenie „based on true story“ alebo teda, že film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ľudia majú tendenciu nechať film, aby sa im dostal pod kožu o čosi hlbšie než pri iných filmoch. Aspoň teda ja to takto vnímam. U mňa to funguje stopercentne. Rovnako mám tendenciu načítať si o filme, ktorý sa rozhodnem pozrieť si v kine, aspoň základné informácie. Nech skrátka viem, čo mám od neho očakávať.

Priznám sa, že meno Richard Jewell mi dovtedy nehovorilo vôbec nič. V čase, keď o ňom informovali nielen americké médiá, som nemal ani päť rokov, a tak je pochopiteľné, že som sa o ňom chcel dozvedieť viac. Upozorňujem, že ak ste na tom rovnako a nechcete vopred vedieť, ako sa film skončí, nerobte to. U mňa sa však stalo a na výslednom dojme sa to absolútne nepodpísalo.

Hoci Clint Eastwood oslávi tento rok (31. mája) úctyhodných 90 rokov, stále je aktívny nielen ako herec, ale aj ako režisér. Iba rok po premiére filmu Pašerák naservíroval divákom režisérsky skvost v podobe snímky Richard Jewell. Biografická dráma o jednom z najväčších hrdinov amerického kontinentu zachytáva príbeh ochrankára, ktorý doplatí na prílišnú zanietenosť k svojej práci a vlasti a jeho najčistejší úmysel mu spôsobí doživotnú nočnú moru.

Paul Walter Hauser a režisér filmu Richard Jewell Clint Eastwood
Foto: Profimedia.sk
 

Atlanta, 27. júl 1996. Všetci žijú letnými olympijskými hrami. V Centennial parku vybuchne bomba, ktorá si vyžiada dve obete a zraní viac než 110 ľudí. Následky bombového útoku však mohli byť omnoho fatálnejšie nebyť Richarda Jewella, ktorému sa nepozdával opustený batoh. Hoci sa bombu bezpečnostným zložkám nepodarilo zneškodniť, práve vďaka nemu sa počet obetí nevyšplhal na niekoľko stoviek.

Záber z filmu Richard Jewell
Foto: Profimedia.sk
 

Správy o jeho čine sa začnú šíriť rýchlosťou blesku a médiá spravia z obyčajného ochrankára národného hrdinu. Keď sa však FBI ozve Richardov bývalý zamestnávateľ s tým, že Richard chcel silou-mocou pracovať pre políciu a pre slávu by bol schopný urobiť čokoľvek, dokonca aj nastražiť bombu, spustí sa obrovská lavína, ktorú nemožno zastaviť.

Reportérka Atlanta-Journal Constitution (AJC) Kathy Scruggs (Olivia Wilde) chce ťažiť zo vzniknutej situácie za každú cenu a rozhodne sa urobiť čokoľvek, aby spôsobila senzáciu a dostala sa tak na titulnú stranu novín. Keď zvedie agenta FBI Toma Shawa (Jon Hamm) a vymámi z neho informáciu o tom, že Richard je podozrivý číslo 1, bez akéhokoľvek ďalšieho overenia faktov sa rozhodne zničiť mu život. A práve tu sa dostávame ku kameňu úrazu.

Film čelil obrovskej kritike zo strany blízkeho okolia Kathy Scruggs ako aj miestnych novín, a to z dôvodu, že bola vykreslená ako cieľavedomá arogantná reportérka, ktorá nepoznala hranice a pre získanie cenných informácií bola ochotná zájsť tak ďaleko, že s vyšetrovateľom FBI mala sex. Šéfredaktorka denníka AJC dokonca tvorcom poslala otvorený list, v ktorom napísala, že tento vykreslený incident bol „úplne nepravdivý a zákerný“ a zamestnanci novín toto konanie pripisujú potrebe vyťažiť zo situácie čo najviac pre „dosiahnutie dramatickosti“.

Bolo by na mieste vypočuť si aj druhú stranu, to sa však už, bohužiaľ, nestane. Kathy Scruggs zomrela v roku 2001 na predávkovanie drogami. Mala iba 42 rokov. Stalo sa tak iba päť rokov po bombovom útoku na 26. ročníku Letných olympijských hier v Atlante. Ako to v skutočnosti bolo, vie len ona sama. Je však dôležité podotknúť, že aj na vyšetrovateľa FBI to vrhá zlé svetlo, jeho vyobrazenie však žiadnej kritike nečelilo.

Tých krajších a silnejších momentov je vo filme, našťastie, omnoho viac. Vynikajúci herecký výkon podal Paul Walter Hauser, ktorý dokonale stvárnil hlavnú postavu Richarda Jewella. Spočiatku vám možno nebude úplne sympatický, pretože je až otravne zanietený svojou prácou, postupom času s ním však súcitíte a aj keď viete, ako sa to celé skončí, prežívate všetko spolu s ním.

Paul Walter Hauser vo filme Richard Jewell
Foto: Profimedia.sk
 

Oveľa väčšie sympatie má od samého začiatku právnik Watson Bryant (Sam Rockwell), ktorý aj napriek emočne vypätému príbehu dokáže svojím humorom situáciu odľahčiť. Netreba zabudnúť na brilantnú Kathy Bates, ktorá v snímke stvárnila Richardovu matku Bobi. Herečke, ktorú si ja pamätám ešte z filmu Titanic, patrí nominácia za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe právom. Žiaľ a bezmocnosť pomôcť svojmu synovi vymaniť sa z krivých obvinení na vás prenesie, či to budete chcieť alebo nie. 

Sam Rockwell, Kathy Bates a Paul Walter Hauser
Foto: Profimedia.sk
 

Hoci celý čas čakáte, ako to pravdepodobne dopadne, film si napriek tomu zachováva pocit napätia, vďaka čomu ani na moment neoľutujete, že ste sa ho rozhodli vidieť. Záver nabral (na moje pomery) veľmi rýchly spád a pokojne by som mu doprial pomalší „dojazd“. Beztak je Richard Jewell filmom, ktorý vo mne zanechal silné pocity a už teraz viem, že si ho po istom čase veľmi rád pozriem znova.

Richard Jewell je v slovenských kinách od 23. januára.


Komentáre ( 0)