Rozhodla Akadémia správne? Oscar mohol putovať iným smerom

14. 02 2020 15:00 | David Grich
1917
1917 Foto: Forum Film Slovakia
1917
1917
1917

Vojnová dráma 1917 je v slovenských kinách od 13. februára.

Schofielda (George MacKay) a Blaka (Dean-Charles Chapman) čaká neľahká, priam nemožná úloha. Dvoch mladých vojakov britskej armády pošlú počas bojov na dôležitú misiu – musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť do nepriateľského teritória a veliteľovi vyslanej jednotky doručiť dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život tisícšesťsto spolubojovníkom. Jedným z nich je aj Blakov brat Joseph. A to poháňa mladého vojaka vpred, nech sa deje čokoľvek...

Filmu 1917 som začal venovať svoju pozornosť, odkedy Akadémia ohlásila nominácie na Oscara. Britská vojnová dráma ich po snímke Joker dostala najviac. Keď ho viacerí kritici označili za jedného z favoritov najprestížnejších filmových cien, dostalo sa mu odo mňa ešte viac pozornosti a nevedel som sa dočkať, kedy dorazí do slovenských kín.

Stalo sa tak až po najväčšej filmovej noci roka. Najlepším filmom sa stala juhokórejská čierna komédia Parazit, ktorú, a to si dovolím tvrdiť s určitosťou, nikto nepovažoval za absolútneho favorita (víťazstvo v kategórii Najlepší medzinárodný film mal viac-menej isté). Po tom, čo som odišiel z kina, som si sám pre seba povedal, že zlatá soška putovala nesprávnym smerom.  Aj keď Parazit vôbec nesklamal. Práve naopak.

1917 premenil celkovo z desiatich nominácií na víťazstvo tri. Film zvíťazil v kategórii Najlepšia kamera, Najlepší mix zvuku a Najlepšie vizuálne efekty. V tomto s Akadémiou po pozretí filmu plne súhlasím.

TIP: OBROVSKÝ ŠOK NA OSCAROCH: VÍŤAZSTVO TOHTO FILMU NEČAKAL NIKTO!

Hoci sa často uvádza, že 1917-ka od režiséra Sama Mendesa (Americká krása, Skyfall, Spectre) je nakrútená na jeden záber a s touto vedomosťou som si ja sám šiel film pozrieť, nie je to úplne tak. Pozorný divák si to v pravom momente s určitosťou všimne, žiadny spoiler preto odo mňa nečakajte. Napriek tomu sa kamera pomocou nezvyčajne dlhých záberov, počas ktorých ste nepretržite s hlavným hrdinom (alebo ním dokonca aj ste), postarala o dokonalú autenticitu. Film počas 119 minút doslova nedovolí divákovi zísť z „vojnového poľa“. Úplne dobrovoľne sa necháte preniesť viac než sto rokov dozadu a dovolím si tvrdiť, že každý (aj tí menej zdatní či schopní) v sebe odrazu nájde chrabrosť a odvahu bojovať na fronte.

Nadšencov vojnových filmov poteší fakt, že snímok o prvej svetovej vojne veľa nie je. Nadšencov filmov vôbec zasa fakt, že režisér Sam Mendes obsadil do hlavných postáv celkom nové, neopozerané tváre, čo podľa mňa filmu len pridáva na hodnote a hodnovernosti. Paradoxne zvučným menám dáva priestor až na samotnom konci.

Celý film sa natáčal v exteriéroch, vrátane vlastných vykopaných zákopov. A hoci dôležitú úlohu pri postprodukcii zohrávajú vizuálne efekty, tvorcovia sa nevyhli ani skutočným výbuchom, vďaka ktorým je film o to viac realistickejší.

Nemenej dôležitú úlohu má vo filme 1917 hudba, o ktorú sa postaral Thomas Newman. Tá ide s dejom ruka v ruke a dokonale dotvára celkovú atmosféru na plátne.

1917 je nepochybne doposiaľ najlepším filmom roka 2020. Oscarový počin je každopádne potrebné vidieť na vlastné oči. 1917 však nie je filmom, ktorý na vás zapôsobí pri pozeraní na laptope či mobile. Zaslúži si plátno – čím väčšie, tým lepšie. Dokonalý zvuk takisto. A to je rozkaz! Keď už je to recenzia na vojnový film...

Film 1917 je v slovenských kinách od 13. februára.


1917 - FILM O FILME


Komentáre ( 0)