Zomrela legenda americkej hudby. Príčinou je koronavírus

08. 04 2020 13:55 | tasr
John Prine
John Prine Foto: Profimedia.sk

Česť jeho pamiatke.

Legenda americkej folkovej hudby John Prine, všeobecne pokladaný za jedného z najvplyvnejších skladateľov svojej generácie, zomrel v utorok na komplikácie po nákaze novým koronavírusom. Mal 73 rokov.

Prineova manželka Fiona zverejnila 3. apríla odkaz na sociálnych sieťach, že milovaný hviezdny autor country hudby a folku je už ôsmy deň napojený na pľúcny ventilátor na jednotke intenzívnej starostlivosti a má zápal oboch pľúcnych lalokov.

profimedia-0473333479.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Prine, kedysi prezývaný "Mark Twain americkej skladateľskej tvorby", pôsobil v hudobnej branži päť desaťročí. Vybudoval si imidž majstra nečakaných slovných spojení, ktorý skladá melancholické príbehy s dávkou surrealistického vtipu.

Prinea uvádzal medzi svojimi obľúbenými skladateľmi a spevákmi aj Bob Dylan a z rozsiahleho zoznamu skladieb od folkovej skupiny svojho kolegu spomínal pieseň Lake Marie.

Prine sa narodil 10. októbra 1946 v dedine Maywood v americkom štáte Illinois. Hudba sa stala jeho koníčkom, potom začal v 60. rokoch minulého storočia pôsobiť na muzikantskej scéne v Chicagu a tam ho objavila country hviezda Kris Kristofferson.

Jeho debutový album z roku 1971 nazvaný John Prine získal veľký ohlas medzi kritikmi. Bola to prvá autorova zbierka jedinečných výpovedí o spoločnosti a protestných piesní, vďaka ktorým sa z neho stal trubadúr Ameriky na nasledujúce desaťročia. Album bol hudobným časopisom Rolling Stone v roku 2012 zaradený do zoznamu 500 najlepších albumov všetkých čias, dostal sa na 452. priečku.

profimedia-0192166884.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Prineov hit proti vietnamskej vojne Your Flag Decal Won't Get You Into Heaven Anymore sa stal aktuálnym druhýkrát po roku 2000, keď USA vstúpili do vojen v Afganistane a Iraku. Prine si za túto skladbu na koncertoch vyslúžil standing ovations, ale inak aj nahnevané nenávistné reakcie.

"Jeho hudba je mimoriadne veľavravná - a žije na tej istej 'planéte' ako Neil Young a John Lennon," povedal o Prineovi v roku 2008 Roger Waters z britskej kultovej skupiny Pink Floyd. Bruce Springsteen vyhlásil Prinea za "skutočný národný poklad a národného skladateľa pre (celé nasledujúce) veky". Dodal: "Stratou Johna Prinea sme zdrvení."
Prine dvakrát v živote bojoval s rakovinou a svoj posledný album vydal v roku 2018.

Komentáre ( 0)