Na COVID-19 zomrela herečka Jana Andresíková, známa ako zlá kráľovná z Arabely

20. 10 2020 06:48 | tasr
Jana Andresíková na archívnej snímke.
Jana Andresíková na archívnej snímke. Foto: Profimedia.sk

Ľudia si ju pamätajú aj jej úžasný hlas z dabingu.

Vo veku nedožitých 80 rokov zomrela v pondelok popoludní česká herečka a dabérka Jana Andresíková. Podľa jej manažéra Reného Kekelyho mala ochorenia COVID-19 spôsobované novým druhom koronavírusu, informoval český portál novinky.cz.

„Posledné mesiace života strávila v nemocničných zariadeniach po zlomenine krčku. V centre následnej starostlivosti v Mělníku mala skvelú starostlivosť. Bohužiaľ, po prekonaných mnohých ochoreniach jej telo nápor oslabenia z infekčnej choroby nevydržalo,“ povedal Kekely pre novinky.cz. O poslednej rozlúčke s herečkou rozhodne rodina.

Jana Andresíková sa narodila v roku 1941 v Kroměříži. Vyštudovala Janáčkovu akadémiu múzických umení. Napriek tomu, že stvárnila veľký rad filmových aj televíznych úloh, jej najznámejšou rolou bola čarodejnica z rozprávkového seriálu Arabela.

Výrazná bola aj jej filmová úloha kráľovnej Elišky Přemyslovny v televíznom filme Poslední královna (1975).

Mala výrazne zafarbený hlas, vďaka ktorému sa často uplatňovala aj v dabingu a pred rozhlasovým mikrofónom. Okrem iného prepožičala hlas americkej herečke Whoopi Goldberg vo filme Sestra v akci.

V roku 2010 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v dabingu.
Jej poslednou filmovou úlohou bola pomätená Lejdy vo filmoch režiséra Zdeňka Trošku Kameňák 1 a Kameňák 3.

Komentáre (0)