Odvolal sa! Sexuálnemu predátorovi sa 23 rokov za mrežami nepozdáva

06. 04 2021 09:05 | tasr
Harvey Weinstein
Harvey Weinstein Foto: Profimedia.sk

Zo sexuálnych útokov ho obvinilo v posledných rokoch viac ako 80 žien.

Bývalý americký producent Harvey Weinstein sa v pondelok prostredníctvom svojich právnikov odvolal voči vlaňajšiemu verdiktu súdu, ktorý ho poslal za mreže na 23 rokov za sexuálny útok a znásilnenie. Odvolanie podali na najvyššom súde v štáte New York, uviedli agentúry DPA a AFP.

Obhajcovia 69-ročného Weinsteina okrem iného tvrdia, že niekoľko žien, ktoré v procese svedčilo voči ich mandantovi, nemalo vypovedať, pretože ich obvinenia neboli súčasťou obžaloby. „Americký systém trestného práva bol navrhnutý tak, aby odsúdil obžalovaných na základe ich správania — nie na základe ich všeobecného charakteru,“ tvrdia obhajcovia.

Namietajú aj voči zaujatosti jednej členky poroty, ktorá napísala knihu o starších mužoch prenasledujúcich mladšie ženy. „Pánovi Weinsteinovi bolo odoprené jeho ústavné právo na spravodlivú a nestrannú porotu,“ píše sa v odvolaní.

Predsedajúcemu sudcovi Jamesovi Burkemu vytýkajú, že Weinsteinovi vymeral „neprimerane tvrdý a prehnaný“ trest.

Weinsteina uznala súdna porota v New Yorku 24. februára 2020 za vinného zo sexuálneho útoku voči bývalej asistentke produkcie Mimi Haleyi v roku 2006 a zo znásilnenia herečky Jessicy Mann v roku 2013. Trest v trvaní 23 rokov mu sudca vymeral 11. marca. Odpykáva si ho vo väznici s maximálnym stupňom stráženia Wende Correctional Facility v štáte New York.

Okrem toho ho čaká proces v Los Angeles za znásilnenie a sexuálne útoky v ďalších piatich prípadoch, ku ktorým malo dôjsť v rokoch 2004 - 2013. V prípade usvedčenia mu hrozí ďalší trest odňatia slobody v dĺžke 140 rokov.

Zo sexuálnych útokov obvinilo Weinsteina v posledných rokoch viac ako 80 žien, medzi nimi herečky ako Angelina Jolie, Ashley Judd, Uma Thurman a Salma Hayek. Ich výpovede spustili na jeseň 2017 celosvetové hnutie #MeToo proti sexuálnemu násiliu na ženách.

Komentáre (0)