Británia plače za princom Philipom. Pred palácom sa zbierajú davy ľudí

09. 04 2021 16:21 | nt
Británia plače za princom Philipom. Pred palácom sa zbierajú davy ľudí
Británia plače za princom Philipom. Pred palácom sa zbierajú davy ľudí Foto: Profimedia.sk
Británia plače za princom Philipom. Pred palácom sa zbierajú davy ľudí
Británia plače za princom Philipom. Pred palácom sa zbierajú davy ľudí
Británia plače za princom Philipom. Pred palácom sa zbierajú davy ľudí

K bránam kladú kytice kvetov, dojímavé odkazy a fotia si oficiálny smútočný oznam.

Vo veku 99 rokov zomrel princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II. Smutnú správu potvrdila kráľovská rodina prostredníctvom sociálnej siete. Desiateho júna tohto roku by sa pritom dožil 100. narodenín. Vojvoda z Edinburghu poslednýkrát vydýchol v piatok ráno (9. apríla) v pokoji na zámku Windsor, kde trávil posledné obdobie spolu s kráľovnou Alžbetou II.

Ľudia sa začínajú zhromažďovať pred Buckinghamským palácom, ale aj zámkom Windsor. K bránam kladú kytice kvetov, dojímavé odkazy a fotia si oficiálny smútočný oznam. Mnohí sa neubránili slzám. Zábery nájdete vo fotogalérii.

Princ Philip si získal náklonnosť generácií po celom svete

Britský premiér Boris Johnson uviedol, že princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II. si získal náklonnosť generácií nielen v Británii, ale aj po celom svete. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

Johnson pred svojim londýnskym sídlom na Downing Street uviedol, že krajina spolu s panovníčkou bude smútiť za stratou vojvodu z Edinburghu. Podľa jeho slov princ Philip „pomohol viesť kráľovskú rodinu a monarchiu“ a kráľovnej ponúkol „neochvejnú podporu“.

Kondolencie britskej kráľovnej Alžbete II. zaslal v súvislosti s piatkovým úmrtím jej manžela princa Philipa aj írsky premiér Micheál Martin. Informovala o tom agentúra AFP. „Naše myšlienky a modlitby sú v tomto čase pri kráľovnej Alžbete a obyvateľoch Spojeného kráľovstva,“ uviedol Martin. Manželská dvojica navštívila Írsko v roku 2011. Išlo o prvú cestu britského monarchu do Írska za posledných 100 rokov, ktorá sa považovala za kľúčový okamih zmierenia medzi oboma krajinami.

Británia plače za princom Philipom. Pred palácom sa zbierajú davy ľudí
Foto: Profimedia.sk
 

Medzi prvými osobami, ktoré kráľovskej rodine kondolovali, bol i šéf britskej Labouristickej strany Keir Starmer. Pripomenul dlhý zoznam princovej činnosti vo verejnej službe - najprv v námorníctve počas druhej svetovej vojny a neskôr desaťročia trvajúcu službu krajine ako vojvoda z Edinburghu.

„Bude sa naňho spomínať predovšetkým za jeho mimoriadnu vernosť a oddanosť kráľovnej,“ uviedol Starmer vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AP. „Po jej boku stál viac ako sedem desaťročí. Ich manželstvo bolo symbolom sily, stability a nádeje, a to aj keď sa v poslednom období svet počas pandémie (COVID-19) zmenil,“ dodal s tým, že ich zväzok inšpiroval milióny ľudí nielen v Británii.

Bývalý britský premiér Tony Blair ocenil podľa agentúry AFP Philipa za jeho „predvídavosť, odhodlanie, odvahu“ a tiež úsilie v oblasti ochrany životného prostredia a podpory charitatívnej práce.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová na sociálnej sieti napísala: „Posielam moje osobné a najhlbšie kondolencie - a tiež kondolencie škótskej vlády a obyvateľov Škótska - Jej Veličenstvu kráľovnej a jej rodine“.

Prezidentka SR zaslala kráľovnej Alžbete II. sústrastný telegram

Sústrastný telegram zaslala britskej kráľovnej Alžbete II. v súvislosti s úmrtím princa Philipa, vojvodu z Edinburghu, aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prezidentka zdôraznila, že vojvoda z Edinburghu bol nezastupiteľnou oporou britskej monarchie a jeho oddanosť verejnej službe bola vzorom pre občanov Spojeného kráľovstva.

„Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, ktorá vznikla z jeho iniciatívy, inšpirovala mnoho mladých ľudí po celom svete vrátane mnohých Sloveniek a Slovákov. Pomohla im objaviť svoj potenciál, rozvinúť svoj talent a uspieť v dosahovaní svojich snov a cieľov,“ vyzdvihla.

Prezidentka v telegrame vyjadrila úprimnú sústrasť kráľovnej Alžbete II., smútiacej rodine, blízkym a všetkým občanom Spojeného kráľovstva vo vlastnom mene, ako aj v mene občanov Slovenskej republiky.

 

Dosiaľ neboli zverejnené nijaké oficiálne detaily ohľadom pohrebu vojvodu z Edinburghu, píše stanica Sky News. V súlade s jeho prianím by sa mal uskutočniť kráľovský, a nie štátny pohreb. O konečných plánoch rozhodne v nadchádzajúcich dňoch kráľovná.

Komentáre (0)