Ceny BAFTA poznajú svojich majiteľov: Najlepším filmom je ašpirant na Oscara

12. 04 2021 09:00 | tasr
BAFTA 2021
BAFTA 2021 Foto: Profimedia.sk

Pozrite si výsledky odovzdávanie cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení.

Britská akadémia filmových a televíznych umení (BAFTA) udelila v nedeľu ocenenia v hlavných kategóriách. Aj druhý večer tohtoročného odovzdávania cien sa pre protipandemické opatrenia uskutočnil v prevažne virtuálnej forme.

Cenu za najlepší film si odniesla americko-nemecká dráma Krajina nomádov o súčasných Američanoch putujúcich po Spojených štátoch. Ďalšími nominovanými snímkami boli Otec, Mauritánec, Nádejná mladá žena a Chicagsky tribunál.

Rovnaký film priniesol jeho čínskej režisérke Chloé Čao ocenenie za najlepšiu réžiu. V danej kategórii boli nominovaní aj Jasmila Žbanič (Quo vadis, Aida?), Lee Isaac Chung (Minari), Sarah Gavron (Rocks), Shannon Murphy (Kým sa skončí leto) a Thomas Vinterberg (Chľast).

Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal Anthony Hopkins, ktorý vo filme Otec stvárnil postaršieho muža vyrovnávajúceho sa s následkami demencie. O cenu sa v tejto kategórii uchádzali aj Riz Ahmed (Sound of Metal), Chadwick Boseman (Ma Rainey – matka blues), Adarš Gurav (Biely tiger), Mads Mikkelsen (Chľast) a Tahar Rahim (Mauritánec).

V kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe triumfovala Frances McDormand, ktorá si ocenenie vydobyla účinkovaním v dráme Krajina nomádov. Jej konkurentkami boli Bukky Bakrayová (Rocks), Radha Blank (Štyridsaťročná verzia), Vanessa Kirby (Črepiny ženy), Wunmi Mosaku (Jeho dom) a Alfre Woodard (Clemency).

Najlepším filmom v inom než anglickom jazyku sa stal Chľast dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Sošku za najlepšiu filmovú hudbu si odniesli Jon Batiste, Trent Reznor a Atticus Ross, ktorí sa podieľali na animovanej snímke Duša režiséra Petea Doctera.

Film Ma Rainey's Black Bottom o priekopníckej bluesovej speváčke Ma Rainey získal cenu za najlepšie kostýmy aj najlepšie masky a účesy.

Cenu za najlepšie vizuálne efekty získal triler Tenet od režiséra Christophera Nolana. Najlepšiu výpravu mal podľa akadémie biografický film Mank v réžii Davida Finchera. Cenu za najlepší zvuk získal snímok Sound of Metal (Zvuk Metalu).

Komentáre (0)