Po smrti princa Philipa sa spustila veľká operácia. Už sú známe detaily

16. 04 2021 12:30 | Teleráno, nt
Po smrti princa Philipa sa spustila veľká operácia. Už sú známe detaily
Po smrti princa Philipa sa spustila veľká operácia. Už sú známe detaily Foto: TASR/ AP

Vojvoda z Edinburghu ju plánoval roky sám.

Princ Philip poslednýkrát vydýchol na Windsorskom zámku v piatok 9. apríla vo veku 99 rokov. Jeho telo momentálne leží v súkromnej kaplnke na zámku. Smrťou vojvodu z Edinburghu sa spustila Operácia Forth Bridge. Ide o plán jeho pohrebu do posledného detailu, ktorý si vypracoval sám princ Philip. Názov je odvodený od železničného mosta Forth Bridge, vzdialeného 14 kilometrov od Edinburghu.

TIP: V dokumente s názvom Princ Philip - portrét si zaspomíname na zosnulého princa, ktorý by o pár týždňov oslávil sté narodeniny. Sledujte ho na VOYO.

Princ Philip však nebude mať štátny pohreb, ale kráľovský s vojenskými ceremóniami. V deň pohrebu prevezú truhlu s jeho pozostatkami k hlavnej bráne zámku Windsor, kde ju naložia na auto Jaguar Land Rover zelenej farby. Vojvoda si auto navrhol sám až do posledného detailu, akými sú napríklad držiaky na truhlu. S výrobcom áut spolupracoval na tvorbe špeciálneho vozidla dlhých 16 rokov.

Auto, ktoré prevezie truhlu s pozostatkami, si navrhol princ Philip sám
Foto: TASR/ AP
 

Následne budú princove pozostatky prevezené do blízkej Kaplnky Sv. Juraja. Za autom budú kráčať členovia kráľovskej rodiny. V prvom rade pôjde princezná Anna a princ Charles. Za nimi mladší súrodenci princovia Edward a Andrew. Bude to práve Edward, ktorý zdedí po otcovi titul vojvoda z Edinburghu. Používať ho však môže až po smrti kráľovnej Alžbety II.

V treťom rade smútočného zástupu budú princovia William a Harry s bratrancom Petrom Philipsom. Za nimi pôjde viceadmirál Sir Tim Laurence a gróf zo Snowdonu. Nasledovať ich bude personál Philipovej domácnosti. Kráľovná Alžbeta II. sa do kaplnky presunie v Bentley idúcom na konci sprievodu a do kaplnky vojde bočnými dverami.

 

Sobotňajšiu smútočnú bohoslužbu za zosnulého britského princa Philipa bude celebrovať windsorský dekan David Conner. Obrad v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade by mal trvať približne 50 minút, píše sa na oficiálnej webovej stránke britskej kráľovskej rodiny.

Členovia kráľovskej rodiny budú mať na tvárach rúška a budú dodržiavať dostatočné rozstupy. Buckinghamský palác tiež oznámil, že kráľovná Alžbeta II. bude z preventívnych dôvodov sedieť sama.

Štvorčlenný spevácky zbor zaspieva počas omše skladby, ktoré si vybral sám princ Philip. V súlade s pandemickými nariadeniami sa bude zbor nachádzať v dostatočnej vzdialenosti od účastníkov pohrebu, ktorí sa ku spevu nebudú môcť pripojiť.

Na konci smútočného obradu rakvu s pozostatkami vojvodu z Edinburghu uložia do kráľovskej krypty nachádzajúcej sa v kaplnke. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby následne udelí požehnanie a zbor zaspieva britskú hymnu.

Sledujte mimoriadnu reláciu Rozlúčka s princom Philipom v sobotu od 15.25 h na obrazovkách televízie Markíza a na spravodajskom portáli tvnoviny.sk. Moderuje Zlatica Švajdová Puškárová, nebudú chýbať ani zaujímaví hostia.

 

Komentáre (0)