Po smrti kráľovnej spustili tajný plán. Toto bude nasledovať

08. 09 2022 20:52 | TASR, zv
Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II. Foto: TASR
Kráľovná Alžbeta II. s paličkou
Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II.

Toto sa malo diať po smrti britskej panovníčky.

Po smrti kráľovnej sa v Británii spustila akcia Jednorožec. Ide o presný postup krokov, ktoré majú nasledovať po smrti Alžbety II.. Plán, ktorý vznikol v roku 1960, mal spočiatku kódové označenie London Bridge. Teraz je ale všetko inak.

TIP: FOTOGALÉRIA: Najkrajšie okamihy v živote kráľovnej Alžbety II.

 

TIP: Novým kráľom je Charles. Už je známe, aké si vybral meno

Toto sa malo diať krok za krokom, keď Alžbeta II. zomrela

Zmena nastala práve pre miesto, kde britská panovníčka zomrela. Keďže poslednýkrát vydýchla vo svojom škótskom sídle, britské úrady preto uviedli do chodu operáciu Jednorožec.

Telo zosnulej panovníčky prevezú po 48 hodinách od úmrtia z Balmoralu do zámku Holyrood a odtiaľ do Katedrály svätého Gilesa v Edinburghu, kde sa uskutoční bohoslužba za účasti členov kráľovskej rodiny, píše BBC.

Následne rakvu dopravia britským kráľovským vlakom zo stanice Wawerley do Londýna. Na každej stanici, ktorou bude vlak prechádzať, bude postavená čestná stráž.

Okamžite po správe o úmrtí panovníčky svoju činnosť pozastavil britský parlament aj zákonodarné zbory v Škótsku, Walese a Severnom Írsku.

Oficiálna webstránka britskej kráľovskej rodiny sa zahalila do čiernej farby a aktuálne uvádza len informáciu o Alžbetinej smrti. Vlajky na Buckinghamskom paláci spustili na pol žrde.

Pohreb Alžbety II. by sa mal podľa protokolu konať o desať dní vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Tento deň bude zároveň dňom štátneho smútku. Británia si panovníčku uctí dvomi minútami ticha. Pozostatky kráľovnej následne uložia v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor.

TIP: Alžbeta II. a Philip sú už spolu! Pozrite si najkrajšie zábery

Kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela vo štvrtok popoludní, bola najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Británie – na tróne bola 70 rokov. Novým panovníkom Spojeného kráľovstva sa stal v momente Alžbetinho úmrtia jej najstarší syn Charles (73), ktorý bude známy ako kráľ Karol III.

Na nezabudnuteľnú osobnosť 20. storočia si môžete zaspomínať aj prostredníctvom jedinečných dokumentov na Voyo.

Tajomstvo kráľovskej rodiny - 2. díl - Královna Alžbeta: Politika, moc, a premiéri

Kráľovský pár v neklidném století