Filmový svet prišiel o ďalšieho režiséra. Zomrel vo veku 65 rokov

24. 09 2021 10:55 | tasr
Roger Michell na 67. ročníku MFF San Sebastian
Roger Michell na 67. ročníku MFF San Sebastian Foto: Profimedia.sk

Režíroval film Notting Hill s Juliou Roberts a Hughom Grantom.

Vo veku 65 rokov zomrel britský filmový režisér Roger Michell, známy snímkami ako Persuasion (1995), Notting Hill (1999), Incident (2002), Nezničiteľná láska (2004), Venuša (2006), Krásne vstávanie (2010), Kráľovský víkend (2012), Moja sesternica Rachel (2017) či The Duke (2020).

Podľa svojej rodiny Michell zomrel v stredu, príčinu jeho smrti bezprostredne nezverejnili, informovala v piatok stanica BBC.

Michell sa narodil v Juhoafrickej republike (JAR) britskému otcovi diplomatovi, jeho rodina sa neskôr vrátila do Británie. Michell študoval na Cambridgeskej univerzite, neskôr sa stal asistentom réžie v londýnskom divadle Royal Court. Následne sa stal režisérom spoločnosti Royal Shakespeare Company.

Jeho najznámejším a zároveň komerčne najúspešnejším filmom je spomínaný Notting Hill, romantická komédia, v ktorej účinkujú Julia Roberts a Hugh Grant. Snímka sa stala jednou z najvýnosnejších v histórii britskej kinematografie a získala cenu BAFTA. Michell získal tieto ocenenia celkovo tri – v rozličných kategóriách.

Roger Michell režíroval aj divadelné hry od autorov ako Nina Raineová, Harold Pinter a Dylan Thomas.

Michell bol dvakrát ženatý – s herečkami Kate Buffery a Annou Maxwell-Martin; zanechal po sebe štyroch potomkov.

Na snímke Roger Michell na 77. ročníku filmového festivalu v Benátkach:

Na snímke Roger Michell na 77. ročníku filmového festivalu v Benátkach.
Foto: Profimedia.sk