Svetoznáma rocková kapela v slzách. Zomrel ich zakladajúci člen († 72)

27. 09 2021 09:30 | tasr
Status Quo
Status Quo Foto: Profimedia.sk

Hudobník zomrel vo svojom domove obklopený rodinou.

Vo veku 72 rokov zomrel  v nedeľu Alan Lancaster - basgitarista a zakladajúci člen britskej rockovej skupiny Status Quo. Lancaster zomrel vo svojom domove obklopený rodinou v austrálskej metropole Sydney, informoval denník The Independent.

O smrti hudobníka informoval na sociálnej sieti Facebook novinár a Lancasterov blízky rodinný priateľ Craig Bennett.

„Na žiadosť jeho milujúcej rodiny, ktorú si veľmi cením, so zlomeným srdcom oznamujem, že zomrel Alan Lancaster - hudobná legenda narodená v Británii, gitarový boh a zakladajúci člen ikonickej skupiny Status Quo,“ píše sa v príspevku Bennetta, podľa ktorého Lancaster už nejaký čas trpel ochorením roztrúsenej sklerózy.

Na zábere Alan Lancaster na koncerte v Manchestri (6. apríl 2014):

Na zábere Alan Lancaster na koncerte v Manchestri (6. apríl 2014).
Foto: Profimedia.sk
 

Alan Lancaster sa sa narodil v roku 1949 v Londýne. V roku 1962 založil spolu so svojimi spolužiakmi Francisom Rossim, Alanom Keyom a Jessim Jaworskim skupinu Status Quo, ktorú najskôr pomenovali The Scorpions. Skupina počas svojej existencie niekoľkokrát zmenila svoj názov aj členov.

Pod názvom Status Quo odštartovala skupina svoju kariéru albumom Pictures of Matchstick Men, ktorý vydali v roku 1968. V prestížnom britskom hudobnom rebríčku sa počas ich kariéry umiestnilo až 60 ich piesní. Medzi ich najznámejšie patrí napríklad skladba Whatever You Want z roku 1975.

Status Quo - Whatever You Want


Lancaster v skupine pôsobil od jej založenia do roku 1985 a spolupracoval na 15 albumoch. Neskôr v rokoch 2013 a 2014 sa zúčastnil aj na turné, ktoré skupina po rokoch zorganizovala.  

Status Quo - In The Army Now