Rázny krok Buckinghamského paláca. Kráľovná reaguje na obvinenia princa Andrewa

13. 01 2022 19:15 | zp, tasr
Princ Andrew s Virginiou
Princ Andrew s Virginiou Foto: Profimedia

Vojvoda z Yorku čelí obvineniu zo sexuálneho zneužívania.

Britskému princovi Andrewovi odobrali vojenské tituly, oficiálnym vyhlásením o tom vo štvrtok (13. 1.) informoval Buckinghamský palác. Urobil tak deň po tom, ako sudca zamietol sťažnosť Andrewa, a tak odobril pokračovanie v prípade žaloby vo veci sexuálneho zneužívania, ktorému čelí v Spojených štátoch.

„So súhlasom kráľovnej a po dohode s ňou boli vojenské hodnosti a kráľovské patronáty vojvodu z Yorku navrátené kráľovnej. Vojvoda z Yorku nebude ďalej vykonávať žiadne verejné povinnosti a v tomto prípade bude obhajovaný ako súkromný občan,“ uviedol palác vo vyhlásení. Andrew sa hodností vzdal a kráľovná ich prijala späť.

K tomuto rozhodnutiu došlo po tom, čo viac ako 150 veteránov ozbrojených síl zaslalo kráľovnej list so žiadosťou o zbavenie princa Andrewa všetkých jeho vojenských titulov, približuje agentúra AP.

Newyorský sudca v stredu (12. 1.) žiadosť britského princa o zrušenie žaloby Američanky Virginie Giuffreovej, ktorá tvrdí, že ju v roku 2001, keď mala 17 rokov, viackrát sexuálne napadol.

Giuffreová tvrdí, že v 17 rokoch ju teraz už zosnulý miliardár a odsúdený pedofil Jeffrey Epstein a jeho priateľka Ghislaine Maxwellová „zavliekli“ do Európy a nútili tam k pohlavnému styku so svojimi bohatými a vplyvnými známymi, vrátane princa Andrewa. Toho zažalovala v auguste za to, že ju údajne viackrát sexuálne napadol v roku 2001, keď mala 17 rokov. K útokom podľa nej došlo v nehnuteľnostiach patriacich Epsteinovi a Maxwellovej.

Princ Andrew obvinenia dlhodobo popiera. Jeho právnici minulý týždeň naliehali na Kaplana, aby zmienenú žalobu zamietol, pričom sa odvolávali na dohodu o mimosúdnom vyrovnaní, ktorú Giuffreová uzavrela s Epsteinom v roku 2009. Princov právny zástupca Andrew Brettler uviedol, že Giuffreová sa takýmto krokom „vzdala svojho práva“ podávať v súvislosti s údajnými sexuálnymi zločinmi spáchanými Epsteinom žaloby na iné osoby.

Obsah predmetnej dohody na verejnosť prenikol až teraz v januári, po odobrení newyorským súdom. Giuffreová sa v nej s Epsteinom dohodla na stiahnutí svojej občianskoprávnej žaloby výmenou za finančné odškodnenie vo výške 500 000 dolárov.