Nikto z kráľovského rodu nečelil važnejšiemu obvineniu ako on

18. 01 2022 09:30 | kch, tvnoviny.sk
Na fotografii, ktorej pravosť princ spochybňuje, je spolu so 17-ročnou Giuffreovou v byte Ghislaine Maxwellovej.
Na fotografii, ktorej pravosť princ spochybňuje, je spolu so 17-ročnou Giuffreovou v byte Ghislaine Maxwellovej. Foto: Profimedia.sk

Princ Andrew má tri možnosti, ako sa zachovať.

Prince Andrew bol kedysi považovaný za obľúbenca kráľovnej Alžbety II., no po jeho dramatickom páde do nemilosti sa panovníčka dostala do pozície, keď si musí vybrať medzi vlastným dieťaťom a verejnou integritou monarchie.

Rozhodnutie newyorského súdu zamietnuť žiadosť o zrušenie žaloby Virginie Giuffreovej, ktorá tvrdí, že ju princ Andrew v roku 2001 ako 17-ročnú viackrát sexuálne napadol, je pre kráľovskú rodinu obrovskou bezprecedentnou ranou.

Ešte nikdy sa nestalo, že by člen britskej kráľovskej rodiny bol obvinený z takého závažného zločinu. Doteraz bolo najväčším prehreškom odsúdenie dcéry kráľovnej princeznej Anny, ktorej psy napadli deti v parku.

Giuffreová tvrdí, že v 17 rokoch ju teraz už zosnulý miliardár a odsúdený pedofil Jeffrey Epstein a jeho priateľka Ghislaine Maxwellová „zavliekli“ do Európy a nútili tam k pohlavnému styku so svojimi bohatými a vplyvnými známymi vrátane vtedy 41-ročného princa Andrewa.

Spojenie s jedným z najznámejších sexuálnych predátorov tohto storočia sa prevalilo v roku 2010, keď Andrewa odfotili s odsúdeným pedofilom Epsteinom v newyorskom Central Parku. (Epstein, usvedčený zo sexuálneho zneužívania desiatok maloletých dievčat, v roku 2006 uzavrel s úradmi škandalóznu dohodu o vine a treste, pozn. red.).

Už tak dosť poškvrnenú povesť princa o rok neskôr ešte viac poškodila ďalšia kompromitujúca fotografia, ktorá hrá v celej kauze kľúčovú rolu. Andrew na nej má ruku okolo pása 17-ročnej Giuffreovej. Na fotografii je aj Ghislaine Maxwellová a predpokladá sa, že vznikla v jej londýnskej nehnuteľnosti.

Trvalo však ešte ďalšie štyri roky, než Američanka nabrala odvahu a prvýkrát verejne prehovorila o tom, že bola donútená mať s princom sex. V Epsteinovom dome v New Yorku, na jeho súkromnom ostrove v Karibiku a v Maxwellovej londýnskom byte.

Na kombosnímke z videa Američanka Virginia Giuffreová v rozhovore pre televíziu BBC 2.
Foto: TASR / BBC Panorama via AP
 

Rozhovor, ktorý princovi viac uškodil, ako pomohol

Princ obvinenia od začiatku popiera a tvrdí, že s Giuffreovou nikdy nemal sex. Svoj verejný obraz sa snažil napraviť v roku 2019, keď v takmer hodinu trvajúcom rozhovore pre BBC vysvetľoval, že nemohol mať sex s Giuffreovou, lebo v tom čase „bol s deťmi v pizzerii vo Wokingu“.

To, že to nemohol byť on, podľa princa dokazuje aj tvrdenie jeho údajnej obete, že sa počas tancovania v nočnom klube potil. Andrew vysvetlil, že schopnosť potiť sa na dlhšiu dobu stratil v dôsledku predávkovaním adrenalínom počas vojny o Falklandy. O fotografii s Giuffreovou povedal, že bola zrejme umelo vytvorená.

Na fotografii, ktorej pravosť princ spochybňuje, je spolu so 17-ročnou Giuffreovou v byte Ghislaine Maxwellovej.
Foto: profimedia.sk/AFP PHOTO
 

Rozhovor situáciu neupokojil, naopak, v očiach verejnosti aj kráľovnej si princ ešte pohoršil. Okrem nepresvedčivých výhovoriek mu vyčítali najmä nedostatok empatie voči Epsteinovým obetiam.

Týždeň po rozhovore sa princovi Andrewovi ozvali právnici zastupujúci 10 obetí Jeffreyho Epsteina a oznámili mu, že sa oňho zaujíma FBI. Bolo to iba tri mesiace po tom, čo sa Epstein, počas čakania na proces, v ktorom mu hrozil 45-ročný trest, obesil vo svojej cele.

Smrť finančníka, ktorý sa stretával s najmocnejšími mužmi planéty, sprevádzali mimoriadne podozrivé okolnosti. Odsúdenia sa tak zrejme dočká iba druhá najväčšia ryba v prípade Ghislaine Maxwellová, ktorú uznali koncom decembra v USA za vinnú z toho, že Epsteinovi pomáhala v sexuálnom zneužívaní maloletých dievčat.

Mimosúdne vyrovnanie je nepravdepodobné

Aj keď nedávne rozhodnutie newyorského súdu ešte automaticky neznamená, že kauza sa dostane pred súd, pre princa to znamená, že môže čeliť veľmi nepríjemným otázkam o svojom súkromnom živote.

Princ má tri možnosti, ako sa v tejto situácii zachovať. Môže proces ignorovať, na čo má právo, alebo sa môže podriadiť a obhajovať sa na súde. Poslednou možnosťou je mimosúdne vyrovnanie.

Prvá možnosť je už, zdá sa, mimo hry, Buckinghamský palác totiž v piatok oznámil, že princ sa bude v kauze sexuálneho obťažovania obhajovať ako súkromná osoba.

To, že by mohlo dôjsť k mimosúdnemu vyrovnaniu, je skôr nepravdepodobné. Právnik Virginie Giuffreovej naznačil, že jeho klientke zrejme nebude stačiť iba finančné odškodnenie.

„Zatiaľ sme ponuku nedostali. Nemyslím si, že moja klientka má presnú predstavu, ako by sa to malo vyriešiť. Určite však bude trvať na tom, aby sa všetko vysvetlilo,“ uviedol právny zástupca Giuffreovej David Boies v rozhovore pre portál The Guardian.

Ak sa Andrewovi teraz s Giuffreovou nepodarí dosiahnuť dohodu o mimosúdnom vyrovnaní, je možné, že súdny proces s ním sa bude konať v druhej polovici tohto roka.

V súvislosti s finančným odškodnením sa v britských médiách objavili informácie, že princ po dlhých rokoch vyrovnal niekoľkomiliónový nedoplatok za lyžiarske stredisko vo Švajčiarsku, ktoré by teoreticky mohol predať, aby mohol Giuffreovú vyplatiť. Ide totiž o jedinú nehnuteľnosť, ktorú princ vlastní.

O princových finančných ťažkostiach písali britské médiá už v minulosti. Nemalé finančné prostriedky už vynaložil aj na právnikov. Súdny proces v kauze sexuálnych útokov sa ešte ani nezačal, no podľa zdrojov portálu The Sunday Times už Andrew zaplatil svojmu tímu 2,7 milióna amerických dolárov.

Princ by sa ešte teoreticky mohol vyhnúť vydaniu do USA na základe zákona z roku 1947, podľa ktorého nemôžu byť členovia kráľovskej rodiny zatknutí v prítomnosti kráľovnej ani na jej pozemkoch. Platí to aj pre Windsorský zámok, v ktorom momentálne princ Andrew býva.

Kauza princa Andrewa plní titulky britských novín.
Foto: Profimedia.sk
 

Andrewa čakajú nepríjemné otázky

Ďalšou fázou trestného konania v kauze princa Andrewa sú výsluchy a zhromažďovanie dôkazov. Vyšetrovateľov budú zaujímať výpovede viacerých svedkov, ktorí videli princa Andrewa v spoločnosti Giuffreovej.

Spozorovali ho v londýnskom klube, kde podľa všetkého so svojou údajnou obeťou tancoval, Andrewa si pamätá aj Epsteinov údržbár z privátneho ostrova. S Giuffreovou ho v newyorskom byte finančníka videla Epsteinova osobná asistentka, ktorá tvrdí, že ju sľachtic chytal za prsia. Všetci traja sa vyjadrili, že sú ochotní vypovedať na súde.

Právnici žalujúcej strany avizovali, že chcú na výsluchy predvolať približne 10 ľudí vrátane jeho najbližšej rodiny. Je tak možné, že budú chcieť vypočuť aj samotnú kráľovnú. To bude však, vzhľadom na jej postavenie, takmer nemožná úloha.

Taktika Andrewových právnikov je podľa Boiesa od začiatku jasná: Všetko poprieť a snažiť sa spochybniť Giuffreovej charakter a morálny kredit. Ukazuje to aj najnovší krok princových právnikov, ktorý si od Giuffreovej vyžiadali jej lekárske záznamy.

Najväčším tromfom, ktorý doteraz vytiahli právnici britského princa, bola dohoda o mimosúdnom vyrovnaní z roku 2009, ktorej obsah na verejnosť prenikol až teraz v januári.

Jej existenciu už dávnejšie priznala aj Giuffreová. Princov právny zástupca Andrew Brettler uviedol, že Američanka sa takýmto krokom „vzdala svojho práva“ podávať v súvislosti s údajnými sexuálnymi zločinmi spáchanými Epsteinom žaloby na iné osoby. Giuffreová sa v nej s Epsteinom dohodla na stiahnutí svojej občianskoprávnej žaloby výmenou za finančné odškodnenie vo výške 500 000 dolárov.

Sudcu však tento argument nepresvedčil a žiadosť o stiahnutie žaloby zamietol.

Z obľúbenca sa stala čierna ovca rodiny

Princ Andrew sa dlhé roky tešil obdivu zo strany svojich rodičov. Najviac k tomu prispela jeho služba v kráľovskom námorníctve, v ktorom pôsobil 22 rokov ako pilot vrtuľníka a zúčastnil sa aj v bojoch vo vojne o Falklandy. Už v mladosti však mal povesť playboya. V médiách sa často objavovali články o jeho románikoch so ženami, ktoré, ako hovorí historička Sarah Richardsonová, „neboli práve najvhodnejší materiál pre kráľovskú svadbu“.

„Čo sa týka vzťahov princa Andrewa s rodičmi, môžeme vychádzať z toho, čo sme videli na verejnosti, resp. čo pre britské médiá komentovali interné zdroje z paláca v minulosti. Podľa nich si princov otec, zosnulý princ Philip, cenil najmä synove zásluhy počas vojny o Falklandy. S mamou, kráľovnou Alžbetou II., mal princ Andrew vraj veľmi blízky vzťah, predovšetkým údajne preto, lebo ako tretie dieťa v poradí sa narodil v čase, keď kráľovná už bola sebavedomejšou matkou aj panovníčkou a mala na syna viac času,“ vysvetlila pre tvnoviny.sk odborníčka na kráľovský protokol a etiketu Katarína Diková Strýčková.

Na archívnej snímke z roku 1981 Prince Andrew (21) v uniforme na palube lietadlovej lode H.M.S. Invincible'.
Foto: Profimedia.sk
 

Všetko sa však zmenilo po spomínanom rozhovore z roku 2019, ktorý podľa nemenovaných zdrojov z paláca kráľovná niesla veľmi ťažko. Buckinghamský palác najskôr obvinenia, ktoré zazneli v rozhovore, komentoval neutrálne, no po mediálnom aj verejnom tlaku vyjadril ochotu spolupracovať s vyšetrovateľmi a princ oznámil, že nebude vykonávať svoje verejné povinnosti.

Napätie v rodine ešte viac vyvrcholilo po minulotýždňovom rozhodnutí sudcu, ktorý zamietol žiadosť o zrušenie žaloby. Buckinghamský palác následne oznámil, že princ sa vzdal všetkých svojich čestných vojenských hodností, ako aj kráľovského patronátu nad charitatívnymi organizáciami.

„Tento krok jasne ukazuje snahu kráľovskej rodiny dištancovať rodinu, a predovšetkým britskú korunu, od osobných záležitostí jej člena v snahe ochrániť povesť, česť a prestíž kráľovnej a koruny,“ dodala Diková Strýčková.