Nominácie na Českého leva sú vonku: Dominujú tieto filmy

19. 01 2022 09:45 | tasr
Český lev
Český lev Foto: Profimedia.sk

Ceny Český lev budú odovzdané filmovým tvorcom v sobotu 5. marca.

Najviac sošiek, až trinásť, môžu získať drámy Zátopek a Okupace, 11 nominácií má Muž so zajačími ušami a o deväť sošiek sa bude uchádzať Atlas vtákov. Priamo na tlačovej konferencii k nomináciám bola udelená cena filmových fanúšikov a cena za najlepší filmový plagát - obe získala snímka Zátopek.

Najväčšiu pozornosť akademikov si získali dva filmy s 13 nomináciami - životopisná dráma Zátopek režiséra Davida Ondříčka a debut režiséra Michala Nohejla Okupace, tragikomická dráma z obdobia normalizácie. Celkovo 11 nominácií získala fantastická komédia slovenského režiséra Martina Šulíka Muž so zajačími ušami. Deviatimi nomináciami sa môže pochváliť Atlas vtákov, sonda do komplikovaných rodinných vzťahov a sveta komunikačných technológií, ktorej režisérom je slovinský filmár Olmo Omerzu. Osem nominácií si vyslúžili Chyby, romantická dráma režiséra Jana Prušinovského.

Už druhýkrát boli otvorené ďalšie kategórie aj pre televízne projekty a rovnako tak druhýkrát samostatne súťažia animované a krátke filmy.

Ceny Český lev budú odovzdané filmovým tvorcom v sobotu 5. marca v Dvořákovej sieni pražského Rudolfina. Večerom bude prvýkrát sprevádzať režisér, herec a moderátor Jiří Havelka.

Celkovo 184 akademikov vyberalo z 84 hraných, dokumentárnych, animovaných a krátkych filmov i televíznych diel spĺňajúcich štatút cien Český lev. V súboji o sošky v 19 štatutárnych kategóriách sa v záverečnom hlasovaní stretne celkom 25 titulov.