Kráľovná po mesiacoch opäť na verejnosti: Tak týmto všetkých prekvapila

15. 05 2022 09:15 | tasr
Britská kráľovná Alžbeta II.
Britská kráľovná Alžbeta II. Foto: Profimedia.sk

Nikto nečakal, že príde a ešte k tomu takto.

Britská kráľovná Alžbeta II. sa v piatok prekvapujúco objavila na verejnosti – len niekoľko dní po tom, ako ju zdravotný stav a vysoký vek prinútili prvýkrát po takmer 60 rokoch vynechať účasť na slávnostnom otvorení novej parlamentnej sezóny.

Deväťdesiatšesťročná panovníčka sa objavila na prehliadke koní vo Windsore. Počas príjazdu sa usmievala a konverzovala so skupinou ľudí cez otvorené okno svojho Range Roveru. Následne sa za pomoci vychádzkovej paličky premiestnila do kráľovskej lóže. Na podujatí sa zdržala približne hodinu a všetci boli veľmi prekvapení, akú skvelú náladu mala a celý čas sa usmievala.

profimedia-0690924550.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Úrady jej neprítomnosť na otváraní parlamentnej sezóny zdôvodnili občasnými problémami s pohyblivosťou, s chôdzou a státím, ktoré ju sužujú od minulého roka. Na otváraní parlamentnej sezóny ju zastúpil jej syn, 73-ročný princ Charles, čo je vraj znakom, že sa kráľovnina vláda chýli ku koncu. Ona však opakovane trvá na tom, že jej práca je doživotná. Podľa najnovšieho prieskumu si jej odstúpenie praje 34 percent Britov.

Kráľovnú naposledy videli na verejnosti koncom marca vo Westminsterskom opátstve na zádušnej omši za jej manžela, princa Philipa, ktorý zomrel vlani vo veku 99 rokov. Tam tiež používala paličku a potrebovala pomoc, aby sa dostala na svoje miesto.

profimedia-0690915882.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Kráľovnina účasť na verejných podujatiach sa zužuje čoraz viac, pričom začiatkom roka ju postihlo i ochorenie COVID-19, čo vyvolalo obavy o jej zdravotný stav. Alžbeta II. v tomto roku oslavuje rekordné 70. výročie svojho nástupu na trón.

Na začiatok júna sú naplánované štvordňové oslavy vrátane vojenských prehliadok, piknikov i popového koncertu.

profimedia-0690920957.jpg
Foto: Profimedia.sk