Móda z Cannes: Mladé krásky tromfli staršie hviezdy, medzi nimi aj Slovenka

23. 05 2022 18:00 | markiza.sk
Móda z Cannes: Mladé krásky tromfli staršie hviezdy, medzi nimi aj Slovenka
Móda z Cannes: Mladé krásky tromfli staršie hviezdy, medzi nimi aj Slovenka Foto: Profimedia.sk
Sharon Stone predviedla šaty dva v jednom
Sharon Stone v šatách už bez vlečky
Sara Sampaio

Festival v Cannes potrvá do 28. mája.

Po takmer dvoch rokoch francúzske Cannes opäť ožilo vďaka už 75. ročníku filmového festivalu. Ten odštartoval minulý utorok 17. mája. Účastníkom otváracieho ceremoniálu sa prihovoril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Počas nasledujúcich 12 dní bude o hlavnú cenu - Zlatú palmu - súťažiť 21 filmov. Deväťčlennej porote predsedá francúzsky herec Vincent Lindon, ktorý v úvode tohto svetoznámeho festivalu poznamenal, že invázia na Ukrajinu prenikla dokonca aj do oslnivej bubliny, akou je Cannes. „Utrpenie sveta, ktorý krváca, trpí, horí... sužuje moje svedomie,” povedal na otváracej slávnosti.

profimedia-0692365844.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

V utorok večer festival odštartoval premiérou snímky Final Cut režiséra Michela Hazanaviciusa. Názov tejto zombie komédie pôvodne znel „Z (comme Z)“, avšak bol premenovaný po protestoch Ukrajiny. Písmeno Z sa totiž stalo symbolom podpory vojenskej ofenzívy Moskvy.

Prestížny festival v Cannes, ktorý potrvá do 28. mája, bude vojnu na Ukrajine reflektovať aj vo svojom programe. Premietnutý bude napríklad dokumentárny film The Natural History of Destruction prominentného ukrajinského režiséra Serhija Lozniciu o bombardovaní nemeckých miest Spojencami počas druhej svetovej vojny. Festival zaradil do programu aj film Mariupolis 2, ktorý začal na Ukrajine natáčať litovský režisér Mantas Kvedaravičius, avšak v apríli sa stal obeťou ruských inváznych síl. Film napokon dokončila jeho snúbenica.

Organizátori festivalu pre vojnu, ktorú ruský prezident Vladimir Putin rozpútal na Ukrajine, zakázali účasť delegácií z Ruska s väzbami na vládu v Moskve.

Polonahá žena protestovala proti sexuálnemu násiliu vo vojne na Ukrajine
Foto: TASR/ AP
 

Polonahá žena protestovala proti sexuálnemu násiliu vo vojne na Ukrajine

Pozornosť na vojnu na Ukrajine upriamila v piatok na medzinárodnom filmovom festivale vo francúzskom meste Cannes polonahá demonštrantka pomaľovaná farbami ukrajinskej zástavy, ktorej sa podarilo nakrátko vbehnúť na červený koberec. Tam si následne strhla oblečenie a začala kričať. Prsia a brucho mala pomaľované modrou a žltou - farbami ukrajinskej zástavy - sprevádzaných nápisom „PRESTAŇTE NÁS ZNÁSILŇOVAŤ”. V nižších partiách vrátane zadku mala vyobrazené otlačky červených, akoby krvavých, rúk.

Rýchlo na seba strhla pozornosť príslušníkov bezpečnostnej stráže, ktorí ju zakryli bundou a z červeného koberca vyviedli.

Reuters uvádza, že prominentní festivaloví hostia sa tvárili zmätene, pričom v pozadí naďalej hrala hudba. Táto krátka protestná akcia sa konala pred svetovou premiérou filmu Tritisíc rokov túžby (Three Thousand Years of Longing) s hviezdnym hereckým obsadením - Tildou Swinton a Idrisom Elbom v hlavných úlohách.

Medzi filmovými hviezdami aj krásky zo Slovenska a Česka

Adriana Karembeu
Foto: Profimedia.sk
 

Hoci sa na červenom koberci pred jednotlivými premiérami nových snímok predviedla nová generácia mladších hviezd, aj tak ich zatienili tie staršie ako Sharon Stone, Julia Roberts či Eva Longoria. Zažiarila však aj rodáčka z Brezna roky pôsobiaca v zahraničí Adriana Karembeu. Dnes už nádherná päťdesiatnička sa stále môže pochváliť najdlhšími a najkrajšími nohami. Úspechy v zahraničí žne aj svetová topmodelka Eva Herzigova, ktorá sa taktiež objavila medzi pozvanými hosťami.