Billie Eilish prezradila detaily svojej choroby. Posmešky ľudí a vyčerpanie

25. 05 2022 15:00 | zp
Speváčka Billie Eilish
Speváčka Billie Eilish Foto: Profimedia.sk
Billie Eilish na MET Gala 2021
Billie Eilish na MET Gala 2021
Billie Eilish na MET Gala 2021

Prehovorila o tom, ako sa jej s chorobou žije.

Víťazka Oscara a sedemnásobná držiteľka hudobnej ceny Grammy Billie Eilish v jednom z posledných rozhovorov odhalila svoje najosobnejšie súkromie. Mladá speváčka, ktorú na najvyššie priečky hudobných rebríčkov vyniesla pieseň Don’t Smile At Me, otvorene porozprávala o chorobe, ktorou trpí od detstva.

TIP: Otec Meghan Markle hospitalizovaný. Je vo vážnom stave

Eilish ako jedenásťročnej diagnostikovali Tourettov syndróm – neurologicko-psychiatrické ochorenie charakteristické pohybovými a zvukovými tikmi. V tom období sa u nej prejavili prvé príznaky, pričom s dospievaním sa tiky umocnili. „Nie je to tak, že by som to mala rada, ale beriem to tak, že je to moja súčasť. Našla som si priateľov, ktorí ho majú tiež. Takže teraz sa v tom cítim sebaisto,“ prezradila dvadsaťročná hviezda.

Speváčka prvýkrát o chorobe prehovorila v roku 2018, keď sa na internete objavilo video s postrihanými zábermi jej tikov. Speváčka však úprimne hovorí, že v hudobnom svete nie je sama, no prejavy syndrómu nie sú vždy také výrazné, aby si ich ostatní jednoducho všimli. Podobne to má aj ona.

profimedia-0688273754.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

„Takmer vôbec nemám tiky, pretože tie hlavné tiky, ktoré sa mi dejú neustále, celý deň, sú také, že pohnem uchom dopredu a dozadu, nadvihnem obočie a cvaknem čeľusťou,“ vysvetlila speváčka. Napohľad drobné komplikácie však pri nepretržitom dianí naberajú výrazný efekt. „Sú to veci, ktoré by ste si nikdy nevšimli, ak by ste sa so mnou len rozprávali, no pre mňa sú veľmi vyčerpávajúce,“ dodala. Úľava podľa nej prechádza, keď sa na niečo sústredí. Pri speve alebo napríklad jazde na koni si tiky všíma len zriedka.

Speváčka popísala, že sa stretáva s rôznymi reakciami. Tým, ktorých tiky zaskočia, jednoducho vysvetlí, že má Tourettov syndróm. Zažíva však aj nepríjemnejšie situácie. „Najbežnejší spôsob, akým ľudia reagujú, je, že sa smejú, pretože si myslia, že sa snažím byť vtipná. Myslia si, že robím tiky schválne, takže sa zasmejú a mňa sa to vždy nesmierne dotkne,“ priznala mladá hviezda aj nepríjemné skúsenosti.