Vyhlásili najvplyvnejšieho britského umelca za posledných 50 rokov

11. 08 2022 16:30 | tasr
David Bowie počas koncertu v Paríži v októbri 2003
David Bowie počas koncertu v Paríži v októbri 2003 Foto: Profimedia.sk

Už nie je medzi nami.

David Bowie bol vyhlásený za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulých 50 rokov pre svoju schopnosť prekročiť hranice hudby, filmu a módy.

„Starman“ sa umiestnil na prvom mieste rebríčka 50 vplyvných umelcov, ktorý vypracovala hodnotiaca komisia televíznej stanice Sky Arts, zameranej na intelektuálne umelecké programy.

Predmetný zoznam oceňuje renomovaných umelcov v kategóriách výtvarníctvo, literatúra, divadlo, hudba, film a televízia, informovala vo štvrtok spravodajská stanica Sky News.

Ako druhý sa umiestnil režisér Steve McQueen a tretí bol scenárista Russell Davies. Z hudobníkov na zozname figurujú Elton John, Stormzy, Boy George alebo Skin – speváčka skupiny Skunk Anansie a prvá černošská headlinerka festivalu Glastonbury.

Medzi elitnú „päťdesiatku“ sa dostali aj módni návrhári Vivienne Westwood a Alexander McQueen, streetartový umelec Banksy, tanečník Michael Clark či dramatička Caryl Churchill.

Bowie, všeobecne považovaný za jedného z najuznávanejších hudobníkov 20. storočia, zomrel 10. januára 2016 – dva dni po svojich 69. narodeninách – na rakovinové ochorenie pečene.

zdroj: Instagram/david.bowie.us