Mrazivé podrobnosti sú vonku: Tento mladík chcel zabiť kráľovnú

18. 08 2022 15:00 | tasr
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Profimedia.sk

Až teraz opísali, čo sa presne stalo a že kráľovná bola vo veľkom ohrození.

Muž, ktorý vlani na Vianoce vnikol na pozemok Windsorského zámku ozbrojený kušou, povedal polícii, že chcel zabiť kráľovnú. Na súdnom pojednávaní v stredu to uviedla britská prokuratúra.

Jaswant Singh Chail (20) je na základe zákona o vlastizrade obvinený z úmyslu zraniť Jej Veličenstvo Kráľovnú Alžbetu II. alebo vystrašiť Jej Veličenstvo. Obvinený je aj z vyhrážok zabitím a z držby útočnej zbrane.

profimedia-0714676330.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Chaila zatkli na pozemku oficiálneho kráľovského vidieckeho sídla, asi 30 kilometrov západne od Londýna 25. decembra 2021, keď sa tam nachádzala aj panovníčka. Prokuratúra uviedla, že bývalý zamestnanec supermarketu z mesta Southampton v južnom Anglicku mal na sebe kapucňu a masku a niesol nabitú kušu. Dodala tiež, že muž povedal policajtovi: „Som tu, aby som zabil kráľovnú.“ Potom mu nasadili putá a zatkli ho. Do budov v areáli zámku sa mu nepodarilo preniknúť.

Prokurátorka Kathryn Selby uviedla, že zbraň Supersonic X-Bow, ktorú Chail niesol, mala potenciál spôsobiť vážne alebo smrteľné zranenia. Podľa nej sa Chail chcel pomstiť britskému zriadeniu za to, ako zaobchádza s Indmi, a približne 20 ľuďom poslal video, v ktorom tvrdil, že sa chystá zavraždiť kráľovnú. Chcel sa dostať čo najbližšie ku kráľovskej rodine a tak sa pokúsil vstúpiť do britskej armády, informovala prokuratúra.

profimedia-0714570323.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Chail sa v stredu objavil na pojednávaní na londýnskom Westminsterskom súde cez videolink z prísne stráženej psychiatrickej nemocnice Broadmoor. Potvrdil svoje meno a miesto pobytu. Zadržiavaný bude až do nasledujúceho súdneho pojednávania 14. septembra. Jeho obvinenia nevychádzajú z teroristického činu, vysvetlila Selby. Obvinenia na základe zákona o vlastizrade sú veľmi zriedkavé.