Krok, ktorý sme po smrti kráľovnej čakali: Navždy zmenia legendárne miesto

23. 09 2022 10:25 | zv, tasr
Kráľovská rodina
Kráľovská rodina Foto: Profimedia.sk

Začali rokovať rýchlo.

Myšlienka osadiť sochu nedávno zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. na londýnskom Trafalgarskom námestí zaznela vo štvrtok v Dolnej snemovni parlamentu, kde sa stretla s rozsiahlou podporou poslancov.

Predmetný návrh, ktorý tam odprezentoval bývalý britský minister pre bezpečnosť John Hayes, si vyslúžil súhlasné vyjadrenia ostatných poslancov. Hayes uviedol, že Alžbeta II. si zaslúži vhodný národný pamätník, pričom dodal, že ideálnym miestom na sochu panovníčky by bol štvrtý podstavec na Trafalgarskom námestí.

TIP: Meghan vraj urobila veľký ťah v kráľovskej rodine: Chcelo to poriadnu odvahu

Zmenené Trafalgarské námestie

Predsedníčka Dolnej snemovne Penny Mordaunt prisľúbila, že o návrhu bude rokovať ministerkou kultúry Michelle Donelan. Na Trafalgarskom námestí v centre Londýna sa nachádzajú štyri podstavce. Na troch z nich sú natrvalo osadené sochy vrátane bronzovej sochy kráľa Juraja IV. z roku 1841.

Štvrtý podstavec slúžil od roku 1998 na dočasné vystavovanie rozličných moderných umeleckých diel. V súčasnosti je prázdny, keďže poslednú plastiku s názvom Koniec (The End) od Heather Phillipsonovej z neho odstránili v auguste.

TIP: Najdojemnejšie momenty pohrebu kráľovnej: Zlomili aj najsilnejších

Alžbetin deň

Bývalý britský minister obrany Tobias Ellwood tiež navrhol, že by mali na jej počesť kráľovnej premenovať aj niektorý zo štátnych sviatkov, a to na Alžbetin deň.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov. Jej pohreb sa konal 19. septembra. Úctu zosnulej panovníčke vyjadrili desaťtisíce členov verejnosti i svetoví lídri.

Rozlúčku s Alžbetou II. si môžete pozrieť vo videu nižšie: