Poctená Dua Lipa: Dojatie neskrývala

28. 11 2022 14:05 | tasr
Dua Lipa
Dua Lipa Foto: Evan Agostini/Invision/AP

Speváčka má neopísateľnú radosť.

Albánsky prezident Bajram Begaj udelil v nedeľu britskej popovej speváčke Due Lipa albánske občianstvo za to, že svojou hudbou prispieva k šíreniu medzinárodnej slávy Albáncov, informuje denník The Guardian.

Dua Lipa sa narodila v Londýne albánskym rodičom, ktorí sa do Británie prisťahovali z Kosova.

Begaj vyhlásil, že 27-ročná speváčka získala svoje druhé občianstvo v predvečer pondelkového 110. výročím nezávislosti Albánska od niekdajšej Osmanskej ríše. Prezident dodal, že to považuje za česť, pretože Dua Lipa preslávila Albáncov po celom svete.

„Už budem Albánkou aj v dokladoch,“ povedala Dua predtým, ako na radnici v albánskom hlavnom meste Tirana zložila čestný sľub a prijala albánske občianstvo.

„Mám neopísateľnú radosť z takéhoto prijatia a lásky,“ povedala Dua. Následne jej zhotovili úradnú fotografiu, odobrali odtlačky prstov a umelkyňa podpísala žiadosť o vydanie albánskeho občianskeho preukazu a cestovného pasu.

Dua Lipa, ktorá začala spievať ako päťročná, hudobne ovplyvnil jej otec, bývalý spevák a gitarista rockovej skupiny. Keď mala 14 rokov, začala zverejňovať svoje piesne na webovej platforme YouTube. Jej prvý štúdiový album vyšiel v roku 2017.

Spolu so svojím otcom založila v roku 2016 nadáciu Sunny Hill Foundation, ktorá každoročne organizuje koncerty v Kosove na pomoc ľuďom vo finančných ťažkostiach. Dua Lipa je držiteľkou troch cien Grammy a množstva ďalších ocenení.

Speváčka v pondelok ukončí svoje svetové turné koncertom na Skanderbegovom námestí v Tirane, kde si spolu s fanúšikmi zároveň pripomenie Deň nezávislosti Albánska.