Škandál nevídaných rozmerov: Krstná mama princa Williama skončila

30. 11 2022 15:40 , článok bol aktualizovaný 30. 11 2022 23:15 | markiza.sk
Princ William
Princ William Foto: Profimedia.sk
Kráľovná Alžbeta II. (vľavo) a Lady Susan Hussey
Lady Susan Hussey
Lady Susan Hussey

Buckinghamský palác zareagoval promptne.

Jedna z členiek britskej kráľovskej domácnosti ukončila svoju službu pre panovnícky dvor po utorkovom incidente, pri ktorom sa dopustila „neprijateľných a hlboko poľutovaniahodných komentárov“. Prominentnej obhajkyne práv obetí domáceho násilia - ktorá je černošskou, avšak vyrastala v Spojenom kráľovstve - sa na podujatí organizovanom kráľovnou manželkou Camillou totiž opakovane pýtala, odkiaľ „skutočne pochádza“.

Buckinghamský palác sa v stredu ospravedlnil a zdôraznil, že tento incident berie „mimoriadne vážne“. Nemenovaný zdroj pre agentúru PA potvrdil, že daných výrokov sa dopustila 83-ročná Lady Susan Hussey, ktorá bola v službe už zosnulej kráľovnej Alžbety II. vyše 60 rokov a je krstnou mamou dediča trónu Williama, princa z Walesu.

Ngozi Fulani, výkonná riaditeľka združenia Sistah Space so sídlom v Londýne, opísala incident, ktorý sa jej osobne veľmi dotkol, na sociálnej sieti Twitter. Uviedla, že keď povedala, že sa narodila a vyrástla v Británii a je Britkou, členka kráľovskej domácnosti, ktorú identifikovala len ako „Lady SH“, sa jej spýtala: „Odkiaľ ale skutočne pochádzate, odkiaľ sú vaši ľudia?“ Prinútila ju potom pripustiť, že „afrického pôvodu, karibského pôvodu“, avšak napriek tomu zopakovala, že je britskou občiankou.

Buckinghamský palác dodal, že pani Fulani oslovil a ponúkol jej osobné stretnutie s cieľom prediskutovať celú záležitosť. Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že „medzičasom daná osoba vyjadrila hlboké ospravedlnenie za spôsobenú ujmu a skončila vo svojej čestnej role s okamžitou platnosťou“.

„Všetkým členom kráľovskej domácnosti pripomíname politiku rozmanitosti a inkluzívnosti, ktorú musia za každých okolností dodržiavať,“ dodal palác.

Kráľovská rodina minulý rok po prvý raz odhalila, koľko ľudí z radov etnických menšín zamestnáva a priznala, že v otázke diverzity nedosiahla dostatočný pokrok. Zameranie na zlepšenie v tejto sfére podnietili obvinenia najmladšieho syna kráľa Karola III., princa Harryho a jeho manželky Meghan, týkajúce sa rasizmu v kráľovskej rodine. Dvojica vlani v televíznom rozhovore povedala, že nemenovaný člen rodiny sa opýtal na to, akú farbu pleti bude mať ich syn Archie, keďže Meghan má i afroamerické korene.

Na snímke nižšie Susan Hussey:

Susan Hussey
Foto: Profimedia.sk