Veľký deň v kráľovskej rodine sa blíži! Zásadný moment

05. 12 2022 10:10 | tasr
Britská kráľovská rodina
Britská kráľovská rodina Foto: Profimedia.sk

Celý svet to bude sledovať.

Britská koruna svätého Eduarda zo 17. storočia bola stiahnutá z výstavy, aby ju mohli upraviť. Koruna z masívneho zlata, vykladaná rubínmi, ametystmi, zafírmi, granátmi, topásmi a turmalínmi, bude modifikovaná pre korunováciu Karola III., ktorá sa uskutoční 6. mája 2023 vo Westminsterskom opátstve.

Koruna je ústredným prvkom korunovačných klenotov, veľkej zbierky kráľovských reálií, ktorá sa nachádza v londýnskom Toweri a ročne priláka viac ako milión návštevníkov.

Koruna má fialovú zamatovú čiapku s hermelínovou obrubou, je vysoká viac než 30 centimetrov a má hmotnosť 2,2 kilogramu. Naposledy ju mala na hlave nedávno zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. pri svojej korunovácii v roku 1953.

Britain_Crown929691920549.jpg
Foto: TASR/AP
 

Karol III. (74) bude korunovaný zároveň s kráľovnou manželkou Kamilou. Koruna bola vyrobená v roku 1661 pre kráľa Karola II. ako náhrada za stredovekú korunu, ktorá pochádzala z čias anglického kráľa anglosaského pôvodu Eduarda Vyznávača.

Pre korunováciu kráľa Juraja V. v roku 1911 ju upravili, aby bola ľahšia. Karol III. ju bude mať na hlave len v okamihu svojej korunovácie. Pri odchode z Westminsterského opátstva bude mať modernejšiu Britskú imperiálnu korunu, ktorá sa používa pri takých príležitostiach, ako je otvorenie parlamentu.

Britská imperiálna koruna s takmer 3000 drahokamami bola vytvorená v roku 1937 pri príležitosti korunovácie kráľa Juraja VI. - otca Alžbety II. Má hmotnosť zhruba jeden kilogram.