Céline Dion ruší koncerty. Diagnostikovali jej vzácne ochorenie

08. 12 2022 16:00 | zp, tasr
Kanadská speváčka Céline Dion
Kanadská speváčka Céline Dion Foto: Profimedia.sk
Kanadská speváčka Céline Dion
Céline Dion s manželom Reném Angélilom a ich deťmi v roku 2011.
Kanadská speváčka Céline Dion.

Správu o nevyliečiteľnej chorobe oznámila so slzami v očiach.

Kanadská speváčka Céline Dion (54) s bolesťou oznámila, že musí zrušiť niekoľko plánovaných koncertov. Dôvodom je vzácne ochorenie, ktoré jej diagnostikovali lekári. „Nedávno mi diagnostikovali veľmi zriedkavú neurologickú poruchu nazývanú ako syndróm stuhnutého človeka (SPS),“ vysvetlila speváčka vo videu, ktoré uverejnila na sociálnej sieti. Dodala, že syndróm postihuje jedného z milióna ľudí.

Ochorenie, známe aj ako Moersch-Woltmanova choroba, spôsobuje kŕče svalov a problémy s hlasivkami. „O tejto zriedkavej chorobe ešte stále nevieme všetko, ale teraz vieme, že je príčinou svalových kŕčov, ktorými trpím,“ spresnila kanadská hviezda.

Uviedla, že kŕče ovplyvňujú každý aspekt jej každodenného života. „Niekedy mám problémy s chôdzou a nie vždy môžem používať hlasivky, aby som spievala tak, ako som zvyknutá,“ doplnila so slzami v očiach a vysvetlila, že vzhľadom na zdravotný stav „nebude schopná“ pokračovať od februára roku 2023 v turné po Európe.

Jej tím medzičasom spresnil, že osem koncertov naplánovaných na leto v Európe už bolo zrušených. Produkčná spoločnosť však ubezpečila, že koncerty ohlásené na obdobie od 26. augusta do 4. októbra 2023 sa uskutočnia.

Už v roku 2018 Céline pre zdravotné problémy odložila niekoľko vystúpení v Las Vegas. Vtedy sa odvolávala na bolesti hrdla a problémy so stredným uchom.

Od roku 2021 vystúpenia často rušila alebo odkladala pre „silné svalové kŕče“. Ubezpečovala, že je pod dohľadom „tímu vynikajúcich lekárov“ a denne cvičí s terapeutmi, aby „nabrala silu a výdrž“ a mohla sa vrátiť na pódium. Aj teraz dodala, že odvahu a nádej pokračovať jej dodávajú jej tri deti, ktoré sa narodili počas manželstva s jej manažérom Reném Angélilom.