Lipták tvrdí, že príjmal dary, nie úplatky. Je v tom rozdiel?

10. 02 2015 18:54 | BRATISLAVA/TV Markíza
Úplatok, korupcia
Úplatok, korupcia Foto: Internet

Aj za obyčajnú bonboniéru môžete zrazu kráčať po veľmi tenkom ľade.

Peter Lipták tvrdí, že prijíma len dary, nie úplatky. Aký je ale medzi nimi rozdiel? Pri rozlúsknutí tejto otázky sa zapotia aj mnohí skúsení právnici. Úplatkom totiž nemusia byť len peniaze. A aj za obyčajnú bonboniéru môžete zrazu kráčať po veľmi tenkom ľade.

Lipták sa obhajuje.To čo mu dajú pacienti v ambulancii úplatkami nenazýva, pretože od ľudí si vraj nič sám nepýta a darcov nijako nezvýhodňuje.

A odborníci na trestné právo dávajú lekárovi za pravdu.

„Úplatok je všetko, za čo tá osoba, ktorá ten úplatok poskytne získa určitú nenáležitú výhodu, na čo by inak nemala právny nárok," hovorí Lucia Kurilovská, odborníčka na trestné právo.

Podľa Petra Kováča, odborník na trestné právo, "dar je niečo z môjho majetku, čo poskytnem dobrovoľne, čo dám inému a nič za to nechcem."

Podľa zákona je pritom jedno, či ste podplácali bonboniérou alebo miliónom eur. Aj to či pred alebo po vyšetrení. Rozhoduje váš úmysel. Trestná právnička však pripúšťa, že pacienti svojho lekára legálne zasponzorovať môžu.

„Musí byť jasné, že je to len nejaká takáto podpora a žiadne takéto výhody v súvislosti s osobou poskytovateľa sa neposkytujú," zdôrazňuje Kurilovská.

Dary však v tomto prípade musia byť súčasťou lekárovho účtovníctva a ten z nich musí aj odviesť štátu daň. Trestná však nie je len samotná korupcia, ale aj jej verejné zľahčovanie.

A keďže hranica medzi darom a úplatkom je mimoriadne tenká, odpoveď na otázku čo už korupciou môže dať LEN policajné vyšetrovanie. A definitívny verdikt aj tak vynesie až súd.