Slovenskí radikálni nacionalisti: Chceme nahradiť políciu a armádu

20. 07 2015 12:46 | BRATISLAVA/TASR, sme.sk, mm
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR

Malo by sa tak udiať počas závažných spoločenských kríz.

Nacionalisti trénujú streľbu, bojové umenia či fyzickú zdatnosť. Akčná skupina Vzdor vyhlásila, že počet jej záujemcov jej dovoľuje vytvoriť elitné oddiely. "Vybraní členovia Vzdoru musia byť v prípadoch závažných spoločenských kríz schopní nahradiť prácu Policajného zboru a ozbrojených síl," píše organizácia vo svojom vyhlásení.

"Túto paraorganizáciu možno pokojne prirovnať k Pravému sektoru na Ukrajine", povedal pre denník Sme bezpečnostný analytik Jaroslav Naď. Zároveň dodal, že je to len ďalší dôkaz o tom, ako sa naša spoločnosť radikalizuje.

Polícia toto zoskupenie zatiaľ monitoruje, ale ich konanie zvlášť nekomentuje. „Môžeme ich sledovať, môžeme to spoločensky odsúdiť, ale reálne ich aktivity zatiaľ zastaviť nemôžeme," povedal pre denník Adam Puškár, právnik, ktorý sa zameriava aj na extrémizmus.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova radikálni nacionalisti nemajú veľkú podporu u verejnosti a je to len malé zoskupenie. Preto vyhlásenia o nahradení polície a ozbrojených síl považuje skôr za reklamný ťah.

Vzdor sa objavil na sociálnych sieťach v roku 2011. Dnes má oddiely aj v Trnave, Trenčíne, Bratislave Prievidzi. V poslednom čase sa radikálni nacionalisti zblížili s Kotlebom a jeho Ľudovou stranou Naše Slovensko (ĽSNS).

Komentáre (0)