Učiteľ v Žiline verejne uznáva Hitlera a nenávidí Židov i demokraciu

25. 07 2015 11:17 | BRATISLAVA/ tvnoviny.sk, ml
Deti nacistov
Deti nacistov Foto: The Sun

Je v poriadku, aby bol človek s takýmto pohľadom na svet vzorom pre mládež?

Na Strednej odbornej škole sv. Jozefa Robotníka v Žiline učí kontroverzný pedagóg. Šokujúce nie sú jeho učiteľské praktiky, ale antisemitské, antidemokratické a homofóbne názory, ktorými sa netají. Je v poriadku, aby bol človek s takýmto pohľadom na svet vzorom pre mládež?

Tomáš Ondrovič mal svoje radikálne názory verejne publikovať aj na Facebooku či vlastnej internetovej stránke, na ktorej zverejňuje aj učebné texty, a teda ju navštevuje množstvo žiakov. Potom, čo sa témou začal zaoberať Denník N, ale stránku ako dôkazový materiál zrušil (staršia verzia však ostala).  Ako prvý na učiteľa upozornil bývalý pedagóg a bloger Peter Farárik.

Toto je zopár Ondrovičových názorov z rôznych stránok

„Židia sú prekliaty národ. Zabili Boha a ešte kričali: jeho krv na nás a naše deti. Preto sú asociálni, preto sú chronickí kleptomani, luhári, vrahovia" (komentár v diskusii pod článkom)

„Tie antisemitské výroky sú pravdivé, súhlasím s nimi".(reakcia na článok 10 najhorších antisemitských výrokov v roku 2010)

Z diskusie o príčinách Druhej svetovej vojny: „Neviem, akých máte predkov, ale moji predkovia boli Slováci. Slováci určite proti tejto ideológii nebojovali. Pretože nemali s ňou nič spoločné. Táto ideológia bola iba reakcia, následok, výsledok totálnej ekonomickej a sociálnej deštrukcie spoločnosti v tzv. hosp. kríze. Krízu spôsobili židovskí veľkopodnikatelia a židovskí burzoví špekulanti. Inými slovami 2. svetovú vojnu spôsobili židia. Predkovia tu tohto Havrana, lesbičky Schlessingerovej a ďalších židákov, ktorí vedu tento web. Neexistuje revolucia, vojna, akýkoľvek rozvrat, kde by židia nemali svoje prsty."

A ešte jedna perlička o Hitlerovi a demokracii: „Hitlera mali ľudia radi, babička mi to hovorila, chodili na Hitlera do kina a všetci si mysleli, že vyhrá vojnu. Po vojne z neho urobili MONSTER-a. Ale Hitler nebol o nič krutejší ako jeho protivníci. Lenže po vojne sa všetko zvalí na toho, kto prehrá. Tak to bolo vždy v histórii. Za 50 rokov, s nadľadom, sa o Hitlerovi bude písať úplne inak..... Kto sa trošičku zaujíma o históriu vie, že ani demokracia svetovládu nedosiahne. Napriek tomu, že je 1000-krát krutejšia ako bol Hitler."

Čo na to škola a minister ?

Podľa riaditeľa školy, ktorej zriaďovateľom sú Saleziáni don Bosca na Slovensku, Viliama Riška, sa Ondrovičove vyjadrenia nestotožňujú s hodnotami školy. S pedagógom, ktorý je na škole dva a pol roka, už si dohodol osobné stretnutie.

Správanie učiteľa odsúdil aj Juraj Draxler. Myslí si, že nie je v súlade s etickými požiadavkami, ktoré by mal riaditeľ školy klásť na svojich pedagógov.