Nové vysielanie na Slovensku: Skontrolujte si televízor, či ho dokáže prijímať (zoznam modelov)

04. 05 2016 14:31 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak
Televízor (ilustračná snímka)
Televízor (ilustračná snímka) Foto: shutterstock.com/simone mescolini

Oslovili sme najznámejšie značky televízorov, ktoré ponúkajú svoje produkty na slovenskom trhu.

Slovensko sa opäť musí pripraviť na zmenu vysielania. DVB-T totiž postupne nahradí technicky vyspelejšie DVB-T2. Táto premena sa bude priamo dotýkať ľudí, ktorí prijímajú signál cez klasickú anténu. V lepšom prípade si budú musieť zabezpečiť prídavné zariadenie za niekoľko desiatok eur, v tom horšom nový televízor za pár stoviek.

Podľa obchodníkov približne jedna tretina televízorov na slovenskom trhu tuner (DVB-T 2/HEVC) na prijímanie DVB-T2 obsahuje. Väčšinou je to vyššia rada televízorov a ich cena sa v súčasnosti pohybuje od 700 eur vyššie.

Oslovili sme najznámejšie značky televízorov, ktoré ponúkajú svoje produkty na slovenskom trhu. Pozrite si, ktoré modely nový druh vysielania podporujú.

dvb-t2 copy.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Čo DVB-T2 prinesie?

Názory na tuto otázku sa čiastočne rozchádzajú, ale vo všeobecnosti by malo nové vysielanie priniesť: Zvýšenie kvality obrazu, väčšie televízory budú vysielať v HD rozlíšení, pre menšie televízory sa zlacnie vysielanie v SD rozlíšení, zvýši sa počet televíznych staníc.

Dátum zavedenia je otázny

Výrobcovia však stále nevedia presný termín zavedenia. „Za posledných niekoľko rokov sa objavilo mnoho termínov, kedy by sa mali začať objavovať DVB-T2 multiplexy. Najskôr to bol rok 2011, potom rok 2013 a následne radšej už nikto žiadne termíny nehovorí. Takže v skutočnosti neexistuje žiadny oficiálny termín, kedy by sa mohol objaviť nový multiplex v DVB-T2," povedal Juraj Balazec zo spoločnosti Orava.

Pridáva sa aj spoločnosť Sencor. „O zavedení či testovaní DVB T2 nemáme žiadne relevantné informácie," doplnil Boris Pardubský.

„Prechod na DVB-T2 alebo teda vysielanie druhej generácie je na Slovensku v podstate otázkou postupného prechodu až do roku 2022. Diváci sa nemusia obávať, že ich táto zmena zastihne v tomto alebo v budúcom roku," vysvetlil Michal Šuran zo spoločnosti Towercom, ktorá na Slovensku prevádzkuje všetky celoplošné multiplexy.