Z veľkého projektu je fiasko: Náramky pre väzňov za milióny ležia v skladoch

08. 07 2017 07:30 | BRATISLAVA/TV Markíza
Väčšina náramkov leží v skladoch.
Väčšina náramkov leží v skladoch. Foto: TVNOVINY.sk

Využíva ich len zlomok odsúdených.

Z veľkolepého projektu je napokon fiasko. Štát minul desiatky miliónov eur na elektronické náramky pre väzňov. Z dvetisíc zariadení sa dnes ale reálne používa iba zlomok. Megatender už preveruje aj polícia. Štát ale ďalej každý rok platí astronomické čiastky.

Namiesto väzenia malý náramok. Takto nám to aspoň sľubovala vláda. Stovky drobných kriminálnikov mali opustiť preplnené väznice. Zvyšok trestu si mali odpykať vo vlastnej obývačke a popri robote.

„Je to predsa len o niečom ničom. Lepšie byť s rodinou, ísť si do zamestnania, odkrútiť si to doma," hovorí ešte minulý rok Ján, odsúdený na trest domáceho väzenia.

Štát vlastným ambíciám uveril a kúpil hneď dvetisíc takýchto náramkov pre väzňov. Celý projekt nás vyšiel na 27 miliónov eur. A výsledok?

Väčšina náramkov po 18 mesiacoch ešte stále leží v skladoch. Z dvetisíc náramkov dnes štát reálne používa 45. V domácom väzení je v skutočnosti iba desať ľudí.

Nevyužité náramky teraz aspoň skúšajú na väzňoch. Kontrolujú nimi odsúdených, ktorí sú na vonkajších pracoviskách. Aj takýchto je však iba 200 väzňov. Vyše 1 700 náramkov sú tak štátu iba na ozdobu.

Ministerka Lucia Žitňanská po svojom predchodcovi aspoň dohodla zľavu na prevádzku. Aj tak jej však každý rok bude chodiť nemalý účet.

„Doposiaľ sme teda minuli takmer 30 miliónov eur na systém, ktorý používa pár desiatok ľudí," vraví Peter Bubla z rezortu spravodlivosti.

A ako vždy, na vine nie je nikto.