Nečakal na súdy a zobral spravodlivosť do vlastných rúk. Takmer ho to stálo život

22. 08 2017 17:40 | BRATISLAVA/TVNOVINY.sk
Pri dráme asistovala polícia aj záchranka.
Pri dráme asistovala polícia aj záchranka. Foto: TV Markíza

Majiteľ nemôže dostať z vlastného domu problémového nájomníka, ktorý rozpredal radiátory aj nový kotol za tisíce eur.

Nájomné neplatil, do domu si nasťahoval sociálne živly a navyše rozpredal radiátory aj nový kotol za niekoľko tisíc eur. Napriek tomu majiteľ problémového nájomníka zo svojho domu nemohol dostať. Tak sa rozhodol nečakať na súdy a políciu a spravodlivosť vzal do vlastných rúk. Takmer ho to však stálo život.

Špina a smeti kam sa pozriete, mŕtve potkany, zápach, hluk a neporiadok. Toto stihol za rok urobiť nájomník, ktorý má údajne problémy s drogami. Majiteľ domu má dnes v rukách už rozhodnutie súdu. V ňom stojí, aby nespratník išiel kade ľahšie.

"Zdržuje sa tu stále ďalej, nájom neplatí, býva tu s rôznymi ľuďmi," povedal majiteľ domu.

Hovorí sa, že zúfalí ľudia robia zúfalé činy. Dnes preto prišla celá rodina, ktorá dom vlastní. Na pomoc si zavolali kamarátov aj susedov. Bránu zvalili a dožadovali sa nájomníkovho vysvetlenia. Ten však o vysťahovaní nechcel ani počuť.

Medzitým nám nešťastní majitelia ukázali, čo z ich domu a pozemku zostalo. Výkaly hlodavcov, rozpredané zariadenie. Keď sa chceli dostať dovnútra, nájomca ich nepustil.

Nakoniec si to ale rozmyslel. Čo sa však dialo za dverami, naša kamera nezachytila. Podľa slov majiteľa ho nájomník udrel do tváre, načo muž spadol. "Udrel môjho otca, že ostal ležať na zemi," povedal syn majiteľa domu.

V tom už prišla polícia a po krátkom rozhovore nájomcu v putách odviedla. Zraneného muža odviezla záchranná služba.

Neprispôsobivého podnájomníka odviezla polícia. Majiteľa domu záchranná služba. Pre psa prišla Sloboda zvierat. Otázne je teraz, čo bude s domom.

 

"Ja neviem čo mám robiť, či tu mám ostať to strážiť alebo či mám ísť domov a nechať to tu takto. Ale to treba upratať, rozmnožujú sa tu potkany, susedom to vadí," povedal syn majiteľa.

Podľa právnika vysťahovať nechceného nájomníka z domu môže po právoplatnom súdnom rozhodnutí len exekútor.

"Pokiaľ nájomník má obydlie v tomto byte alebo dome, potom nemôžete svojvoľne vstúpiť do tohto bytu alebo domu, aj keď je váš, pretože tam je to právo vyššie ako vlastnícke právo a tým pádom je potrebné to riešiť súdnou cestou," povedal advokát Milan Ficek.

Súdy na Slovensku sa však často vlečú. Zobrať spravodlivosť do vlastných rúk sa však tiež nemusí vyplatiť.

"Ja odporúčam, keď to chcú mať veľmi rýchlo, dať si do nájomnej zmluvy rozhodcovskú doložku, vtedy rozhodcovské konanie môže trvať 5 týždňov," poradil advokát.

V tomto prípade však majitelia už právoplatné rozhodnutie súdu, že sa má nájomník vypratať, majú. Podľa právnika preto nie je dôvod, aby sa nájomca po dnešnom výsluchu na polícii do domu vracal. Majitelia teda môžu okolie pozemku pokojne upratať a dom ako nám povedali - zbúrať.