Ľudia stáli hodiny v rade, aby si kúpili nulovú eurobankovku

08. 05 2018 19:12 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza
Nulová eurobankovka s Múzeom SNP.
Nulová eurobankovka s Múzeom SNP. Foto: TV Markíza

Ako prvá zo Slovenska sa na bankovku dostala nezameniteľná stavba z Banskej Bystrice.

Nekúpite si za ňu vôbec nič, no spôsobila nákupnú horúčku. Prvá slovenská eurobankovka s nominálnou hodnotou "rovná nula". Kto ju chcel v prvý deň predaja získať, musel si buď privstať alebo sa obrniť železnou trpezlivosťou.

Nekonečne dlhý rad. Na svedomí ho má neobyčajná bankovka s rozmerom 20-eurovky a farbou 500-eurovky. Je však na nej obrovská nula. Koncept Euro suvenír vznikol pred tromi rokmi vo Francúzsku.

„Aby podporoval turizmus v rámci Európy a tak isto aby teda propagoval veľmi významné kultúrne a historické pamiatky, zaujímavé turistické destinácie a prírodné krásy jednotlivých krajín Európy," vysvetlil výkonný riaditeľ Euro Souvenir Slovensko Vladislav Klajban.

Ako prvá zo Slovenska sa na bankovku dostala nezameniteľná stavba z Banskej Bystrice. Podľa Dalibora Lesníka z banskobystrického Múzea SNP na bankovke je zobrazený Pamätník SNP a model československého tanku vzor LT 38.

Limitovaná edícia má 5 000 kusov, z nich 1 200 putovalo na zahraničný trh a zvyšných 3 800 išlo do predaja v Banskej Bystrici.

Jedna bankovka stála dve eurá, jeden záujemca si mohol kúpiť maximálne tri kusy.

Ľudia sa pred múzeom začali zbierať od skorého rána. Na parkovisku sme videli rôzne značky. Pri pamätníku sa vytvoril asi 200 metrový rad.

Brána sa otvorila o 09.00 h . Prvý v rade sa zdržal pri automate nanajvýš minútu. Skúsený odborník hovorí, že podobné výstrelky zberatelia milujú.

„Jedným z takých zaujímavých príkladov môže byť fínska mincová 5-eurovka z roku 2011, ktorou sa ale kvôli tomu, že je mincou zberateľskou dá platiť iba vo Fínsku," myslí si numizmatik Marcel Pecník .

Prvá naša nulová eurobankovka zaznamenala obrovský úspech. „Záujem je veľký, to znamená, že ak dnes niekto odíde naprázdno, tak v priebehu nasledujúcich mesiacov zvažujeme vydať ďalšiu sériu," dodal Lesník.