Mapovali sme volebný víkend na Slovensku: Pozrite si zábery zo všetkých krajov

10. 11 2018 07:00 , článok bol aktualizovaný 11. 11 2018 19:29 | BRATISLAVA/TASR, ml, mm
Noví primátori krajských miest
Noví primátori krajských miest Foto: koláž TVNOVINY.sk
Volebná miestnosť v Bratislave.
Komunálne voľby 2018.
Komunálne voľby 2018.

Vývoj udalostí po voľbách sledujeme ONLINE.

Obyvatelia slovenských miest a obcí si zvolili nových starostov, primátorov a komunálnych poslancov. Volilo sa v takmer troch tisíckach samospráv. Priebeh volieb sme od soboty monitorovali naprieč celým Slovenskom. TU si môžete nájsť vašu.

Poznáme primátorov už všetkých krajských miest: Bratislava - Matúš Vallo, Trnava - Peter Bročka, Nitra - Marek Hattas, Trenčín - Richard Rybníček, Žilina - Peter Fiabáne, Banská Bystrica - Ján Nosko, Košice - Jaroslav Polaček, Prešov - Andrea Turčanová.

Volebný víkend sme sledovali minútu po minúte

19.25 - Štyri krajské mestá na Slovensku budú mať nových primátorov. Najtesnejšie výsledky boli v hlavnom meste. Smer stratil Košice, Žilinu aj Nitru, napriek tomu má opäť najviac starostov spomedzi politických strán. Voľby tiež opäť potvrdili jednoznačnú dominanciu nezávislých kandidátov.

Pozrite si, ako naše štáby mapovali vývoj udalostí naprieč celým Slovenskom. Týmto sa končí náš víkendový prenos, ďakujeme za pozornosť:

 

18.30 - Kompletné výsledky bojov o primátorské a starostovské stoličky

Na našej stránke sme skompletizovali výsledky volieb. Stačí, ak do vyhľadávania na tomto odkaze, zadáte názov vašej obce alebo mesta a dozviete sa nielen to, kto vo voľbách zvíťazil, ale aj ako dopadli zvyšní, neuspešní kandidáti.

17.29 - Najvyššiu účasť v rámci Bratislavy zaznamenala mestská časť Čunovo, kde dosiahla účasť 72,86 percenta oprávnených voličov. Naopak, najmenšia bola v Petržalke, a to 34,59 percenta, vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

V Čunove odovzdalo svoj volebný lístok 870 voličov z celkového počtu 1194 zapísaných. Najviac oprávnených voličov bolo práve v Petržalke, kde z 97.779 zapísaných oprávnených voličov k voľbám pristúpilo 33.826 a svoj hlas odovzdalo 33.768 voličov.

V poradí druhou mestskou časťou s najvyššou volebnou účasťou sú Jarovce so 62,56 percentami, na treťom mieste je Záhorská Bystrica so 62,06 % a na štvrtom Rusovce so 60,14 percentami. Podľa volebnej účasti nasledujú Devín (57,56 %), Vajnory (55,63 %), Lamač (52,82 %), Rača (45,46 %), Devínska Nová Ves (44,29 %), Staré Mesto (43,35 %), Nové Mesto (42,97 %), Karlova Ves (41,79 %), Ružinov (40,21 %), Dúbravka (39,93 %), Podunajské Biskupice (37,75 %), Vrakuňa (36,20 %) a posledná je Petržalka (34,59 %).

Celková účasť v Bratislave bola 40,67 percenta.

17.04 - Veľmi tesný výsledok priniesli voľby v Nemšovej. Hlasovalo 2 835 ľudí, primátorom sa stal Miloš Mojto (nezávislý). Druhý František Bagin (SNS) naňho stratil dva hlasy.

16.51 - Hanušovce nad Topľou majú nového primátora, má rovnaké meno ako ten dosluhujúci. Otca tam totiž po ôsmich rokoch vystrieda jeho syn Štefan Straka (nezávislý)

Viac volebných zaujímavostí nájdete tu.

16.28 - Komunálne voľby si zopakuje 43 samospráv, dôvody sú rôzne. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

Predseda Štatistického úradu SR Alexander Ballek spresnil, že spomínaných 43 obcí má problém s tým, že neboli zvolení starostovia alebo miestni poslanci. Nové voľby vyhlasuje predseda Národnej rady SR.

Komunálne voľby sa konali celkovo v 2919 mestách a obciach. Volebná účasť za celé Slovensko bola 48,67 percenta.

16.16 - Oficiálne výsledky komunálnych volieb potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

15.28 - Prezident Andrej Kiska: Výsledky volieb ukázali, že ľudia chcú zmenu

K výsledkom komunálnych volieb sa vyjadril aj prezdient Andrej Kiska. "Výsledky volieb ukázali, že ľudia v mnohých častiach krajiny chcú zmenu. Ukázali, ako si ľudia predstavujú slušné a poctivé Slovensko. Túžba zmeniť Slovensko na kultúrnu krajinu je obrovská. Ľudia odmietli politiku štvavých kampaní, antikampaní, anonymov a osočovania. Mimoriadne ma potešilo, že do politiky vstupujú noví ľudia, ktorí kladú dôraz na riešenia a spoluprácu. Nálada na zmenu štýlu politiky je prísľubom aj do ďalších volieb, ktoré Slovensko čakajú: prezidentské voľby, eurovoľby a parlamentné voľby," píše sa v stanovisku.

15.18 - Hlasovanie vo voľbách prinieslo aj niekoľko pikošiek. Nechýbajú rodinne úspechy, zvolení známi športovci či rekord pod Tatrami. Zbierku zaujímavostí nájdete tu.

14.46 - Ministerka vnútra Denisa Saková informovala, že v súvislosti s voľbami sa polícia zaoberá 127 trestnými oznámeniami, väčšina z nich sa má týkať možného ohovárania.

13.59 - Spoznali sme menoslov poslancov mestského zastupiteľstva v Bratislave. Koho si obyvatelia hlavného mesta zvolili si pozrite tu.

13.09 - Robiť z komunálnych volieb závery pre parlamentné voľby nemá žiaden zmysel. V diskusnej relácii TA3 V politike to zdôraznil predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

"Jediné, čo platí, je, že ľudia majú Smeru-SD plné zuby a chcú sa ho zbaviť. A to, na čo sa SaS najviac zameriava, sú voľby do NR SR. Ten vlak je však dobre rozbehnutý," myslí si.

13.02 - Sociologička: Víťazstvo Valla potvrdilo nástup novej politickej generácie

Jednoznačnosť víťazstva Matúša Valla v bratislavských primátorských voľbách prekvapila aj tých, ktorí toto víťazstvo čakali. Mieni sociologička a vysokoškolská pedagogička Oľga Gyárfášová, ktorá vidí viacero faktorov, podpisujúcich sa pod nečakane hladký Vallov triumf.

"Tieto voľby potvrdili generačnú výmenu v slovenskej politike a nástup novej politickej generácie, ktorú tvoria mladí urbánni profesionáli. Ľudia, ktorí dokážu osloviť svojím zameraním na odbornosť a transparentnosť," uviedla Gyárfášová. S prihliadnutím na výsledky nielen v Bratislave, ale i v ďalších slovenských mestách si myslí, že práve táto generácia presvedčila doteraz neoslovenú časť voličov, ktorú tvoria mestskí, proeurópski a liberálne zmýšľajúci ľudia.

13.01 - Hnutie Sme rodina zaznamenalo v sobotňajších (10. 11.) komunálnych voľbách najlepší výsledok spomedzi parlamentných opozičných strán. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal líder hnutia Boris Kollár, ktorý ako meradlo použil počet zvolených starostov.

"Samostatne ich máme najviac. Máme tiež 120 poslancov. Je to výborné," odkázal.

13.00 - V komunálnych voľbách v sobotu (10. 11.) odovzdalo svoje hlasy len päť väzňov.

Dovedna bolo oprávnených voliť 12 väzňov, z nich desať právoplatne odsúdených a dvaja obvinení.

12.52 - Televízia Markíza odvysielala mimoriadnu reláciu Komunálne voľby 2018.

Hosťami moderátorov Zlatice Švajdovej Puškárovej a Michala Kovačiča v bratislavskom štúdiu boli sociológ Martin Slosiarik a politický komentátor Marián Leško.

Pozrite si záznam relácie:

 

12.30 - Mestské zastupiteľstvá už poznajú aj Košice, Banská Bystrica, Žilina, Trnava a Trenčín. Mená poslancov nájdete tu.

12.28 - Koaličná SNS dosiahla historický úspech. Ešte nikdy nemala 160 vlastných starostov a primátorov a ďalších 50 koaličných a 1700 poslancov. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal šéf strany Andrej Danko.

Cieľom strany Most-Híd bolo získať o desať percent starostov viac, ako strana mala doteraz, a získala o 30 percent viac. Uviedol šéf strany Béla Bugár.

12.27 - V bratislavskom Starom Meste vystrieda doterajšieho starostu Radoslava Števčíka (nezávislý) urbanistka, bývalá odborná zamestnankyňa bratislavského magistrátu a súčasná poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Zuzana Aufrichtová.

Kandidátke s podporou sedemkoalície SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, OKS, Nova, Zmena zdola, demokratická únia Slovenska odovzdalo v sobotných (10.11.) voľbách starostu hlas 36,59 percenta voličov.

12.26 - Ukazuje sa, že trend nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách je veľmi jasný, ale ukazuje sa tiež, že vládna koalícia reprezentovaná Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd je jediná, ktorá má štandardné politické štruktúry. V diskusnej relácii TA3 V politike to na margo výsledkov komunálnych volieb povedal šéf Smeru-SD Robert Fico.

12.19 - Najviac starostov, ktorí získali dôveru ľudí, kandidovalo ako nezávislých - 1232, čo je 42,42 percent zo všetkých šéfov samospráv. Najsilnejšou politickou stranou je Smer-SD, ktorej ľudia zvolili celkom 592 kandidátov.

Viac o tom, ako sa vo voľbách darilo politickým stranám si prečítajte TU!

11.51 - V 31-člennom mestskom zastupiteľstve v Prešove zostane v nasledujúcom volebnom období 17 doterajších poslancov a 14 poslancov bude nových.

11.36 - "Čoraz viac dostáva 'na frak' najmä v mestskom prostredí strana Smer-SD. Nie je to spôsobené iba náladami voličov. Do istej miery je to spôsobené aj tým, že Smer-SD ako keby nedokázal postaviť nových zaujímavých kandidátov," povedala politologička Darina Malová.

11.22 - Novým primátorom mesta Galanta sa v komunálnych voľbách s počtom hlasov 2377 (45,66 %) stal 45-ročný nezávislý Peter Paška.V Starej Turej bude primátorom v nasledujúcom štvorročnom volebnom období manažér Leopold Barszcz (nezávislý).

11.17 - Počas sobotných komunálnych volieb vyslalo Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR záchranárov k desiatim osobám, ktoré mali zdravotné ťažkosti priamo vo volebných miestnostiach.

11.06 - Novým primátorom mesta Dunajská Streda sa v komunálnych voľbách s počtom hlasov 3127 (44,19 %) stal 51-ročný advokát Zoltán Hájos zo Strany maďarskej komunity (Magyar Közösség Pártja: SMK-MKP). Bude tak viesť mesto už tretie volebné obdobie po sebe.

11.04 - Primátorom Zlatých Moraviec zostáva aj na nasledujúce štyri roky 60-ročný Dušan Husár, ktorý kandidoval s podporou strán Smer-SD a SNS.

10.53 - Novým primátorom Senca sa stal v sobotných (10.11.) komunálnych voľbách doterajší viceprimátor okresného mesta v Bratislavskom kraji Dušan Badinský. Kandidoval ako nezávislý.

10.52 - Na post primátora historického mesta Levoča sa po štyroch rokoch vracia Miroslav Vilkovský. Kandidoval ako nezávislý a podľa neoficiálnych výsledkov si získal takmer 42-percentnú podporu voličov.

10.48 - Primátor Michaloviec Viliam Zahorčák, ktorého v sobotňajších (10.11.) komunálnych voľbách podporovali Smer-SD, Slovenská národná strana, Most-Híd a Strana zelených Slovenska, obhájil svoj titul a mesto povedie ďalšie štyri roky.

10.46 - Novým primátorom Dubnice nad Váhom bude 32-ročný manažér Peter Wolf (nezávislý).

10.25 - V kresle primátora Novej Dubnice zostáva aj pre budúce štvorročné obdobia Peter Marušinec (Smer-SD, SNS).

10.20 - Primátor Hlohovca Miroslav Kollár (nezávislý) priznal prehru vo voľbách predčasne, zvíťazil. Näjčšieho súpera Olivera Pestúna prekonal o 32 hlasov, keď v konečnom spočítaní získal 2610 a Pestún 2578. Kollár okolo 2. hodiny rannej pritom na svojej stránke na facebooku priznal volebnú porážku.

10.17 - Starosta Štrby Michal Sýkora je slovenským rekordérom, vo funkcii bude jubilejný desiatykrát. Po prvý raz v histórii však v komunálnych voľbách nemal súpera a svoju podporu mu vyjadrilo 767 tamojších obyvateľov.

10.07 - Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková (Smer-SD, SNS, SMS) obhájila v sobotných komunálnych voľbách svoj post a mesto povedie aj v ďalšom volebnom období.

10.03 - Stropkov povedie nasledujúce volebné obdobie 45-ročný súčasný primátor Ondrej Brendza (nezávislý).

10.02 - Novým primátorom Sabinova sa stal Michal Repaský. V sobotných komunálnych voľbách kandidoval ako nezávislý.

09.34 - Prekvapením sa skončili primátorské voľby v Trenčianskych Tepliciach. Novou primátorkou kúpeľného mesta bude v nasledujúcom štvorročnom volebnom období Zuzana Frajková Ďurmeková (nezávislá).

09.23 - Primátor Žarnovice Kamil Danko (Smer-SD, Most-Híd a SNS) obhájil v sobotných komunálnych voľbách svoj post a mesto povedie aj ďalšie štyri roky.

09.17 - Novou primátorkou Svidníka sa stala Marcela Ivančová. V sobotných komunálnych voľbách kandidovala ako nezávislá.

09.04 - Novou primátorkou Poltára na ďalšie volebné obdobie bude Martina Brisudová (nezávislá). Voľby vyhrala s počtom získaných hlasov 881 (35,4 percenta).

09.02 - Primátorom Veľkého Krtíša na ďalšie volebné obdobie bude Dalibor Surkoš (Smer-SD, SNS, Most-Híd).

08.56 - Primátorom Detvy na ďalšie volebné obdobie bude Ján Šufliarský (nezávislý).

08.50 - Primátorom Krupiny na ďalšie volebné obdobie bude Radoslav Vazan (nezávislý). S počtom získaných hlasov 1433 (43,2 percenta) tak v sobotných komunálnych voľbách obhájil svoju doterajšiu pozíciu.

08.47 - V Trebišove obhájil post primátora Marek Čižmár, ktorý v sobotných komunálnych voľbách kandidoval ako nezávislý. Získal 51,56 percenta hlasov.

08.11 - Bardejov povedie aj nasledujúce volebné obdobie 63-ročný Boris Hanuščak (Smer-SD, Most-Híd, SNS).

08.00 - V bratislavskej Dúbravke vyhral Martin Zaťovič (SaS, OĽaNO , KDH. Sme rodina, OKS. NOVA, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska). Zuzana Aufrichtová z rovnakej koalície strán bude najbližšie štyri roky šéfovať Starému Mestu. V Petržalke zvíťazil Ján Hrčka (SaS, NOVA, KDH, OKS a Sme rodina) a v Ružinove Martin Chren (nezávislý).

07.32 - Mesto Bytča naďalej povedie doterajší primátor, 51-ročný Miroslav Minárčik (Smer-SD), ktorý zvíťazil spomedzi troch kandidátov.

07.23 - Známi sú už starostovia jednotlivých mestských častí v Košiciach. Pozrite si kompletný zoznam.

07.04 - V bratislavskej MČ Rača zvíťazil nezávislý kandidát Michal Drotován.

06.17 - V Bratislave poznáme starostov ďalších mestských častí. V Rusovciach zvíťazila nezávislá kandidátka Lucia Tuleková - Henčelová. Vo Vrakuni Martin Kuruc (nezávislý) a v Záhorskej Bystrici Jozef Krúpa (nezávislý). Devínskej Novej Vsi bude najbližšie štyri roky šéfovať Dárius Krajčír (SaS, Sme rodina, NOVA).

06.08 - Bratislavskej časti Podunajské Biskupice bude šéfovať Zoltán Pék (Most-Híd, SaS, Sme rodin, OKS a NOVA).

06.03 - V bratislavskej MČ Nové Mesto sa stal víťazom opäť Rudolf Kusý (nezávislý).

06.02 . V Jarovciach zvíťazil nezávislý kandidát Jozef Uhler.

06.01 - Starostkou mestskej časti Bratislava - Devín sa stala Ľubica Kolková (nezávislá).

06.00 - V bratislavskej mestskej časti Čunovo zvíťzila Gabriela Ferenčáková (SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, OKS, NOVA, Zmena zdlola, Demokratická únia Slovenska).

05,59 - Starostkou mestskej časti Bratislava - Karlova Ves bude aj v ďalšom volebnom období Dana Čahojová (nezávislá). Vyhrala vo všetkých 30 karloveských okrskoch.

04.38 - Mesto Rimavská Sobota povedie aj v nasledujúcom volebnom období doterajší primátor Jozef Šimko (nezávislý).

03.53 - Primátorom Nových Zámkov zostáva aj na nasledujúce štyri roky 44-ročný Otokar Klein, ktorý kandidoval ako nezávislý. Podľa informácií zo Štatistického úradu SR súčasný novozámocký primátor obhájil svoju funkciu.

03.51 - Mesto Ružomberok bude najbližšie štyri roky opätovne viesť úradujúci primátor Igor Čombor (nezávislý).

03.39 - Prievidzu aj nasledujúce štyri roky povedie Katarína Macháčková (Spolu-Občianska demokracia). V sobotňajších (10.11.) voľbách do orgánov samosprávy obcí porazila svojich šiestich protikandidátov.

03.28 - Podľa prvých oficiálnych výsledkov volieb bude v mestskom zastupiteľstve v Trnave v nasledujúcom volebnom období zasadať 28 nezávislých a traja stranícki poslanci.

03.27 - Mesto Rožňava povedie v nasledujúcom volebnom období Michal Domik (nezávislý), ktorý porazil súčasného primátora Pavla Burdigu a ďalších štyroch kandidátov.

03.25 - Mesto Dolný Kubín bude nasledujúce štyri roky viesť nový primátor Ján Prílepok (nezávislý).

03.23 - Primátorom Čadce zostane 53-ročný Milan Gura (nezávislý), ktorý zvíťazil v konkurencii troch kandidátov.

03.21 - V Senici sa novým primátorom podľa neoficiálnych výsledkov stal Martin Džačovský, ktorý bol doteraz poslancom v mestskom zastupiteľstve.

03.18 - Vo Vranove nad Topľou zostáva primátorom Ján Ragan (nezávislý). Svoj hlas mu odovzdalo 2765 voličov.

03.14 - Novým primátorom Martina sa stane 68-ročný Ján Danko (nezávislý), ktorý zvíťazil spomedzi ôsmich kandidátov. Vyplýva to zo zápisnice, ktorú zverejnila mestská volebná komisia na internetovej stránke mesta Martin.

03.11 - Novou primátorkou Topoľčian sa stala 45-ročná Alexandra Gieciová, ktorá kandidovala ako nezávislá. Podľa priebežných neoficiálnych informácií zo Štatistického úradu SR súčasná prednostka mestského úradu získala 5148 hlasov z celkového počtu 8952 odovzdaných platných hlasovacích lístkov.

Gieciová nahradí vo funkcii 59-ročného Petra Baláža, ktorý bol primátorom Topoľčian od roku 2006. V týchto komunálnych voľbách sa o funkciu uchádzal s podporu strán Smer-SD, SNS a Strany zelených. Volebná účasť v Topoľčanoch dosiahla 40,61 percenta.

03.07 - Kandidát na primátora mesta Bratislava Ján Mrva priznal porážku v komunálnych voľbách. Uviedol, že neskrýva sklamanie a zablahoželal Matúšovi Vallovi, ktorý bude podľa predbežných výsledkov novým primátorom Bratislavy.

02.40 - Staronovým primátorom Popradu sa stal Anton Danko. Podľa neoficiálnych výsledkov porazil svojich protivníkov a po štvorročnej pauze tak bude opäť zastávať najvyššiu funkciu v meste.

"Som milo prekvapený a šťastný, je to veľký záväzok pre mňa, že mi Popradčania opäť dali dôveru po štyroch rokoch," uviedol Danko, ktorý mesto viedol tri volebné obdobia po sebe. Vo sobotňajších (10.11.) voľbách kandidoval ako nezávislý. Dodal, že o svojich prioritách na nasledujúce štyri roky bude informovať neskôr.

02.32 - Novým primátorom Piešťan by sa podľa priebežných neoficiálnych výsledkov mal stať Peter Jančovič (nezávislý). Doterajší mestský poslanec porazil súčasného primátora Miloša Tamajku a ďalších sedem protikandidátov.

02.25 - V Bratislave zvíťazí Matúš Vallo, porážku už priznal Nesrovnal aj Mika.

 

02.23 - Kreslo primátora v Košiciach získa Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS). V komunálnych voľbách sa mu podarilo získať 43,05 percenta hlasov po sčítaní 66,33 percenta okrskových zápisníc. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR. Dosluhujúci viceprimátor Martin Petruško (Smer-SD, SNS) už priznal porážku.

 

02.15 - Súčasný primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý chcel tento post obhájiť aj v sobotných (10.11.) komunálnych voľbách, priznal prehru a zagratuloval svojmu protikandidátovi Matúšovi Vallovi k víťazstvu vo voľbách. Nesrovnal to vyhlásil na brífingu vo svojom volebnom štábe.

02.12 - Neúspech vo voľbách a odchod z radnice priznal na sociálnej sieti primátor Hlohovca Miroslav Kollár (nezávislý). Napísal, že so spolupracovníkmi odrobili "skvelé štyri roky, žiaľ nestačilo to". Poďakoval všetkým Hlohovčankám a Hlohovčanom za podporu a zaželal mestu skvelú budúcnosť.

Kollár mal troch protikandidátov, jedným z nich bol bývalý viceprimátor Oliver Pestún, podľa priebežných neoficiálnych výsledkov pravdepodobný víťaz volieb. Zhruba v polovici volebného obdobia ho Kollár odvolal pre pretrvávajúce nezhody z funkcie a odvtedy Pestún ostro kritizoval primátorovu prácu.

02.08 - Košický viceprimátor Martin Petruško (Smer-SD a SNS) priznal svoju porážku vo voľbách primátora mesta. Podľa priebežných neoficiálnych výsledkov v počte získaných hlasov výrazne zaostáva za Jaroslavom Polačekom (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS).

"Výsledky a čísla sú jasné, priznávam porážku, chcem pogratulovať víťazovi," povedal pre novinárov. Poďakoval sa za dôveru tým, ktorí mu dali svoj hlas, svojmu tímu a manželke za podporu. "Košičania si vybrali toho, koho chcú mať štyri roky na čele mesta, mne neostáva nič iné, len to akceptovať," dodal.

02.07 - Primátorom Starej Ľubovne ostáva v novom volebnom období Ľuboš Tomko (nezávislý). Pre TASR potvrdil, že získal viac ako 4100 hlasov a považuje sa za víťaza volieb. "V týchto voľbách som získal veľmi silný mandát, čo je záväzok a zodpovednosť, aby sme mesto posúvali naďalej dopredu. Myslím si, že tento výsledok je ocenením našej doterajšej práce," konštatoval Tomko.

02.03 - V Žiline vyhral Peter Fiabáne

"Strašne mi záležalo na tom, aby tí ľudia, ktorí pre mňa za posledné mesiace urobili obrovský kus roboty od rána do večera, na úkor svojich rodín, na úkor svojho voľného času, aby sme vyhrali, lebo len vtedy to dáva zmysel. Čakal som, či dostanem odpoveď na to, či naše mesto dospelo a či príjme síce nie dokonalého a ideálneho kandidáta akým som ja, ale príjme ma ako človeka takého aký som. A neprijme tú nenávisť tú žlč a to všetko škaredé s ktorým sme boli konfrontovaní posledné dni a týždne," povedal.

 

01.47 - Aj po sčítaní 12,46 percenta okrskových zápisníc vedie v súboji o post primátora Bratislavy Matúš Vallo (Progresívne Slovensko, Spolu) so ziskom 34,65 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

S odstupom vyše desiatich percent (vyše 1500 hlasov) za ním nasleduje Václav Mika (nezávislý), ktorý má zatiaľ 24,52 percenta hlasov. Tretí je Ivo Nesrovnal (nezávislý) s 19,26 percenta, štvrtý Ján Mrva (OĽaNO, SaS, Sme rodina - Boris Kollár, KDH, OKS, Nova, Zmena zdola, DÚ) s 17,07 percenta.

01.15 - Súčasná primátorka Prešova Andrea Turčanová podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazila nad Pavlom Hagyarim a obhájila tak svoj post.

V súčasnosti sú spočítané hlasy vo viac ako polovici volebných okrskoch a rozdiel hlasov je takmer 3700. Hagyari priznal volebnú porážku, zablahoželal víťazke a zároveň uviedol, že o štyri roky už kandidovať neplánuje.

01.14 - Novým primátorom Nitry sa stal podľa neoficiálnych výsledkov 31-ročný Marek Hattas. Na post primátora kandidoval ako nezávislý. Hattas vystrieda vo funkcii Jozefa Dvonča, ktorý priznal svoju porážku a zablahoželal víťazovi.

 

01.11 - Úradujúci primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý) povedie mesto aj v najbližších štyroch rokoch. Svoju výhru v komunálnych voľbách potvrdil po zrátaní 74 percent hlasov, z ktorých získal 72 percent hlasov Trenčanov.

01.09 - Súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko obhájil pozíciu prvého muža mesta pod Urpínom. Informoval o tom sám na základe predbežných výsledkov väčšiny spočítaných okrskov.

 

0.54 - Podľa neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb v Trnave predbežne vedie súčasný primátor Peter Bročka. Podľa hovorcu radnice Pavla Tomašoviča je spracovaná približne polovica okrskových zápisníc.

Bročka by mal svoj post obhájiť v konkurencii šiestich protikandidátov. Poďakoval všetkým voličom, podľa jeho slov u nich zavážilo, ako sa mesto posunulo v uplynulých štyroch rokoch dopredu.

 

0.49 - Poslanec Národnej rady Ján Podmanický obhájil post starostu v obci Stará Bystrica. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Podmanický je starostom obce od roku 2002. V aktuálnych voľbách sa mu podarilo získať 822 hlasov a bol jediným kandidátom. Volebná účasť dosiahla 39,89 %. Podmanický kandidoval s podporou Smeru-SD a SNS.

0.47 - Primátorom Žiliny by sa podľa priebežných neoficiálnych výsledkov mal stať Peter Fiabáne. Informoval o tom na základe neoficiálnych výsledkov z 50 percent okrskových komisií.

Kandidát na primátora mesta Žilina Peter Fiabáne.
Foto: TASR/Erika Ďurčová
 

0.40 - V boji o kreslo primátora v Košiciach stále vedie Jaroslav Polaček. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR. Zatiaľ bolo spracovaných 12,56 percenta okrskových zápisníc.

0.36 - Po zrátaní 50 percent odovzdaných hlasovacích lístkov v Trenčíne vedie v súboji dvojice kandidátov na primátora mesta úradujúci primátora Richard Rybníček (nezávislý), ktorému zatiaľ odovzdalo hlas 70,54 percent voličov.

0.35 - Po sčítaní prvých 0,74 % okrskových zápisníc vedie v súboji o post primátora Bratislavy Matúš Vallo so ziskom 39,18 % hlasov. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

0.30 - Podľa neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb v Trnave predbežne vedie súčasný primátor Peter Bročka. Podľa hovorcu radnice Pavla Tomašoviča je spracovaná približne polovica okrskových zápisníc.

0.28 - Starosta Štrby Michal Sýkora je slovenským rekordérom, vo funkcii bude jubilejný desiatykrát. Po prvý raz v histórii však v komunálnych voľbách nemal súpera, a tak mu na zvolenie stačil jediný hlas.

"Chcel by som hlavne dokončiť to, čo máme rozrobené, máme potrebu vybudovať materskú školu a zdravotné stredisko, chceme však všetky tri obecné časti rozvíjať rovnocenne. To, že som nemal súpera, svedčí o tom, že sme za tie štyri roky urobili kus roboty a bolo to úspešné obdobie," uviedol

0.17 - Mesto Žiar nad Hronom povedie ďalšie štyri roky staronový primátor a poslanec Národnej rady SR Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS). Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré mesto zverejnilo na sociálnej sieti, získal vo voľbách 76,99 percenta hlasov. Antalova protikandidátka Mariana Páleníková (nezávislá) získala 23,01 percenta hlasov.

0.15 - V súboji o primátora Košíc zatiaľ vedie Jaroslav Polaček. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR. Zatiaľ bolo spracovaných 3,01 % okrskových zápisníc.

0.08 - V Nitre podľa neoficiálnych priebežných výsledkov výraznie vedie Marek Hattas (nezávislý) pred úradujúcim primátorom Jozefom Dvončom (Smer-SD).

0.05 - Jana Vaľová priznala porážku, novým primátorom sa stal Miloš Meričko. Viac nájdete TU.

23.49 - Prichádzajú už prvé priebežné výsledky z Košíc

V súboji o post primátora Košíc vedie po sčítaní prvého percenta okrskových zápisníc Jaroslav Polaček. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

Na snímke kandidát na primátora Košíc Jaroslav Polaček
Foto: TASR/František Iván
 

23.44 - Po zrátaní 14 percent odovzdaných hlasovacích lístkov v Trenčíne vedie v súboji dvojice kandidátov na primátora mesta úradujúci primátora Richard Rybníček (nezávislý), ktorému zatiaľ odovzdalo hlas 74 percent voličov.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov volieb, informovala zapisovateľka mestskej volebnej komisie v Trenčíne Iveta Plešová.

23.30 - Prvé spočítané mesto

Post primátora mesta Medzilaborce v sobotňajších komunálnych voľbách podľa predbežných výsledkov obhájil súčasný primátor Vladislav Višňovský (Smer-SD). Informoval o tom na sociálnej sieti.

"Je to veľký záväzok voči občanom a budem sa snažiť ďalej pokračovať v práci, ktorú som začal. Je to víťazstvo," uviedol pre TASR v reakcii Višňovský s tým, že je to pre neho aj veľká zodpovednosť za chod mesta Medzilaborce.

23.27 - Doposiaľ je spočítaných už 103 obcí. Pripomíname, že štatistický úrad zverejňuje len konečné výsledky. Priebežné sú len z Bratislavy a Košíc.

23.34 - Polícia v Rimavskej Sobote vyšetruje prípad podozrenia z volebnej korupcie, ku ktorej údajne malo dôjsť na rómskom sídlisku Dúžavská cesta. Informáciu TASR potvrdil zapisovateľ obvodnej volebnej komisie a vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu Rimavská Sobota Lukáš Kvietok.

„Vieme o tomto prípade, o podozrení na volebnú korupciu nás informovala okrsková volebná komisia z Dúžavskej cesty. Prípadom sa už zaoberá polícia," uviedol

23.09 - V predchádzajúcich rokoch bola účasť v komunálnych voľbách v Banskej Bystrici nízka, súčasný primátor Ján Nosko, ktorý v nich kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru-SD a SNS, verí, že teraz prišlo viacej občanov. Na výsledky volieb čaká s rodinou, známymi a priateľmi v jednej z banskobystrických reštaurácií na Námestí SNP.

"Myslím, že máme za sebou dobré štyri roky. Čakáme, aké vysvedčenie mi obyvatelia nášho mesta vystavia," konštatoval

23.06 - Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK, Nova, OKS) ako jeden z kandidátov na post primátora Košíc prišiel do svojej volebnej centrály v jednom z košických hotelov približne o 22.40 h. "Myslím si, že už dávno sme sa vyjadrili, že uvažujeme o výhre. Verím, že nám to vyjde," povedal pre novinárov.

"Človek je, prirodzene, v napätí. V rámci volebnej kampane analyzuje, či urobil všetko, či niečo nezanedbal. Samozrejme, sme v očakávaní," povedal s tým, že počas volebnej noci ho prídu podporiť priatelia, rodina, odborníci aj poslanci. "Postupne budú prichádzať, takže si myslím, že to bude veľký kolektív," dodal.

23.03 - Vo volebnom štábe súčasnej primátorky Prešova Andrey Turčanovej v krajskej centrále KDH je momentálne pokojná atmosféra. Podporiť ju prišli kandidáti na poslancov, priatelia a stranícki reprezentanti.

"Momentálne sa fyzicky necítim veľmi dobre. Celú kampaň som zvládla, aj dnešnú hádzanú som zvládla. Neviem, či na mňa nelezie nejaká viróza, dúfam, že nie. Čo sa týka volieb, cítim sa, myslím si, dobre. Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách. S kampaňou som spokojná a vysvedčenie nám vystavia občania," povedala Turčanová.

23.02 - Kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva sa chystá byť úspešný. Uviedol v priestoroch bratislavskej reštaurácie Moree, kde čaká na výsledky komunálnych volieb so svojim tímom a podporovateľmi.

Mrva očakáva výsledky s optimizmom. V prípade, že voľby nedopadnú v jeho prospech, hovorí o viacerých možnostiach. "Som autorizovaný geodet, môžem byť prednostom hocijakého úradu, mám dlhoročné skúsenosti. Toto budem riešiť potom, keď by to nastalo. Ale chystám sa byť úspešný," ozrejmil.

22.56 - Už prichádzajú prvé výsledky volieb. V malej obci Belejovce (okres Svidník) vyhral Marcel Sopoliga (nezávislý). Tu môžete sledovať ostatné výsledky.

22.52 - Košický viceprimátor Martin Petruško, ktorý kandidoval na primátora mesta za Smer-SD a SNS, po uzatvorení volebných miestností nechcel tipovať konečný výsledok. So svojou kampaňou však vyjadril spokojnosť a celkovo dobrý pocit.

"Všetci štyria máme veľké šance a ja som človek, ktorý nerád tipuje, takže ja si počkám na výsledok. Samozrejme, išiel som do toho s tým, že by som rád vyhral, ale nechajme to na ľudí, ako rozhodnú. Ja mám však z toho dobrý pocit," povedal pre novinárov.

V jeho volebnom štábe čakajú na výsledky aj bývalý košický primátor a súčasný vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši, ako aj minister hospodárstva Peter Žiga, obaja podpredsedovia Smeru-SD.

22.45 - Komunálne voľby mali pokojný charakter. Vyskytli sa len miestne problémy. Uviedol predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

"Základný dojem je, že voľby prebehli vcelku pokojne, korektne. Ak sa vyskytli jednotlivé problémy, mali výrazne miestny charakter. Určité otázky vznikali, pokiaľ ide o pôsobenie pozorovateľov v jednotlivých volebných miestnostiach, kde však štátna komisia usmerňovala situáciu," zhodnotil.

22.43 - Strana Smer-SD chce bez ohľadu na výsledky komunálnych volieb poďakovať všetkým občanom Slovenskej republiky, ktorí sa ich zúčastnili. Naďalej si želá vynikajúce vzťahy s obcami a mestami - najmä zastúpenými v Združení miest a obcí Slovenska a robí všetko pre to, aby sa slovenská samospráva ďalej úspešne rozvíjala. Uvádza sa to v stanovisku strany k sobotným voľbám do orgánov samospráv obcí.

22.21 - K porušeniu zákona o voľbách a zákona o volebnej kampani malo dôjsť počas soboty v Michalovciach. Mestská volebná komisia (MVK) v tejto súvislosti podala podnet na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

22.08 - S miernym napätím, no predovšetkým pokorou očakáva výsledky sobotňajších primátorských volieb v Bratislave Matúš Vallo, ktorého podporovali mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko a Spolu-Občianska demokracia. Uviedol to pred novinármi v bratislavskej Novej Cvernovke, kde spolu so svojím tímom a podporovateľmi očakáva vyhlásenie výsledkov.

Vallo si myslí, že pre víťazstvo urobil so svojím tímom všetko, no vie, že "v rukách" to mali voliči. Nechcel sa pasovať za favorita podľa posledných zverejnených prieskumov. "Môže to byť zradné, cítil som však veľkú podporu verejnosti," povedal.

22.06 - Bratislavčania rozhodnú na základe reálnych výsledkov, ktoré vidia v uliciach. Ja si však verím. Vo svojom volebnom štábe v jednom z hotelov na bratislavskom nábreží to vyhlásil súčasný primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, ktorý chce tento post obhájiť aj v sobotných komunálnych voľbách.

"Verím si od začiatku týchto volieb. Vykonali sme obrovský kus roboty a môžem sa v pokoji pozrieť na seba do zrkadla. Viem, čo pred nami je a čo treba spraviť. Som ten posledný, ktorý by hovoril, že v Bratislave je všetko v poriadku," skonštatoval Nesrovnal.

22.00 - Volebné miestnosti sa zatvorili, očakávame prvé výsledky

21.18 -Vysokú účasť oprávnených voličov zaznamenali komisie v niektorých volebných okrskoch v meste Tisovec na severe Rimavskosobotského okresu. Informovala o tom predsedníčka okrskovej volebnej komisie v okrsku číslo 3 Gabriela Kéry.

"Voľby prebiehajú pokojne a voličov máme dosť. V našej okrskovej komisii už pred ôsmou večer odvolila v podstate polovica voličov," uviedla Kéry s tým, že pomer mladých a starších voličov je prakticky vyrovnaný.

20.52 - Týždeň po oslave storočnice sa pán Imrich Birás z Hornej Súče opäť vybral k volebnej urne. Pre storočného pána zo Súče neďaleko Trenčína sú voľby ako sviatočný deň.

 

20.33 - Niekoľkominútové prerušenie volieb na Luníku IX by nemalo podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Báránya oddialiť sčítavanie hlasov a zverejňovanie predbežných výsledkov. Volebné miestnosti sa majú v mestách a obciach zatvoriť o 22. hodine.

20.30 - Aj dvaja ľudia bez trvalého bydliska spomedzi približne 800 bezdomovcov, zapísaných vo Zvolene na listine voličov, si prišli v komunálnych voľbách zvoliť svojich zástupcov. Zaznamenali ich v najväčšom zvolenskom okrsku, ktorý sídli v budove tamojšieho mestského úradu.

20.09 - Polícia počas volebného dňa dostala viacero podnetov od občanov, ktoré sa týkajú najmä možného narušenia prípravy volieb, podozrenia z porušenia moratória a volebnej korupcie. Potvrdila to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

"Ku dňu konania volieb to bolo viac ako dvesto podnetov, z nich bola približne polovica trestných oznámení, asi štyridsiatka priestupkov a evidujeme aj 60 iných podnetov," informovala Baloghová.

V priebehu volebného dňa prijali policajti ďalšie podnety, ktoré je potrebné preveriť. "Týkali sa najmä možného narušenia prípravy volieb, podozrenia z porušenia moratória a volebnej korupcie," dodala.

20.08 - Občianske právo sa rozhodlo využiť opäť aj niekoľko ľudí bez strechy nad hlavou, či Slovákov a cudzincov s trvalým pobytom na miestnom úrade niektorej z najväčších bratislavských mestských častí. Ich počet je však porovnateľný s voľbami v minulých rokov a výraznejšie nestúpa, ani neklesá.

20.03 - V obci Príkra býva dvanásť ľudí, desiati kandidujú. Nie všetci volili

Ako nám povedala predsedníčka volebnej komisie Emília Nováková, sedem obyvateľov kandiduje na poslancov, traja na starostu. Ako to tam vyzeralo si pozrite v reportáži:

 

19.49 - Čoskoro bude rozhodnuté, volebné miestnosti sa zatvoria o dve hodiny.

Slovensko si vyberá takmer 3000 starostov a viac ako 20-tisíc poslancov, ktorí ročne rozhodnú o rozdelení zhruba šiestich miliárd eur. Poďte sa pozrieť, ako tento veľký deň zaznamenali naše štáby.

 

19.39 - Početná skupina Rómov priletela cez víkend z Veľkej Británie, aby v sobotu odvolila v komunálnych voľbách. Predvolebné burcovanie začalo už na palube lietadla

 

19.12 - Volebná účasť v mestách Lučenec a Fiľakovo v Lučeneckom okrese je zatiaľ dosť nízka. Väčší záujem o prebiehajúce komunálne voľby je v dedinách tohto okresu, hlavne tam, kde je viac kandidátov na starostu.

19.05 - Okrsková volebná komisia v nitrianskej mestskej časti Dražovce zaznamenala vysoký záujem tunajšej rómskej komunity o voľby. Situácia v Dražovciach bola pred voľbami dlhodobo napätá. Ľudia hovorili, že sa boja vychádzať na ulicu, či cestovať autobusom, sťažovali sa na slovné i fyzické útoky zo strany neprispôsobivých občanov i na rabovanie v záhradách.

18.35 - Voľby do orgánov samosprávy obcí nevynechali v sobotu v Lazanoch v okrese Prievidza ani folkloristky zo Sielnice. K volebnej urne na obecnom úrade pristúpili po tom, čo pripravili všetko na popoludňajšiu vegetariánsku zabíjačku v blízkom Zvonárike dome.

"Dobrá gazdiná si najskôr musí v kuchyni porobiť, krupicu a kukuričnej kaše som navarila, zakúrila som v peci, keď prídu hostia, aby bolo v dome teplo. Potom som išla voliť," povedala pre TASR vedúca folklórneho súboru Sielnica Adela Bolfíková.

18.33 - O účasť vo voľbách majú záujem aj voliči v Plaveckom Štvrtku. Vo veľkom počte chodia aj Rómovia, ktorí majú v obci nemalé zastúpenie.

Práve riešenie spolužitia medzi majoritou a rómskou komunitou považujú viacerí TASR oslovení voliči za úlohu pre nové vedenie obce. "Nehovorím, že sa v tejto oblasti nič neurobilo, ale vzhľadom na to, že ide o dlhodobý problém, výsledky ešte nie sú také, aké by mali byť," uviedol jeden z voličov po odchode z volebnej miestnosti.

Mladí rodičia osemmesačného bábätka poukázali aj na potrebu zabezpečiť väčšiu bezpečnosť obyvateľov pred túlavými psami z rómskej osady. Zdôraznili tiež problém s neregulovanou výstavbou v okolí jazera. "Začali sa tam masívne stavať domy, ktoré sú prezentované ako rekreačné chaty, no sú to regulárne rodinné domy," upozornili.

18.25 - Vo voľbách odovzdali hlasy aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.

Podľa hovorcu pluku Mária Pažického pokryli 24-hodinové služby personálom s trvalým pobytom v Žiline. "Tento personál má prístup k prenosným volebným urnám. Koľkí z nich toto právo využili, nebudeme zverejňovať," uviedol Pažický.

"Vojaci, nasadení v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, ktorí sú v čase komunálnych volieb mimo územia Slovenskej republiky, nemajú možnosť v komunálnych voľbách využiť svoj voličský hlas," vysvetlil hovorca 5. pluku špeciálneho určenia.

18.05 - Chodiaci pacienti hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach na Triede SNP nevyužili možnosť voliť počas určených 15 minút v Kluboch zamestnancov. Týmto spôsobom mohli hlasovať len pacienti s trvalým pobytom vo volebnom okrsku, pod ktorý tzv. Nová nemocnica patrí. V ňom je zaevidovaných 1315 voličov. Imobilní pacienti mohli svoj záujem o voľbu prostredníctvom prenosnej volebnej schránky ohlásiť príslušnej mestskej časti (MsČ) vopred.

17.52 - V obci Breziny v okrese Zvolen sa ešte dopoludnia objavil na obecnom úrade, kde sa konajú voľby, hanlivý nápis. Tento incident ale rieši polícia.

17.29 - Predseda parlamentu Andrej Danko volil podvečer v obci Miloslavov - Alžbetin Dvor.

"Komunál je aj taká dobrá príprava možno na väčšiu politiku. Pre mňa je to naozaj dnes aj o tom, aby som vo svojom regióne, vo svojej obci niečo zmenil," uviedol. Avizoval, že ľuďom sa nemusia páčiť politici, ktorí sú dnes v politike, ale je veľmi dôležité, aby nie každý len "hundral", ale aj sa do politiky zapájal. "Pre mňa sú komunálne voľby také zvláštne voľby, lebo mňa dostali do politiky," povedal Danko a doplnil, že slúžiť ľuďom a verejnosti je oveľa ťažšie, ako si predstavoval na začiatku.

Andrej Danko volil podvečer v obci Miloslavov - Alžbetin Dvor.
Foto: TASR/ Pavel Neubauer
 

 

17.25 - Štátna komisia rieši podnety o volebnej korupcii aj o činnosti komisií

Podozrenia z kupovania hlasov, porušovanie moratória či nespokojnosť s činnosťou okrskových volebných komisií. To sú podnety, ktoré počas volebného dňa rieši Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Občania na podávanie podnetov využívajú infolinku, ktorú zriadilo ministerstvo vnútra.

"V súčasnosti riešime najmä množstvá telefonátov od voličov. Dožadujú sa nápravy, pozorovatelia oznamujú svoje poznatky či nespokojnosť s prístupom volebných komisií. Ľuďom sa napríklad nepáči, že členovia okrskovej volebnej komisie sú príbuzní niekoľkých kandidátov," informovala Chmelová.

Niektoré podnety sú podľa nej aj opodstatnené. "Napríklad členka komisie bola nespokojná s predsedom komisie, ktorý sa mal údajne protizákonne správať pri vydávaní hlasovacích lístkov. V tejto súvislosti bola oslovená miestna volebná komisia, ktorá overila vec na mieste," dodala Chmelová.

Štátna komisia riešila aj podnet z obce Lozorno, kde mali k voľbám privážať Rómov v dodávke. "Aby mohli byť prijaté opatrenia, boli vyslaní členovia okresnej volebnej komisie do obce Lozorno, aby v prípade, že by sa nejaké skutočnosti potvrdili, sa obrátili s podnetom na príslušníkov Policajného zboru, ktorí by mali vec doriešiť," priblížila.

16.50 - Obec Detrík, ktorá je jednou z najmenších vo Vranovskom okrese, má 55 obyvateľov, z toho je 43 voličov. Niektorí z nich už svoje volebné právo využili. Viacerí sú však odcestovaní za prácou.

16.34 - V obci Dojč v okrese Senica sú na poste starostu od roku 1998 iba ženy. Za posledných päť volebných období sa na čele obce vystriedali tri starostky a nezmení sa to ani po týchto voľbách, keďže do volieb sa prihlásili opäť iba dve ženy.

Prevahu mali nežné polovičky aj medzi poslancami, keď z deviatich poslancov v obecnom zastupiteľstve bolo šesť žien. "Nemám s tým žiadny problém, že nám v obci na poste starostu figurujú už dlhú dobu ženy. Keďže ja do krčmy nechodím, hovorím za seba, ale myslím, že ani ostatným chlapom v obci to nevadí," uviedol k situácii v obci 66-ročný volič Pavol.

16.20 - Sčítavanie hlasov po skončení volieb v obciach Dolný Lieskov a Klieština v Považskobystrickom okrese skontrolujú členovia okresnej volebnej komisie v Považskej Bystrici. Dôvodom je snaha nečlenov komisie zmeniť systém sčítavania hlasov.

Ako informoval prednosta Okresného úradu v Považskej Bystrici Jozef Smatana, do volebného okrsku v obci Dolný Lieskov prišiel miestny občan s pomôckou, ktorá by mala pomôcť rýchlejšie sčítavať hlasy.

„To sa stretlo s nesúhlasom okrskovej volebnej komisie, a tak požiadal okresnú volebnú komisiu v Považskej Bystrici, aby vyslala člena, ktorý bude pri sčítavaní hlasov. Komisia prijala uznesenie, na základe ktorého tam bude vyslaný člen," priblížil Smatana s tým, že podobný problém je aj v obci Klieština.

16.18 - Vysokú účasť vo voľbách hlásia aj z bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice

16.17 - Zo 126 cudzincov v Púchove nebol zatiaľ voliť ani jediný

Vo volebnom okrsku číslo osem v piatom volebnom obvode v Púchove nebol doteraz voliť ani jeden cudzinec. Nenapĺňajú sa tak predvolebné obavy niektorých kandidátov, že cudzinci môžu ovplyvniť voľby.

Podľa členky okrskovej volebnej komisie Kataríny Roháčovej právo voliť má v ich okrsku asi 1000 voličov. Na zoznamoch je v okrsku zapísaných aj 615 ľudí bez trvalého pobytu a 126 cudzincov.

16.16 - Polícia preveruje podozrenie z porušenia moratória v Humennom.

Malo k nemu dôjsť v piatok. "Polícia prijala oznámenie a vec preveruje," povedala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Podľa informácií TASR malo ísť v tomto prípade o roznášanie letákov, v ktorých bola preferovaná konkrétna kandidátka na post primátora mesta Humenné.

16.15 - Volebná účasť v meste Tornaľa na juhu Revúckeho okresu je po polovici volebného dňa vyššia ako počas predchádzajúcich volieb do vyšších územných celkov (VÚC). Zároveň sa však nevymyká bežnému priemeru predchádzajúcich komunálnych volieb. Zhodli sa na tom viacerí členovia okrskových volebných komisií v meste.

16.13 - V minimálne dvoch prípadoch na východe Slovenska sa objavili podozrenia z kupovania voličských hlasov. Tvrdí to člen Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Peter Pollák, ktorý pozoruje priebeh volieb najmä v rómskych osadách. Ako dodal, voliči dostali lístočky s menami kandidátov.

16.06 - Pred dvomi voľbami stála ráno Martina Červeňová z liptovskej obce Ľubeľa. Najskôr prišla odovzdať svoj hlas v komunálnych voľbách, potom sa aj s budúcim manželom Patrikom Oleňákom odobrala do kostola, kde si zvolili spoločnú cestu životom.

„Myslím si, že každý občan by si mal nájsť čas na takú dôležitú záležitosť, akou sú voľby. Nech mu do toho príde čokoľvek. Preto som dnes prišla voliť aj ja," povedala nevesta.

Martina Červeňová z liptovskej obce Ľubeľa najskôr hlasovala, potom sa vydala za snúbenca Patrika Oleňáka.
Foto: TASR
 

16.04 - Priebeh komunálnych volieb v šiestich okresoch na Spiši je zatiaľ pokojný, v niektorých obciach i mestách sa črtá vyššia voličská účasť. Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Poprade Ladislav Maličký potvrdil, že sú volebné miestnosti, kde musia ľudia čakať aj niekoľko minút v radoch.

„Zatiaľ nemáme nejaké incidenty hlásené, všetko je v poriadku, dúfam, že to takto bude počas celého dňa. Komisia chodí kontrolovať a sú prekvapení, že je dosť veľká účasť, možno bude aj jedna z najväčších vo voľbách do orgánov samosprávnych obcí. V každom okrsku stojí aj desať až 20 ľudí v rade na registráciu, niekde aj viac. To je zaujímavé, lebo po iné roky to tak nebolo. Prišli odvolili a išli preč, teraz musia aj 20 minút čakať, kým prídu na rad," priblížil Maličký

15.38 - V okresnom meste Skalica si voliči vyberajú z rekordného počtu kandidátov na primátora. Od roku 1990 až po rok 2006 vždy kandidoval na pozíciu primátora iba jeden kandidát. V roku 2010 boli traja, o štyri roky neskôr sa ich počet rozšíril ešte o jedného. V tohtoročných komunálnych voľbách je to nakoniec osem kandidátov. Niektorým voličom vyšší počet kandidátov nevadí, iným, naopak, áno.

Skalica bola v predchádzajúcich voľbách typická nízkou volebnou účasťou.

15.35 - V malej obci so 36 obyvateľmi Michalková pri Zvolene sa voľby nekonajú. V týchto komunálnych voľbách nik neprejavil záujem kandidovať za starostu ani poslanca a tak je zrejmé, že sa budú voľby opakovať.

 

15.26 - V Holíči obyvatelia mesta spojili návštevu volebných miestností s Martinským jarmokom. Niektorí odvolili ešte pred jeho návštevou, niektorí zvolili opačný postup.

Na Holíčskom zámku mali možnosť návštevníci ochutnať zákusky z dielne členiek záhoráckych organizácií Únie žien a Jednoty dôchodcov Slovenska. Na námestí Sv. Martina a Námestí mieru návštevníkov čakal kultúrny program na čele s folklórnou skupinou Valša a množstvom predajných stánkov. "Voliť som bola pred jarmokom, keďže to považujem za svoju občiansku povinnosť. Chcela som vyjadriť svoj názor na doterajšie dianie v meste. Potom som s dcérou a vnučkami išli pozrieť jarmok, keďže nám vyšlo počasie," uviedla 61-ročná volička.

15.20 - Vláda žien

Komunálne voľby v obciach na juhu Nitrianskeho kraja sú zatiaľ pokojné a bezproblémové. V obci Zlatná na Ostrove v okrese Komárno a Sikenička v okrese Nové Zámky prichádzajú ľudia k volebným urnám priebežne, väčší záujem očakávajú v podvečerných hodinách.

Obidve obce na juhu Nitrianskeho samosprávneho kraja sú zaujímavé tým, že v nich už minimálne 16 rokov vládnu ženy a inak tomu nebude ani v nasledujúcom volebnom období. V Zlatnej na Ostrove žije v súčasnosti 2447 obyvateľov, z nich je 94 percent maďarskej národnosti. Posledné štyri volebné obdobia stojí na čele obce žena, a to sa nezmení ani v nasledujúcich štyroch rokoch. Voliči si vyberajú spomedzi dvoch kandidátok na post starostky a deväť obecných poslancov.

14.41 - V komunálnych voľbách v Bratislave odovzdala svoj hlas aj jediná žena, ktorá sa uchádza o post primátorky hlavného mesta Iveta Plšeková.


14.35 - Ako informoval predseda banskobystrickej volebnej komisie Juraj Olejček, niektorí ľudia hospitalizovaní v Rooseveltovej nemocnici sa dožadovali prenosných urien, vyhovieť im však nemohli. Zákon totiž hovorí jasne. Členovia okrskových volebných komisií nemôžu ísť s prenosnou volebnou schránkou za "svojimi" voličmi do iného okrsku. Niektorí to však vnímajú ako porušenie ich volebného práva.

14.34 - Obyvatelia rómskej osady pri obci Rakúsy v Kežmarskom okrese, majú ako jedni z mála na Slovensku možnosť voliť si svojich zástupcov vo volebnej miestnosti len pár metrov od svojho domu. Väčšina osád je totiž situovaná na periférii obcí a do príslušných okrskov tak voliči dochádzajú niekedy aj pár kilometrov.

"Je to určite veľké pozitívum, že títo ľudia majú možnosť voliť v mieste svojho bydliska, majú tak bližšie k voľbám," uviedol pozorovateľ miestnej volebnej komisie Gustáv Pišta.

14.15 - Vo Veľkom Krtíši sa volilo aj v autocentre:

 

14.05 - Záujem o voľby v niektorých bratislavských okrskoch je enormný

Záujem o komunálne voľby je v niektorých okrskoch v najväčších bratislavských mestských častiach enormný. Potvrdili to predsedovia okrskových volebných komisií či hovorcovia miestnych samospráv.

Príkladom je volebný okrsok v Základnej škole na Dudovej ulici č. 2. "Ľudia chodia vo vlnách už od rána, od siedmej hodiny, kedy sme otvorili volebné miestnosti. Niektorí čakajú pred volebnou miestnosťou aj 15 či 20 minút. Záujem je naozaj enormný," povedal predseda okrskovej volebnej komisie Martin Petráš. Priebeh sobotných volieb v najväčšej samospráve v hlavnom meste je zatiaľ pokojný, bez problém či incidentov, čo potvrdila aj Silvia Vnenková, vedúca oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.

Podobnú situáciu hlási aj Ružinov. "Mnohé komisie uvádzajú, že voliť chodí veľké množstvo ľudí. Počet je vraj vyšší, ako si pamätajú z minulých rokov či minuloročných volieb do vyšších územných celkov," poznamenala ružinovská hovorkyňa Jana Pôbišová.

Voľby majú zatiaľ pokojný a plynulý priebeh aj v Starom Meste. "Dobre to ide, všetko v poriadku," podotkla staromestská hovorkyňa Nora Gubková. Rovnaký priebeh volieb hlásia napríklad aj Devínska Nová Ves. "Voľby prebiehajú pokojne a v súlade so zákonom," povedal predseda miestnej volebnej komisie Branislav Chandoga. Výnimkou nie je ani Nové Mesto. Podľa hovorcu Mareka Tettingera sú voľby pokojné, bez komplikácií či technických a iných problémov. "Účasť je na úrovni posledných komunálnych volieb," poznamenal Tettinger.

Značný záujem hlási aj Lamač. Koncentráciu záujemcov o hlasovanie v Lamači umocňuje aj fakt, že volebné miestnosti všetkých šiestich volebných okrskov sa nachádzajú na jednom mieste, na prízemní Základnej školy na Malokarpatskom námestí.

13.55 - Zahraniční pracovníci, ktorí pôsobia vo viacerých výrobných spoločnostiach v Trnave a okolí a bývajú v obciach Zavar a Voderady, sa na sobotných komunálnych voľbách nezúčastňujú. Podľa informácií z volebných komisií v oboch obciach nie sú títo ľudia prihlásení na trvalý pobyt a tak nemajú oprávnenie zúčastniť sa nahlasovaní.

"Registrujeme asi troch takýchto obyvateľov s trvalým pobytom, ale to sú Rumuni, ktorí z obce už odišli a neodhlásili sa. V súčasnosti tu bývajú najmä občania srbskej národnosti, tí sa prihlásiť na trvalý pobyt neprišli," povedala zapisovateľka volebnej komisie v Zavare Iveta Šéryová.

13.28 - Právo voliť využila aj takmer 92-ročná Anna, jedna z obyvateliek Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke. Ako hovorí, voliť ísť treba, pokiaľ človek vládze. Sama doteraz nevynechala ani jedny voľby, dokonca v minulosti pracovala aj vo volebnej komisii.

"Myslím, že je dôležité chodiť voliť, lebo chceme, aby sme sa mali dobre. Keď nejdú ľudia voliť, je to ich chyba. Potom nech sa nesťažujú, že nie je dobre," uviedla. Voličom zároveň odkazuje, aby volili s rozumom. "Rozumných ľudí, múdrych ľudí a dobrých ľudí."

Právo voliť využila aj takmer 92-ročná Anna
Foto: TASR/Pavol Zachar
 

13.11 - Voľby v okresoch Nitrianskeho kraja zatiaľ prebiehajú pokojne a bez incidentov. Podľa väčšiny členov oslovených mestských i okrskových volebných komisií ľudia však k urnám priebežne chodia.

13.01 - V troch gemerských okresoch Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota doteraz okresné volebné komisie nezaznamenali v rámci komunálnych volieb žiadne problémy či nedostatky, ktoré by ovplyvnili priebeh hlasovania.

"Zatiaľ je všetko v poriadku, nevyskytli sa žiadne problémy. Všetky volebné miestnosti v našom okrese boli otvorené načas a sú stále otvorené," potvrdila zapisovateľka Okresnej volebnej komisie v Rožňave Miroslava Zdechovanová.

12.58 - Už odvolil spolu so svojom manželkou aj bývalý predseda vlády Robert Fico.

12.53 - Na Luníku IX musela volebná komisia riešiť jeden incident. Mladík prišiel za členmi volebnej komisie už s lístkom, na ktorom bolo vytlačené meno jedného z kandidátov na miestneho starostu. Komisia zavolala políciu, keďže mohlo ísť o prípad volebnej korupcie. Viac v priloženom videu.

 

12.42 - Pomerne veľký záujem voličov o komunálne voľby je v trebišovskej rómskej osade. V dvoch volebných okrskoch je tam zapísaných zhruba 1860 voličov.

"Záujem je značný, voliči priebežne prichádzajú. Prevažujú zatiaľ skôr mladí, predpokladám, že starší budú viac chodiť neskôr - podvečer," uviedol predseda okrskovej komisie číslo 3 Jozef Rudolecký.

12.37 - V bratislavskej mestskej časti Rača je priebeh komunálnych volieb zatiaľ pokojný. Dopoludnia evidovali veľký záujem obyvateľov o ne.

"Účasť na voľbách v mestskej časti býva zvyčajne okolo 63 až 65 percent, teraz očakávame vyššiu, pretože vidíme, že sa do volieb zapájajú aj mladí ľudia," povedala pre TASR Jarmila Ďuríková z Miestneho úradu v Rači.

12.25 - V troch volebných okrskoch kysuckej obce Čierne na slovensko-česko-poľskom Trojmedzí vládol čulý ruch bezprostredne po ich otvorení. Podľa predsedu Miestnej volebnej komisie Bohuslava Budoša bolo jedným z dôvodov aj pekné počasie.

"Sme dedina, ktorá žije aj záhradkárskymi povinnosťami, preto tu ľudia boli už od rána. Dokonca sme mali troch voličov, ktorí si splnili svoju povinnosť napriek tomu, že išli na turistiku.

12.00 - Priebeh komunálnych volieb na Zemplíne je zatiaľ pokojný. Povedali predsedovia a zapisovatelia mestských i okresných volebných komisií.

Zapisovateľ Mestskej volebnej komisie v Michalovciach Ján Bumbera informoval, že v lokalite Angi mlyn zaevidovali vozidlo s označením volebná hliadka. "Polícia to overila, zistila, že nevyvíja žiadnu činnosť, nie je tam volebná miestnosť, ponechali sme to tak," vysvetlil. Podľa jeho ďalších slov jedného kandidáta na poslanca zaznamenali pred volebnou miestnosťou na Kapušianskej ulici. "Toho tiež identifikovali a vyzvali ho, aby opustil priestor a odišiel," dodal.

11.55 - Pred volebným okrskom na Mudroňovej ulici v Bratislave zbierajú aktivisti podpisy proti hazardu.

Zber podpisov proti hazardu pri volebnom okrsku v Bratislave.
Foto: TASR/ Michal Svítok
 

11.53 - Abiturienti 9.B triedy bývalej jazykovej školy na Halenárskej ulici v Trnave z roku 1974 si dali v sobotu dopoludnia triedny zraz po 45 rokoch. Stretli sa vôbec prvýkrát od ukončenia povinnej školskej dochádzky. Keď dorazili na miesto stretnutia, konštatovali, že väčšina z nich neopomenula voľby a už mala volebný akt za sebou.

11.49 - Komunálne voľby absolvovali aj bývalí prezidenti Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster.

Exprezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou volia v komunálnych voľbách.
Foto: TASR/Jaroslav Novák
 

 

11.43 - Mnohým obyvateľom bratislavskej Petržalky nie je osud ich mestskej časti či mesta ľahostajný. Cestu do volebných miestností si nachádzajú zástupcovia mladšej, strednej i staršej generácie. Ako sami hovoria, nechcú, aby za nich rozhodoval niekto druhý.

"Nepamätám si obdobie pred rokom 1989, ale nechcem také obdobie zažiť. Je našou povinnosťou naplno používať to, o čo sme tak dlho bojovali - demokraciu. Preto sa snažím, hoc len jedným mojím hlasom, vyjadriť svoj názor a pomôcť veci meniť smerom, ktorý je podľa mňa ten správny," hovorí 30-ročná Petržalčanka Janka.

11.40 - Denník SME informuje, že kandidátka na primátorku Košíc Alena Bašistová prišla voliť v sprievode štyroch podporovateľov, ktorí sa vzdali svojich kandidatúr. V metropole východu odvolil aj ďalší kandidát na primátorskú stoličku Viliam Novotný.

11.37 - Do jednej z 12 okrskových volebných komisií v Malackách zasadli traja prvovoliči. Maturanti z malackého gymnázia - Karolína, Lenka a Jakub zabezpečujú priebeh volieb v rámci volebného okrsku č. 8 v Základnej škole (ZŠ) Záhorácka.

Zhodujú sa, že motiváciou zúčastniť sa týmto spôsobom na komunálnych voľbách bolo získanie skúseností. "Nie každý dostane takúto možnosť, je to svojím spôsobom zážitok a niečo špeciálne pre mňa, istým spôsobom aj motivácia zúčastniť sa na voľbách aj v budúcnosti," uviedol Jakub. "Aspoň vieme, ako to tu chodí, ako voľby vyzerajú aj z pohľadu tých, bez ktorých by sa nemohli uskutočniť," dodala Karolína.

Voľby nielen v okrsku č. 8 ale i v ďalších majú v Malackách pokojný a bezproblémový priebeh.

11.31 - V Bratislave odovzdal hlasovacie lístky aj ďalší kandidát na primátora Matúš Vallo.

Odvolil ďalší kandidát na bratislavského primátora Matúš Vallo.
Foto: TASR/Michal Svítok
 

11.27 - Premiér Peter Pellegrini volil v Banskej Bystrici.

Je dôležité, aby občania Slovenska nepodcenili komunálne voľby. Možno nie vždy si uvedomujú, že starosta či primátor má často väčší vplyv na kvalitu ich života a spokojnosť než vláda. Konštatoval po hlasovaní predseda vlády.

 

Premiér Peter Pellegrini volil v Banskej Bystrici.
Foto: TASR/ Dušan Hein
 

11.23 - Súčasný primátor Bratislavy Ivo Nesrovanl, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie, odovzdal svoj hlas v sprievode manželky a dvoch detí.

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal odvolil.
Foto: TASR/ Jaroslav Novák
 

11.15 - V Slovenskom Pravne si v sobotných voľbách do orgánov samosprávy obcí volia miestni obyvatelia len obecných poslancov. Na miesto starostu v obci v okrese Turčianske Teplice sa totiž nenašiel žiaden kandidát.

10.39 - Polícia prijala osem podnetov týkajúcich sa podozrení z volebnej korupcie, v štyroch z nich sa už začalo konať.

Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány.

10.23 - Prezident Andrej Kiska volil s manželkou v Poprade.

Ako sám priznal, pri študovaní zoznamu kandidátov mu bolo veľa mien neznámych a prvýkrát zažil aj „rodinný lobing".

Andrej Kiska s manželkou volili v Poprade.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
 
 

10.15 - Voľby už má za sebou aj ďalší kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva, ktorý prišiel do volebnej miestnosti s rodinou.

Kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva volí s rodinou v komunálnych voľbách.
Foto: TASR/ Pavel Neubauer
 

10.05 - Do volebnej miestnosti prichádzajú obyvatelia obce Dlhé nad Cirochou v Sninskom okrese najmä ráno, a to po návšteve kostola i obchodu. Zhodli sa na tom členovia miestnej volebnej komisie.

Podľa nich sú komunálne voľby pre miestnych najzaujímavejšie, zúčastňuje sa na nich najviac ľudí. Z 1900 obyvateľov môže k urnám pristúpiť 1596. Najmladší volič má 18 rokov, najstarší 96.

9.50 - Komunálne voľby v Bratislave sa začali načas a bez problémov. Všetky volebné miestnosti otvorili. Potvrdili to z bratislavskej okresnej volebnej komisie. Mestská volebná komisia tiež zatiaľ neeviduje problémy.

9.37 - V najzápadnejšej obci na Slovensku, v Záhorskej Vsi majú voľby zatiaľ pokojný a bezproblémový priebeh. "Ľudia postupne prichádzajú, záujem o hlasovanie majú všetky vekové kategórie," informovala zapisovateľka miestnej volebnej komisie Anna Antaličová.

9.00 - V Košiciach odvolili dvaja primátorskí kandidáti - Martin Petruško a Jaroslav Polaček.

Kandidát na primátora Košíc Martin Petruško vhadzuje obálku do volebnej schránky.
Foto: TASR/Františej Iván
 

Kandidát na košického primátora Jaroslav Polaček odovzdal svoj hlas.
Foto: TASR/Milan Kapusta
 

8.48 - V Bratislave volil kandidát na primátora Václav Mika spolu s partnerkou.

Václav Mika už odvolil.
Foto: TASR/ Michal Svítok
 

10 rád ako hlasovať

1. Volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h.
2. Pred hlasovaním sa okrskovej volebnej komisii preukážete platným občianskym preukazom v mieste TRVALÉHO BYDLISKA, pas nemôžete použiť. V týchto voľbách sa nedá hlasovať inde.
3. Cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku sa preukážu dokladom o pobyte cudzinca.
4. Komisia skontroluje údaje v zozname voličov a dávoličoviDVA hlasovacie lístky - jeden pre voľbu primátora, či starostu a jeden pre voľbu poslancov.
V prípade Bratislavy a Košíc dostane volič o dva lístky navyše - pre voľbu starostu a poslancov mestskej časti.
5. Hlasovať musíte za volebnou zástenou, nie na inom mieste vo volebnej miestnosti. Ak sa pomýlite, na lístku NIČ NEŠKRTAJTE a neprepisujte, vypýtajte si nový.
6. Na hlasovacom lístku KRÚŽKOM označte JEDNO MENO kandidáta na starostu, či primátora, aby bol lístok platný. Platí to aj v prípade, že kandiduje iba jeden kandidát.
7. Po označení lístkov ich vložíte do obálky a vhodíte do hlasovacej urny.
8. Ak niekto zo zdravotných dôvodov nemôže hlasovať, požiada príslušnú okrskovú komisiu o prenosnú hlasovaciu urnu.
9. Primátorom, či starostom sa stane ten kandidát, ktorý získa najvyšší počet z platných odovzdaných hlasov. Poslancami sa stanú tí, ktorí získajú najviac hlasov v danom obvode.
10. Pre voličov až do 22.00 h funguje infolinka na číslach 02/5094 2317 a 02/5094 2312.

8.32 - Z Prešovského kraja: V Jurkovej Voli v okrese Svidník, Girovciach v okrese Vranov nad Topľou a Ondavke pri Bardejove sa pre nezáujem o miesta poslancov či starostu voľby v sobotu nekonajú.

8.19 - Na druhom najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku, Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote, otvorili volenú miestnosť načas a voľby sa začali bez problémov.

"Do 7.45 h sme mali iba jediného voliča, ktorý práve odišiel. Voľby zatiaľ prebiehajú pokojne a k dispozícii máme všetko potrebné," uviedla Vargicová.

8.18 - Chýbajúcimi kandidátmi na poslancov obecného zastupiteľstva sú poznačené sobotňajšie komunálne voľby v obci Slanská Huta v okrese Košice okolie. Poslaneckých miest je päť, o mandát sa uchádza len jedna kandidátka. O funkciu starostu sa uchádzajú dvaja kandidáti.

8.07 - Voľby sa začali bez problémov

Komunálne voľby sa na Slovensku začali bez problémov. V obci Skalité v okrese Čadca volia obyvatelia od šiestej hodiny, v ostatných obciach od siedmej. Po otvorení volebných komisií to potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

8.05 - Podľa informácií okresných volebných komisií otvorili v sobotu ráno všetky volebné miestnosti v Žilinskom kraji bez problémov.

V štyroch obciach kraja - Hornej Lehote (okres Dolný Kubín), Jalovci (okres Liptovský Mikuláš), Moškovci a Slovenskom Pravne (okres Turčianske Teplice) sa nenašiel ani jeden kandidát na starostu. Tamojší obyvatelia si tak vyberajú spomedzi kandidátov na poslancov.

Po jednom kandidátovi na starostu má celkom 74 obcí v kraji.

7.46 - V 97 obciach a mestách v Nitrianskom kraji kandiduje na post primátora či starostu jediný kandidát. Najväčší záujem o post starostu je v obciach Kolta, Krušovce a Lužianky, kde volebné komisie zaevidovali zhodne po osem kandidátov.

7.45 - V Marianke, obci, známej ako najstaršie pútnické miesto na Slovensku, sa sobotňajšie komunálne voľby začali načas a bez rušivých vplyvov. Do volebných miestností dvoch volebných okrskov vstúpili voliči v Marianke hneď po ich otvorení o 7.h.

Prvým bol Ladislav Takáč, ktorý žije v obci od roku 2002 a hlasovať prišiel ešte pred odchodom do práce.

7.44 - Na dve desiatky miest pôjdu členovia volebných komisií v Nitre počas soboty s urnami, do ktorých môžu svoj hlas vhodiť voliči, ktorým ich zdravotný stav neumožňuje prísť priamo do volebnej miestnosti. Počet výjazdov sa môže v priebehu volieb ešte zvýšiť.

Podľa vedúcej organizačného štábu na prípravu komunálnych volieb v Nitre Ivany Buranskej môžu občania aj v priebehu dňa volieb požiadať okrskovú komisiu o možnosť voliť do prenosnej urny.

7.40 - V Ondavke v Bardejovskom okrese sa komunálne voľby v sobotu nekonajú. V obci so 16 obyvateľmi dlhodobo nemá nikto záujem o miesto starostu i poslancov. Väčšina zo 16 prihlásených obyvateľov sú dôchodcovia.

7.30 - Takto odvolili prví voliči v Trenčianskych Stankovciach:

 

Prví voliči v Trenčianskych Stankovciach to už majú za sebou.
Foto: TASR/ Radovan Stoklasa
 

7.00 - Otvorili sa volebné miestnosti v takmer troch tisíckach miest a obcí

Komentáre ( 0)