Exekútor jej strháva z účtu viac ako má. Matke s deťmi tak ostane len 60 eur na mesiac

02. 12 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza
Žena
Žena "bojuje" s exekútorom. Foto: TVNOVINY.sk

Žena sa nevie dovolať pomoci.

S exekútorom sa dohodla na mesačných splátkach, no on jej strháva z účtu viac. Napriek tomu, že pracuje, na život s dvomi deťmi jej ostáva niekedy iba 60 eur mesačne. Ako sa dostať z bludného kruhu exekúcií?

Naša diváčka Monika sa dostala do dlhovej pasce kvôli pôžičke, ktorú si zobrala pred pár rokmi. Nestačila ju splácať a skončilo sa to exekúciou. S exekútorom sa písomne dohodla, že jej každý mesiac bude strhávať 70 eur, no napriek tomu stále tŕpne, koľko peňazí jej ostane na život. 

"Keď je dohoda na 70 eur, tak by to tak malo byť a nie ona mi raz strhne 100 eur, raz 90 alebo 260 eur mi strhne. Keď si odrobím v práci, to čo si odrobím a stiahnu mi cez dvesto eur mesačne, mne príde na účet 440 eur, z toho zaplatím nájom 380 a zostane mi s dvomi deťmi 60 eur," povedala sťažovateľka Monika Ducká.

A najväčší problém podľa nej je, že ani jeden exekútor s ňou nekomunikuje a ona sa nevie dovolať pomoci.

"Ja chcem tie exekúcie splatiť, ale aby sa dalo s tými exekútormi komunikovať a dohodnúť na nižších splátkach, ja potom neviem koľko mi ostane mesačne z výplaty, keď sú tie čiastky pohyblivé. Stále rozmýšľate, čo dáte tým deťom jesť, aby ste ich uživila, aby ste prežila. Taká je situácia dneska u nás, a ja už neviem ako to mám riešiť," pokračovala Monika.

V takomto prípade je dôležité skontrolovať si, či ste sa v zmluve nezaviazali k tomu, že exekútor vám môže strhnúť z účtu viac pri každej napríklad väčšej odmene v práci. Len tak svojvoľne vám viac zobrať nemôže.

"Pokiaľ sa dohodne oprávnený s povinným, že sa bude ten dlh splácať v splátkach, nemôže sa stať, že by ten exekútor strhával viac ako sa dohodli. Pokiaľ by sa niečo také stalo, tak vtedy exekútor porušuje exekučný poriadok, a je možné podať podnet na Komoru exekútorov, a v tom prípade môže byť exekútor aj disciplinárne stíhaný," reagoval advokát Milan Ficek.

Úplne bez peňazí ale ostať aj tak nemôžete. "Platí, že exekútor nemôže zobrať celú mzdu, vždy musí zostať minimálne životné minimum a tiež sú tam určité mechanizmy, na základe ktorých sa znižuje tá celková suma, ktorú je možné vymáhať. To znamená, že ak má niekto príjem 650 eur, tak sa nemôže stať, že mu exekútor zoberie 400, môže to byť okolo 200 eur maximálne," uviedol advokát Milan Ficek.

V bezvýchodiskovej situácii vám môže pomôcť aj vyhlásenie osobného bankrotu, ktoré funguje už viac ako rok podľa nových pravidiel. "Pokiaľ človek nemá absolútne žiadny príjem, tak ten poplatok, ktorý je 500 eur na osobný bankrot, zaplatí za vás centrum právnej pomoci. Ten poplatok potom počas toho oddlženia sa ale samozrejme musí splatiť," dodal Ficek.

Nový začiatok by ste si mali ale dobre rozmyslieť. Bankrot môžete vyhlásiť len raz za desať rokov.