V Nitre inštalovali kontajner na ihly po narkomanoch. Je druhý na Slovensku

18. 07 2019 17:30 | NITRA/TV Markíza
Kontajner na ihly po narkomanoch.
Kontajner na ihly po narkomanoch. Foto: TV Markíza

Dobrovoľníci prosia ľudí, ktorí si netrúfajú nebezpečné ihly zneškodniť sami, aby na ne aspoň upozornili.

Zbaviť sa ich nedokážu. Ľudia musia ostražito pozerať, kam šliapu. V meste preto pribudol špeciálny kontajner na ihly po narkomanoch. Na Slovensku sú také zatiaľ len dva - v Trnave a teraz v Nitre.

Zbadať v tráve či na pieskovisku injekčnú striekačku je v niektorých častiach Nitry ľahšie ako nájsť huby v lese. Dobrovoľníci už sedemnásty rok čistia mestá od ihiel.

Pred troma rokmi sa na pieskovisku v škôlke pri hre pichlo dieťa o hrot ihly. Na autobusovej stanici je od stredy špeciálny kontajner. V Trnave osadili takýto kontajner ešte pred dvoma rokmi. Ihiel v ňom doteraz našli približne štyridsať.

„Táto nádoba je určená prioritne pre obyvateľov mesta, ktorí sa chcú zachovať zodpovedne voči svojmu okoliu. Keď zbadám injekčnú striekačku, bezpečne ju chytím za piestik - napríklad cez nejakú vreckovku alebo sáčok a vhodím ju dnu," opísal stručný návod Pavol Ščasný z občianskeho združenia STORM.

„Oveľa jednoduchšia je prevencia ako potom čeliť tomu, že máme ihly pohodené voľne," myslí si primátor Nitry Marek Hattas.

Nie každý si ale injekčnú striekačku zneškodniť trúfne. Dobrovoľníci prosia ľudí, aby na nebezpečné ihly aspoň upozornili.

 


Komentáre ( 0)