Prieskum: Voliči PS/Spolu a Za ľudí by privítali, keby sa strany do volieb spojili

28. 09 2019 16:50 , článok bol aktualizovaný 28. 09 2019 18:45 | BRATISLAVA/TV Markíza
Miroslav Beblavý na sneme Za ľudí.
Miroslav Beblavý na sneme Za ľudí. Foto: TASR/Milan Kapusta

Miroslav Beblavý dal ponuku strane Andreja Kisku.

Koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu ponúka novovzniknutej strane Za ľudí rokovanie o predvolebnej spolupráci a uzatvorenie koaličnej dohody. Na sobotňajšom ustanovujúcom sneme strany Za ľudí v Košiciach to uviedol predseda Spolu-OD Miroslav Beblavý.

Opätovnú ponuku na spoluprácu zdôvodnil tým, že dôležitejšie ako súčet opozičných percent bude v nasledujúcich voľbách to, aby mandát zostaviť vládu dostal subjekt, ktorý reprezentuje skutočnú zmenu k lepšiemu.

"Pridajte sa do koalície. Sme pripravení v najkratšom možnom čase sa stretnúť, rokovať, predložiť strane Za ľudí naše predstavy a vypočuť si tie vaše," vyzval Beblavý na sneme, na ktorom si členovia strany Za ľudí volia svojho predsedu, podpredsedov a členov predsedníctva. Rovnako schvaľujú aj volebný program strany, s ktorým pôjdu do budúcoročných parlamentných volieb.

Mimoparlamentnú stranu, ktorej lídrom je exprezident Andrej Kiska, zaregistrovalo Ministerstvo vnútra SR 2. septembra.

Voliči by to privítali

Strany PS a Spolu si nechali u agetnúry Focus spraviť prieskum, v ktorom sa okrem iného svojich voličov pýtali, či by súhlasili s tým, aby išli všetky tri strany do volieb na spoločnej kandidátke.

Beblavý tvrdí, že podľa prieskumu by 80 percent voličov PS/Spolu a 90 percent voličov Za ľudí privítalo, keby sa strany do volieb spojili. Ak by tak urobili, ich koalícia by podľa prieskumu získala 21,7 percenta hlasov, iba o trochu menej Smer-SD.