Alkohol za volantom vás môže vyjsť poriadne draho. Policajti vám môžu zhabať aj auto

12. 10 2019 19:00 | ŽILINA/TV Markíza
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Motoristický novinár, si myslí, že ak sa o týchto trestoch bude medzi ľuďmi hovoriť, pomôže to celej situácii.

Alkohol za volantom vás môže vyjsť poriadne draho. V Žilinskom kraji ako prví začali uplatňovať ako súčasť trestu pre opitých vodičov aj prepadnutie veci. Ľahko sa tak môže stať, že ak nafúkate, prídete definitívne o auto.

Vodičov, ktorí si sadnú za volant aj keď pred tým pili, je stále hojne. Jeden príklad za všetky.

„Od začiatku roka polícia v Žilinskom kraji z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky celkom 609 osôb," povedala žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

To je počet ľudí, ktorí fúkli nad jedno promile. Za posledný polrok sudcovia v Žilinskom kraji nechali autá zhabať siedmym nezodpovedným vodičom.

„Trest prepadnutia veci môže súd uložiť len ak ide o vec patriacu páchateľovi," vysvetlil Vladimír Michňa z Krajského súdu v Žiline.

Aj prokuratúra, ktorá tresty navrhuje vie, že alkohol za volantom je na Slovensku viac ako častým javom. Trest má byť podľa nej odradzujúci.

„Je dôležité aby už polícia na mieste takéhoto trestného činu predmetné motorové vozidlo zaistila tam, kde sa dá očakávať uloženie trestu prepadnutia veci," ozrejmil Matúš Harkabus z Krajskej prokuratúry v Žiline.

Dopravný psychológ sa ale domnieva, že vnímanie hodnôt ľuďmi sa mení.

„Aktuálne vnímam, že ľudia už nevnímajú auto ako vysokú hodnotu, o ktorú sa treba starať a dávajú pozor, aby o ňu neprišli," myslí si dopravný psychológ František Skokan.

A tak je k nápravnému účinku zhabania auta skeptický. „Dopad na to, že budú dávať väčší pozor na to aby nepili, netreba z tohto opatrenia očakávať," doplnil Skokan.

Pritom vozidlo, ktoré raz prepadne sa už k majiteľovi nedostane. „Vlastníkom prepadnutej veci sa stáva štát," vysvetlil Michňa.

Dopravný expert a motoristický novinár, si myslí, že ak sa o týchto trestoch bude medzi ľuďmi hovoriť, pomôže to celej situácii.

„Správaš sa bohorovne, nevieš sa zmestiť do kože? Tak Ti zoberieme okrem vodičáku aj auto. Štát jednoducho musí mať v rukách nástroj, ktorým dostane takýchto vodičov z premávky," uzavrel motoristický novinár Václav Lipovský.

 

Komentáre ( 0)