Opozičné strany sa stále dohadujú o možnom predvolebnom spájaní. Alternatív je viacero

19. 11 2019 15:05 | BRATISLAVA/TASR, mm
Opoziční lídri na proteste.
Opoziční lídri na proteste. Foto: FB/Richard Sulík

Každá strana má vlastnú predstavu.

Strana Za ľudí navrhuje vytvoriť koalíciu so stranami a hnutiami PS-Spolu, SaS, KDH a OĽaNO nazvanú Blok zmeny. Exprezident a predseda Za ľudí Andrej Kiska absolvoval za posledný týždeň niekoľko stretnutí so všetkými demokratickými opozičnými stranami. Vraj ešte rokovania prebiehajú.

„Zodpovedné a uveriteľné koalície pre ľudí sú len, ak sa spájajú hodnotovo a programovo blízke strany, napríklad liberálne alebo konzervatívne, alebo veľká koalícia, ktorá by zaručila, že pod päť percent neprepadnú žiadne strany, ktoré sú na jej hranici," uviedla strana Za ľudí.

SaS je pripravená ísť do zmysluplnej koalície s "nespochybniteľným lídrom". "Ja osobne takéto ambície nemám. Rokovania prebiehajú, ale k dátumom, miestam a zúčastneným osobám a najmä obsahu sa vyjadrovať nebudem," povedal predseda SaS Richard Sulík.

Podľa Denníka N opozičné strany rokujú, že by takýmto lídrom mohol byť Róbert Mistrík. Nie u každej zo strán má však podporu. Bývalý prezidentský kandidát, ktorý odstúpil v prospech Zuzany Čaputovej, už viackrát vyzval na spájanie. Naposledy pri akciách k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Ako ústretový krok k možnej veľkej koalícii sa dá rozumieť aj odloženie predstavenia kandidátky PS a SPOLU, ktoré si pôvodne naplánovali na tento piatok.

V hre však môže byť aj menšia koalícia bez KDH a OĽaNO. KDH už predstavilo aj svoju kandidátku a predseda Alojz Hlina jasne deklaroval, že do volieb pôjdu sami. Ani Igor Matovič v takejto koalícii nevidí veľký zmysel. Skôr ponúka iný recept. Za ľudí by sa podľa neho mala spojiť s KDH, SaS alebo SMK.

„Ak ako predstavitelia demokratickej opozície dopustíme riziko, že vo voľbách opäť prepadnú hlasy KDH a SMK, prípadne SaS, po prvom marci nám bude vládnuť opäť mafia. Čísla nepustia," poznamenal Matovič.

Líder OĽaNO zároveň tvrdí, že Za ľudí doteraz nebola schopná spojiť sa s nikým, a očakáva, že Kiskova strana „podá pomocnú ruku niektorej zo spomenutých strán". Namiesto rečí o snahe vytvoriť koalíciu by strana mala podľa Matoviča vytvoriť reálnu koalíciu.

Za ľudí nepriamo reaguje tak, že ak nebude Blok zmeny so všetkými demokratickými opozičnými stranami, tak pôjde do volieb sama.

„Voľby 2016 boli o tom, že nie je koho voliť a ľudia volili so zaťatými zubami. Teraz je to o tom, že je síce koho voliť, ale zas všetci chcú, aby sa vytvoril nejaký blok, ktorý by znovu volili so zaťatými zubami, lebo by v ňom bolo veľa ľudí a myšlienok, ktoré by im vadili," zamyslela sa na sociálnej sieti Veronika Remišová

KDH, koalícia PS/Spolu, Za ľudí doteraz podpísali „len" pakt o neútočení, SaS avizovala, že sa pridá tiež.

Voľby do národnej rady budú 29. februára 2020. Kampaň sa už začala. Politické strany a hnutia musia podať kandidačnú listinu do 1. decembra 2019.

Komentáre ( 0)