Hľadá sa obraz za 200-tisíc: Ako sa z originálu stala reprodukcia v Trnkovej kancelárii?

02. 12 2019 19:44 | BRATISLAVA/TV Markíza
Dielo, na ktoré Trnka upiera s Počiatkom pohľad, namaľoval akademický maliar Gustáv Mallý.
Dielo, na ktoré Trnka upiera s Počiatkom pohľad, namaľoval akademický maliar Gustáv Mallý. Foto: TV Markíza

Zatiaľ najsilnejšia videonahrávka z Kočnerovho trezoru neodhaľuje len pozadie najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica, ale odkrýva aj Trnkovu zberateľskú vášeň.

Ako sa dostať k obrazu za 200-tisíc eur? Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka dal bývalému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi vo svojej kancelárii jasné inštrukcie.

Informácie z uniknutej videonahrávky už preveruje polícia aj prokuratúra.

Zatiaľ najsilnejšia videonahrávka z Kočnerovho trezoru neodhaľuje len pozadie najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica ale odkrýva aj Trnkovu zberateľskú vášeň.

Dielo, na ktoré upiera s Počiatkom pohľad, namaľoval akademický maliar Gustáv Mallý. Trnka o ňom pri svojom odchode prezradil novinárom, že ho našli na povale jednej z prokuratúr a jeho hodnota je minimálne 200-tisíc Eur. To, čo ale Počiatkovi ukazuje vo svojej kancelárii, originál nie je.

A čo robí reprodukcia v kancelárii generálnej prokuratúry a kde je originál Gustáva Mallého? Trnka to Počiatkovi prezrádza stíšeným hlasom, a tak mu nie je všetko rozumieť. Originál plátno však podľa debaty zrejme z prokuratúry niekto odniesol.

Redaktor TV Markíza Branislav Tomaga sa preto pýtal generálnej prokuratúry, či vôbec majú v evidencii originálne dielo Gustáva Mallého. Potvrdili, že po obraze pátrajú aj oni.

To ale nie je všetko. Záujem o umenie prejavil u Trnku aj Počiatek. Aj on sa pochválil, že má na svojom úrade vzácny obraz od martina Benku.

Braňo Tomaga sa preto bol pozrieť aj na ministerstve financií či obraz, o ktorom sa zmieňuje Počiatek Trnkovi, stále visí na svojom mieste.

Ministerstvo tvrdí, že žiadny Martin Benka im nezmizol, v súčasnosti majú celkom tri diela od tohto slávneho autora. Celkovo evidujú 80 umeleckých diel vo svojich priestoroch.

Ministerstvo ich síce vlastní, ale akúkoľvek manipuláciu s nimi musí schváliť Slovenská národná galéria.

Kde je originál Gustáva Mallého z povaly sme sa chceli dozvedieť aj od bývalého generálneho prokurátora, spojiť sa nám s ním však nepodarilo.

 

Komentáre (0)