Zásah hasičov v Prešove nemal na Slovensku obdobu. Prišli však na miesto včas?

08. 12 2019 19:00 | PREŠOV/TV Markíza
Takýto zásah ešte hasiči na Slovensku nezažili.
Takýto zásah ešte hasiči na Slovensku nezažili. Foto: TV Markíza

O celom postupe hasičov a vojakov nám porozprával riaditeľ prešovského Okresného riaditeľstva Hasičského zboru Ľubomír Toďor.

S takýmto náročným zásahom sa hasiči na Slovensku ešte nestretli. V horiacej bytovke ľudia zúfalo volali o pomoc, nie všetkých sa ale podarilo zachrániť. Najmä na socialnych sieťach ľudia diskutujú, či čakanie na záchranu netrvalo príliš dlho.

Hasiči plánovali ľudí evakuovať po schodisku. Keď vošli dovnútra, ostali šokovaní. Uvideli, že celé schodisko sa zrútilo. Na zverejnenom videu počuť zhrozeného hasiča, ktorý hovorí, že obraz, ktorý sa im naskytol vyzerá ako z amerického filmu.

Neostávalo im tak nič iné, len ľudí postupne vyťahovať pomocou plošín. Postaviť ich však trvá niekoľko minút. Tie ľuďom bojujúcim o svoj život prišli ako celá večnosť.

Aby sa k bytovke s technikou mohli dostať, museli im vojaci pomôcť vypíliť stromy a odtiahnuť autá. Mnohí sa pýtali, prečo nepoužili nafukovacie vankúše či plachty, do ktorých by mohli ľudia skákať. Vo výbave ich však naši hasiči nemajú.

Hasiči povolali ďalšie plošiny z Košíc a Bardejova. Niektorých ľudí však nestihli zachrániť. Skutočnými hrdinami sú však dvaja hasiči, ktorí sa s nasadením vlastného života vyšplhali po výťahovej šachte na horné poschodia.

Ako vyzeral celý zásah si pozrite v reportáži Martina Jedináka.

 

Komentáre ( 0)