Slučka sa uťahuje už aj okolo Bödöra. Zavolali si ho na výsluch z ministerskej inšpekcie

17. 02 2020 18:55 | BRATISLAVA/TV Markíza
Na snímke nitriansky podnikateľ a predvolaný svedok Norbert Bödör prichádza na pojednávanie..
Na snímke nitriansky podnikateľ a predvolaný svedok Norbert Bödör prichádza na pojednávanie.. Foto: FOTO TASR – Jakub Kotian

Vyšetrovateľa zaujímalo, ako sa dozvedel o tom, že ho chce NAKA zadržať.

Čítal myšlienky vyšetrovateľom alebo mal dobré informácie? Norberta Bödöra si zavolali z ministerskej inšpekcie na výsluch.

Televízii Markíza to potvrdil jeho advokát. Vyšetrovateľa okrem iného zaujímalo, ako sa dozvedel o tom, že ho chce NAKA zadržať.

Okrem svedectva na súde v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice musel absolvovať Norbert Bödör aj ďalší výsluch. Pred vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby sa podľa jeho advokáta Adriána Kuceka postavil pred pár týždňami, ešte v januári. Zavolali si ho tam pre úniky informácií z vyšetrovacieho spisu.

O vyšetrovaní sa vraj rozprávalo po Bratislave

Vyšetrovateľa z inšpekcie zaujímalo to isté, čo advokátov a prokurátorov na súde - či mal Bödör informácie z vyšetrovania vraždy, keď áno, tak od koho.

Na súde sa ho prokurátor napríklad pýtal aj na to, odkiaľ vedel o plánovanom zadržaní podozrivých z vraždy novinára. Pod prísahou, že bude vypovedať len pravdu a nič vedome nezamlčí, odpovedal takto:

"Nevedel som to. Rozprávalo sa o tom v Bratislave verejne, že už asi majú páchateľov, ale nemal som žiadne konkrétne informácie. Niekde som to počul."

Inšpekcia vyšetruje aj to, odkiaľ Bödör vedel, že ho chce zadržať NAKA. Bolo to ešte v decembri 2018. Iniciatívne sa zrazu v sprievode svojho advokáta objavil priamo na protizločineckej jednotke v Nitre. Pred súdom tvrdil, že si policajtov pri jeho dome všimol sused.

"Sprostredkovane mi poslal odkaz, že nejaké autá dva dni, alebo možno aj viac dní, mu stoja pri jeho dome a keď mu zaklopal na okno, tak sa mu človek legitimoval ako policajt, pýtal sa ho, čo tam robí, ukazoval a smeroval na môj dom, alebo že sleduje záujmový dom. Keď som tento odkaz dostal, poradil som sa so svojím právnikom a to bol dôvod, prečo som išiel," povedal pred súdom nitriansky podnikateľ a priateľ Mariana Kočnera.

Bödör síce priznal, že pozná viacerých dnes už bývalých funkcionárov z NAKA a s Tiborom Gašparom je rodina, no popiera, že by od nich niečo zisťoval či už pre seba alebo Mariana Kočnera.

Z úniku informácií zatiaľ nikoho neobvinili

Ministerská inšpekcia vyšetruje viacero únikov informácií v rámci jedného konania.

"Úrad inšpekčnej služby vo veci koná a vyšetrovateľ vedie v tejto súvislosti trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti," uviedla Petra Friese z Tlačového odboru ministerstva vnútra.

To znamená, že zisťujú, kto citlivé informácie mal, kedy a komu ich odovzdal.

Úniky informácií z vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka rieši vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby už od leta 2018. Prípad je vraj veľmi komplikovaný a náročný. Doposiaľ nikoho konkrétneho neobvinili.

Téme sa venovala redaktorka Zuzana Ferenčáková.

 

Komentáre ( 0)