Matovič: Ak šéf hmotných rezerv nevysvetlí nákupy, vláda ho odvolá. Kičura reaguje

22. 03 2020 11:31 , článok bol aktualizovaný 22. 03 2020 14:17 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR
Premiér Igor Matovič a minister financií SR Eduard Heger (obaja OĽaNO).
Premiér Igor Matovič a minister financií SR Eduard Heger (obaja OĽaNO). Foto: TASR

Nevylúčil prijatie ďalších opatrení, chce viac testovať.

Ak predseda správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura nevysvetlí všetky otázky o nákupoch ochranných pomôcok a ukáže sa, že vedenie rezerv nekonalo zodpovedne, na pondelkovom (23. 3.) rokovaní vlády predloží minister hospodárstva návrh uznesenia na Kičurovo odvolanie.

Po stretnutí na pôde úradu to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Dodal, že k odvolávaniu nedôjde, ak ho vedenie presvedčí o opaku.

 

"Ja mám dnes dopredu pocit, že nás o tom nedokážu presvedčiť a držím im palce, aby nás presvedčili o tom, že to bolo zodpovedné konanie z ich strany. Každopádne, ak by sa ukázalo, že to bolo nezodpovedné konanie, zajtra (pondelok 23. 3., pozn. TASR), keď bude zasadať vláda, poprosím ministra hospodárstva, aby predložil návrh uznesenia na odvolanie riaditeľa SŠHR, aby sme veľmi rýchlo zabezpečili poriadok v tejto inštitúcii. Možno to však nebude, keď nás pán riaditeľ presvedčí o opaku," povedal Matovič.

Šéf štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura.
Foto: TASR
 

Reakcia K. Kičuru

Kičura reagoval tým, že správa koná vždy v zmysle zákona. Podľa vlastných slov má pocit, že urobil všetko, čo sa dalo, tak ako aj jeho zamestnanci. Poznamenal, že ak mu premiér neverí, má právo vytvoriť si vlastný tím ľudí.

Vysvetlil, že požiadavku na doskladnenie ochranných prostriedkov zadávalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Na sklade bolo podľa jeho slov niekoľko ochranných prostriedkov aj predtým, ako prišlo nariadenie, v priebehu uplynulých týždňov sa však vyskladnili. Kičura priblížil, že v priebehu budúceho týždňa by mali pristáť na Slovensku tri lietadlá so 105 tonami tovaru. Zdôraznil, že sú zazmluvnené a majú preclený tovar. Priviezť by mali aj ochranné rúška typu FFP3, ochranné odevy, rýchlotesty a všetko, čo vyžadujú orgány krízového riadenia.

Kičura poznamenal, že koncom februára sa na Slovensku o koronavíruse nehovorilo. V súvislosti s informáciami o predražených nákupoch povedal, že zadanie zo strany štátu prišlo aj s dôrazom na kvalitu vrátane všetkých certifikátov. "Nesmie vyznieť, že ja obhajujem nejakú zmluvu. Obhajujem postup úradníkov, ktorí tri týždne, deň i noc dreli pre Slovensko, zabezpečili to. Za svojich úradníkov sa s plnou zodpovednosťou postavím," dodal.

Čo všetko nám chýba

Premiér po návšteve SŠHR skonštatoval, že v skladoch nie sú žiadne jednorazové ochranné obleky pre zdravotníckych pracovníkov, návleky na obuv k oblekom, ochranné okuliare, respirátory FFP3 či FFP2. Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) podľa neho zanechala prázdny sklad. Zdôraznil potrebu čo najskôr zabezpečiť tieto prostriedky pre zdravotníkov.

V súvislosti so zmluvami na nákup a zabezpečenie ochranných prostriedkov hovorí o otáznom efektívnom narábaní so štátnymi prostriedkami. Odpovede na všetky otázky podľa jeho slov dostanú každú chvíľu.

Matovič kritizoval, že po prvý raz krízový štáb zasadal pre šírenie nového koronavírusu až 27. februára, čo považuje za neskoré. Poukázal na to, že to bol prvý deň volebného moratória pred parlamentnými voľbami. "Smer-SD a vláda, dokým bola predvolebná kampaň, si krízu koronavírusu nevšímali," poznamenal s tým, že až deň potom prišli na SŠHR inštrukcie, čo by mala zabezpečiť.

 

Matovič (OĽaNO) chce viac testovať ľudí na ochorenie COVID-19. Podotkol však, že testov má Slovensko málo. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Nevylúčil, že vláda prijme ďalšie preventívne opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Zdôraznil, že opatrenia by mali byť všade na Slovensku rovnaké.

"Počet nakazených je výrazne vyšší, preto musíme prijať opatrenia, aby sme sa všetci navzájom chránili," povedal premiér s tým, že treba ľudí viac testovať, aby sa poznal skutočný stav nakazených na Slovensku. Poznamenal, že Slovensko nemá k dispozícii dostatok testov.

Ďalšie opatrenia by mala podľa neho prijať vláda tak, aby platili pre všetky kraje rovnako. Dodal, že o prijatí ďalších opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu rozhodne vláda na základe výsledkov zasadnutia krízového štábu. Deklaroval, že obchody s potravinami nezatvoria. Nechcel však vopred konkretizovať možné opatrenia. Dodal tiež, že bude potrebné pomôcť napríklad aj podnikateľom, ktorých kríza zasiahne.

V súvislosti s novým koronavírusom kritizoval bývalú vládu Petra Pellegriniho (Smer-SD). Tá podľa neho nemala plán, ako postupovať pri zvyšovaní chorobnosti a nezačala s nákupom ochranných pomôcok skôr. Tvrdí, že tajila verejnosti, že nemáme dostatok testov.

Pellegrini reagoval, že je mu ľúto, že Matovič neocenil opatrenia predchádzajúcej vlády ani prácu zdravotníkov a pracovníkov v laboratóriách, ktorí pracujú, koľko vládzu. Hovorí, že Slovensko už desať dní rokuje s firmou dodávajúcou testy, aby poskytla aj ďalšie a snaží sa pracovať na tom, aby sa testy vyrábali aj na Slovensku. Masové testovanie však podľa neho nie je potrebné.

"Dôležité je, aby ľudia, aj tí, ktorí majú podľa testov negatívny výsledok, dodržiavali opatrenia pre zachovanie bezpečnosti všetkých a nechodili len tak po uliciach," myslí si Pellegrini. Aj problém s nákupom rúšok a respirátorov je podľa neho v celej Európskej únii.