Na Slovensko už prišla prvá zásielka antigénových testov

22. 10 2020 08:02 | BRATISLAVA/zg, TASR
Lietadlo Antonov An-124 Ruslan s antigénovými testami na COVID-19 na bratislavskom letisku.
Lietadlo Antonov An-124 Ruslan s antigénovými testami na COVID-19 na bratislavskom letisku. Foto: TASR

Ruské lietadlo ju doviezlo z kórejského Soulu.

Takmer tri milióny antigénových testov na ochorenie COVID-19 pre potreby plošného testovania a ďalší zdravotnícky materiál doviezlo na bratislavské letisko vo štvrtok ráno nákladné lietadlo Antonov An-124 Ruslan.

Ozbrojené sily distribuujú materiál vlastnými prostriedkami na príslušné regionálne veliteľstvá a následne už priamo na testovacie miesta na Orave a v Bardejove. Okrem toho vojaci v súčinnosti so samosprávami pokračujú aj v organizačných prípravách pilotného testovania, informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Lietadlo s antigénovými testami.
Foto: TASR
 

"Od rána si profesionálni vojaci zo skladov správy štátnych hmotných rezerv prebrali celkovo 187 200 súprav testov, 40 800 rúšok, 14 096 respirátorov, 467 900 jednorazových a chirurgických rukavíc, 16 850 overalov, 2 350 štítov a okuliarov, 7 045 návlekov na obuv, 7 050 ochranných čiapok a kukiel, 710 emitných misiek potrebných pre zabezpečenie prvej etapy testovania," priblížila hovorkyňa.

TIP: Prečítajte si, čo robiť, keď budete mať pozitívny výsledok

Ministerstvo v súvislosti s testovaním pripomenulo, že záujemcovia z radov zdravotníkov či dobrovoľníkov sa stále môžu registrovať prostredníctvom formulára na webovej stránke www.korona.gov.sk. Aktuálne informácie o celoplošnom testovaní sú pre verejnosť k dispozícii na webovom sídle rezortu obrany www.mosr.sk. V súvislosti so zabezpečením materiálu pre testovacie miesta rezort obrany ocenil aj pomoc vo forme darov.

AKTUÁLNE: Testy sú na Slovensku Prvá zásielka antigénových testov na zistenie ochorenia Covid-19 z kórejského Soulu je...

Uverejnil používateľ Ministerstvo dopravy a výstavby SR Streda 21. októbra 2020

Zdroj: Facebook/Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa má konať od 30. októbra do 1. novembra a 6. až 8. novembra, vždy od piatka do nedele. Má byť dobrovoľné, môžu sa na ňom zúčastniť všetci od desiatich rokov. Počas piatka a víkendu (23. – 25. 10.) bude pilotné testovanie v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov.

Testovať sa budú môcť ľudia na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 8.00 – 12.00 h a 13.00 – 20.00 h, nemusí to byť v mieste trvalého bydliska. Miestnosti majú byť dezinfikované, na poriadok majú dozerať policajti a vojaci. Testujúci personál bude vopred testovaný. Vzorky potrebné na testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál. Vzorky budú bezpečne zlikvidované.

 

Komentáre (0)